Güzel Bir Güne Günaydın

Bizler uzun zaman sonra, bugün sabah kalktığımızda birbirimize ilk defa ne güzel “Günaydın,” dedik. Ne kadar güzel güldük ve her ne kadar buruk da olsa, mutluluğunu içerlerde tutamayanların doldurduğu sokaklar ne de güzeldi.

Bu sokağın zaferidir, bu barışın zaferidir, bu gerçekçiliğin, insanlığın, dürüstlüğün zaferi, bu ezilenlerin zaferidir. Bu bizlerin zaferidir. Ben inanıyorum ki, tüm ezilenler artık temsil edilecek ve artık daha az ezilecektir.

Onlar Konuşur HDP Yapar

Bugün, bazıları erken seçim diye bağıracak, bence sussunlar. Çünkü Türkiye bir seçim sürecine daha katlanamaz ve zararlı çıkan onlar olur. Bazıları, başkanlığın gerekliliğinden bahsedecek, ama onlar da biliyor ki, seçimdeki tepki başkanlığa karşıdır. Bazıları ne diyeceğini bilmeden susuyor, çünkü onlar bizler gibi özgür değiller.

Bir koalisyon yapılacak ve bunu yapması gereken yönetime adaylığını koymuş partilerdir. Bugün HDP barajları yıkma sözü vermişti, tuttu. Ama diğerleri yönetimi hedef koymuştu, şimdi sıra onlardadır. Öyle yan yatmak, çamura batmak yok. Şimdi sıra meydanlarda söylediklerinizi yapma zamanı. Evet, karşılarındaki en büyük engel yine büyük iktidar ortağıdır. Olsun halklarımız bunları anlayacaktır. Seçmenlerin de küsmeye, darılmaya hakkı yok. Çünkü üç parti, bir şekilde yönetmek için parlamentodadır. Buna söz vermiştir.

Çünkü gerçekçi olmak gerek, geleceğe gerçeklerle bakmak gerek. Öyle de oldu, gerçeklerle bakanlar kazandı. AKP seçim sonucuna yine rakamlarla yaklaştı, ama %9’luk oy düşüşünden, milletvekili sayılarından, doğuda %90’lara varan HDP birinciliğinden hiç bahsetmedi. Oysa HDP, verilen emanet oyların farkındaydı. Bu bilinç bile kazananı açıklar.

Hep Barış Diyenler Yine Barış Dedi

Sürekli bahsedilen Kuzey Kürdistan’ın sözde savaşçı toplumsal bilincinin ne büyük bir yalan olduğu ortaya çıktı. Doğu barışı istedi, konuşarak anlaşmaktan yana olduğunu yüksek sesle söyledi ve artık bazıları anlamalıdır ki, bu seçenek onlara hiç verilmemişti. Verildiğinde ise neler olacağını ortaya koydular. Dün gece ilk defa tüm ezilenler, gözlerini havaya dikti ve gökteki karanlık bulutların nasıl dağıldığını gördü.

Onlar, tarihin her anında barış isterken kazandı, şimdi savaş isteyenlerin çığırtkanlığı “Çözüm sürecini film yaparlar,” diyerek dişlerinin arasından tısladı.

Halklarımızın Tamamı Örgütlendi

Bu seçimi halklarımızın örgütlenmesi kazandı. Çünkü dün akşam olan güzel şeyler, sadece oy verenler değil, oyu korumaya çalışanlar, günlerce toplantı yapanlar, oyları korumak için sandık, bilgileri dağıtmak için bilgisayar ve ‘ne olur ne olmaz’ diye plakasız araçların başında bekleyenlerin örgütlenmesiyle oldu. Bu örgütlenmenin yetersizliğine canı gönülden kızıp, ‘daha çok örgütlenin’ diye bağıranlarla oldu galiba. Unutturulmak istenenleri unutmayanlar, herkesin sosyal medya ağlarında dolaşan ve zafer işareti yapan parmaklarındaki sublimine propagandayla oldu.

Unutmayın

Bu seçimle rahatladık biraz, ama vahşice saldırılar sonucu kalbimize kaya gibi oturan acılarınızı unutmayın. Seçim arifesinde, barışı isteyenlere karşı savaşın kanlı dişleri ile saldıranları unutmayın. Bu daha başlangıç demiştik, yolumuz uzun, unutmayın.

 

Gök Taner | İnadına Haber

Print Friendly, PDF & Email
2015-06-08T16:27:39+00:00 8 Haziran 2015|