Homofobik Devlet ‘Onur’ Tanımadı, ‘Barışın Renkleri’ne Saldırdı

Tüm dünya ile eş zamanlı olarak İstanbul’da da düzenlenen 23. LGBTİ Onur Yürüyüşü, daha başlayamadan polis engeliyle karşılaştı. Taksim Meydanı ve çevresine sevk edilen çok sayıda çevik kuvvet ve özel tim polisleri, burada toplanan gruplara herhangi bir uyarıda bulunmadan tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. İstanbul Emniyeti barışçıl gösteriye saldırı gerekçesi olarak ise İstanbul Valiliği’nin Ramazan bahanesi ile yürüyüşe engelleme kararını gösterdi.

Barış ve Onurun Renklerine Saldırı

Polisin, rengarenk barış ve LGBTİ bayraklarıyla yürüyüşe katılmaya gelen halkın üzerine gerçekleştirdiği saldırılarda plastik mermiler de kullanılırken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Saldırıya uğrayanlar arasında çok sayıda yabancı LGBTİ grup temsilcisi de bulunuyor.

20150628_LGBTI-YuruyusuneSaldiri@Istanbul_01(NurayGunel)TOMA’ların kitle üzerine kasıtlı olarak sürüldüğü polis saldırılarında emniyet güçlerinin orantısız ve hukuksuz saldırısına engel olmak isteyen CHP milletvekili Mahmut Tanal bir TOMA’nın üzerine çıkarken, kendisiyle beraber polisi engellemeye çalışan CHP ve HDP milletvekillerine de saldırıldı. Bunun üzerine 18:00’de Taksim’de CHP ve HDP tarafından polis şiddeti ile valiliğin akıl almaz kararları ve tutumunun eleştirildiği bir açıklama yapıldı.

Saldırı sonrasında gruplar Mis Sokak, Galatasaray Meydanı ve Cihangir’de toplanmaya devam etti. Toplanan gruplar polise “Faşizme Karşı Bacak Omuza”, “Susma Haykır Eşcinseller Vardır”, “Eşcinseller Susmayacak”  sloganlarıyla tepki gösterdi. Polisin insanları hedef gözeterek gerçekleştirdiği saldırılarına rağmen polis araçları ve TOMA’lar üzerine yapılan “Homofobik Polis, Homofobik Devlet” yazılamaları dikkat çekti.

Bayrakları Hiç İnmedi, Kazanan LGBTİ

20150628_LGBTI-YuruyusuneSaldiri@Istanbul_37Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar yapılacak yürüyüşün saat 17.00’de başlaması planlanıyordu. Polis güçleri herhangi bir uyarıda bulunmadan saldırılarına başlarken, saldırılarını gerçekleştirdikten bir süre sonra durumu farkederek “kanunsuz eylem yapıyorsunuz, dağılın, dağılmazsanız çevik polis müdahale edecek” şeklinde bir duyuru gerçekleştirdi.

Saat 18:45 civarında Tünel’de bir basın açıklaması gerçekleştirmek üzere yürüyüşe geçen gruplara polis bir kez daha saldırdı.

Yoğun gaz ve basınçlı su saldırısından zarar gören vatandaşlar polisi sürekli olarak protesto etmeye devam ederken, polis tarafından gerçekleştirilen tüm bu saldırılar sonrasında istanbul Emniyeti, aldığı talimat doğrultusunda amacına ulaşarak ortalığı savaş alanına çevirdi. Ancak her ne kadar saldırıya uğrasalar da gösteriler boyunca hiç inmeyen bayraklara bakıldığında, devletin tüm gücünü seferber etmesine rağmen kazanan ‘Barışın Renkleri’ ve LGBTİ oldu.

Basına Saldırı da İhmal Edilmedi

Homofobik polis saldırısı sırasında olayları görüntülemeye çalışan çok sayıda yurttaş muhabir ve haberciye de polis tarafından saldırı ve tacizler gerçekleştirildi. Halkın haber alma hakkına yönelik saldırılar sırasında SendikaOrg muhabiri Murat Karadeniz gözüne nişan alınan plastik mermi ile yaralandı. Habercinin tedavisi sürüyor. Görüntü almaları polis tarafından engellenmeye çalışılan haberciler ise bir araya gelerek polise karşı tepkilerini gösterdiler ve çalışmalarına her koşulda devam edeceklerini belirttiler.

Grup Yorum’dan Hırsını Alamayan Valilik Bu Sefer Ramazan’ı Gerekçe Gösterdi

Saldırının ardından LGTBİ Onur Haftası resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak, İstanbul Valiliği’nin Ramazan’ı ‘gerekçe’ göstererek yürüyüşü engellemeye çalıştığını belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

20150628_LGBTI-YuruyusuneSaldiri@Istanbul_26(LGBTI-Tweeti)

13 yıldır Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde bugüne kadar herhangi bir sorun yaşanmamıştı. Üstelik geçtiğimiz senenin Onur Yürüyüşü de Ramazan ayında gerçekleşmişti.

20150628_LGBTI-YuruyusuneSaldiri@Istanbul_27(Emine)

Bunun yanısıra İstanbul Valiliği’nin, Grup Yorum tarafından gerçekleştirilecek konsere getirdiği yasak geçtiğimiz hafta Cuma günü mahkeme tarafından bozulmuş, valiliğin kararı hukuksuz bulunmuştu. Mahkemenin kararı sonrasında ise Grup Yorum konseri bugün gerçekleştirildi ancak bu durum karşısında İstanbul Valiliği herhangi bir açıklamada bulunamadı.

– VU/İnadına Haber / 28 Haziran 2015 Pazar –

Fotograflar: Emine Kart, Seyr-i Sokak, Hatun Çıtkın, Onur Öncü

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 28 Haziran 2015|