Mahkeme’den Bir Düzeltme de Ankara Valisine: “Grup Yorum 5 Temmuz’da Sıhhiye’de O-LA-CAK”

Grup Yorum’un kuruluşunun 30. Yılı dolayısıyla Ankara Sıhhiye Meydanı’nda vereceği konsere Ankara Valiliği’nin, yetkisini de aşarak verdiği yasak kararı mahkeme tarafından kaldırıldı.

Türkiye’de protest ve devrimci müziğin öncülerinden olan Grup Yorum’un, yola çıkışının 30. yılı dolayısıyla ülkenin pek çok kentinde ücretsiz olarak düzenleyeceği halk konserlerine devlet tarafından konan engeller birer birer aşılıyor.

Devlet Karışmadı, İnfial Olmadı

Grubun önce Adana’da 70bin ve ardından da İzmirde 500bin izleyiciyi geçen rekor katılımla gerçekleştirdiği konserlerin sonrasında ilk önce 29 Haziran tarihinde İstanbul Bakırköy Meydanı’nda vereceği konsere İstanbul Valiliği tarafından yasak geldi. Ardından Ankara Valiliği de Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek konser için, İstanbul Valiliği’nin “toplumun bazı kesimleri tarafından tepki toplayabileceği ve infial yaratabileceği” gerekçesini göstererek yasak getirdi.

Grup Yorum adına Halkın Hukuk Bürosu tarafından ilk önce İstanbul 4. İdari Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonrasında İstanbul Valiliği’inin kararı ‘hukuka aykırı‘ bulunarak bozuldu. Bu sayede önünde herhangi bir engel kalmayan konser geçtiğimiz Pazar günü Bakırköy Meydanı’nda yüzbinlerin de katılımıyla ve büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Hatta konser boyunca herhangi bir infiale de tanık olunamadı.

Konserde bir de sürpriz yaşandı ve Grup Yorum’a karşı konan yasaklara karşı tepki gösteren ünlü sanatçı Joan Baez, grupla birlikte sahne aldı. Sahneye çıktığı sırada, Grup Yorum’un şu anda tutuklu bulunan gitaristi Muharrem Cengiz’in polis tarafından kırılan gitarının hediye edilmesi üzerine Baez bu jeste “Bu gitar gibi kırılan bütün güzellikleri biz tamir edeceğiz” sözleriyle karşılık verdi.

‘Tamir Edilen’ Bir Sonraki Güzellik Ankara Sıhhiye Meydanı Konseri Oldu

İstanbul konserine getirilen yasağın mahkeme tarafından bozulmasının ardından Ankara Valiliği’nin getirdiği yasak hakkında da başvuru yapan Halkın Hukuk Bürosu, bu girişiminin sonucunu da bugün elde etti.
Yapılan açıklamada “Grup Yorum Ankara konseri için İdare Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru kabul edildi. Valiliğin yasak kararı iptal edildi. 5 Temmuzda Sıhhiyeye” ifadeleri yer alırken bu karar, özellikle Grup Yorum’a yönelik engelleme girişimleri ve saldırılar karşısında ikinci büyük başarı olarak değerlendirildi.

Ankara Valiliği’nin getirmeye çalıştığı yasak kararının da ‘hukuka aykırı‘ bulunmasının ardından Grup Yorum, 5 Temmuz 2015 Pazar günü Ankara Sıhhiye Meydanı’da kendilerini izlemeye gelecek yüzbinlerce Ankaralının karşısında sahne alacak.

– VU/İnadına Haber / 30 Haziran 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 30 Haziran 2015|