ODTÜ Rektörlüğü’nün İnadına Karşı Emekçilerin Direniş Çadırları Geliyor!

ODTÜ Rektörlüğü başından beri sürdürdüğü inatçı tavrı doğrultusunda, ilk başta  haklarını savunarak greve gittikleri için işten çıkarttığı emekçileri, sonrasında da sendikal hak taleplerini savundukları için ‘kamu görevinden çıkartma’ talebiyle YÖK’e başvuru yaptığı ve haklarında soruşturma açtığı işyeri temsilcilerini karşısına aldı. Emekçiler, rektörlüğün bu uzlaşmaz tavrı karşısında bugün rektörlük önünde çadırlı eyleme başlıyor.

2014 ayında rektörlüğün, promosyonlu maaş hesaplarını keyfi anlaşmalarla istediği bir bankaya ihale etmesinin protesto edildiği grev sürecinde ODTÜ rektörü grev sorumlusu olarak görerek işlerine son verdiği işyeri temsilcileri ile haklarında soruşturma başlattığı akademisyenler, direnişlerinin bir sonraki aşamasını rektörlük önüne kuracakları direniş çadırlarında sürdürme kararı aldı. Çadırlar bugün kuruluyor.

Hükümetin keyfi ve despot yönetim anlayışını fazlasıyla benimsenmiş olduğu anlaşılan ODTÜ yönetiminin, ses çıkarttığı için işten çıkarttığı üniversite çalışanlarının ardından şimdi de Eğitim-Sen Ankara 5’nolu Üniversiteler Şubesi Örgütlenme Sekreteri Arş. Gör. Mert Kükrer ve Şube Denetleme Kurulu üyesi teknisyen Barış Çelik’i “kamu görevinden çıkarma” talebiyle YÖK’e gönderdi. Üç Eğitim-Sen üyesi de ODTÜ’nün verebileceği en yüksek ceza olan kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına çarptırıldı.

Tüm öğrenciler, öğretim üyeleri, emekçiler ve emeğe saygı duyanların desteğe davet edildiği ODTÜ emekçileri direnişinde çadırlar bugün 12:00’de rektörlük binası önüne kurulmaya başlanacak ve ardından da bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Eğitim-Sen tarafından yapılan çağrı metni şu şekilde:

HAKSIZLIĞA VE HUKUKSUZLUĞA SON!
SORUŞTURMALAR GERİ ÇEKİLSİN!
DİRENİŞ ÇADIRIMIZI REKTÖRLÜK ÖNÜNDE KURUYORUZ!

Geçtiğimiz Aralık ayında maaş promosyon ihalesi sürecinde üç gün boyunca üniversitede hayatı durduran bir grev yaşanmıştı. 12 Eylül’den bu yana üniversitelerde yaşanan en büyük emekçi eylemi olma özelliği taşıyan ODTÜ grevinin ardından sendikamızın işyeri temsilcisi önce asistan olarak çalıştığı işyerinde bir profesör tarafından darp edilmiş ardından da sudan sebeplerle işten çıkarılmıştı. Şimdi de disiplin soruşturmaları ile önemli bir mücadele deneyimi ortaya koyan ODTÜ emekçilerini sindirmeye çalışıyorlar.

Eğitim-Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi örgütlenme sekreteri araştırma görevlisi Mert Kükrer ve Şube Denetleme Kurulu üyesi teknisyen Barış Çelik işten atılma tehdidi ile karşı karşıya! Her iki çalışanın da dosyaları kamu görevinden çıkarma talebiyle ODTÜ yönetimi tarafından YÖK’e gönderildi. Üç üyemiz ise eğitim öğretimi engelleme suçlaması ile ODTÜ’nün verebileceği en yüksek ceza olan kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına çarptırıldı. Asgari hukuk kurallarının bile işletilmediği soruşturmalar ise, alınan kararların ODTÜ emekçilerinin sesini bastırmaya yönelik bir hamle olduğunu göstermektedir. Bu kararların tam da ODTÜ tarihinde görülmüş en büyük grev ve eylemlilikler sonrası gerçekleşmesi manidardır. Berkin Elvan boykotu, Soma grevi, emekçilerin şikâyet ve taleplerini dile getirdikleri sandık eylemi ve nice eylem, etkinlik yalnızca AKP iktidarını değil ODTÜ yönetimini de rahatsız etmiş, adeta bir engizisyon mahkemesine dönüştürmüştür. Bugün ODTÜ geleneğini bankalarla, şirketlerle, hatta bu örnekte görüldüğü üzere YÖK ve iktidar ile kol kola giren yönetim değil mücadele içindeki ODTÜ çalışanları ve ODTÜ öğrencileri temsil etmektedir.

Baskılarla, hukuksuz soruşturmalarla, ODTÜ emekçilerinin hak arama mücadelesi sindirilmeye çalışılıyor! Cezalandırılmak istenen, insanca ve güvenceli çalışma koşulları talebini yükselten, üniversite yönetiminde söz hakkı isteyen tüm ODTÜ emekçileridir! Toplumsal mücadelenin önemli taşlarından olan ODTÜ’de emekçileri sindirmek hedefiyle sendikal faaliyetin baskı altına alınmasına karşı herkesi dayanışma içinde bulunmaya davet ediyoruz.

GÜN ve SAAT: 23 HAZİRAN 2015 Salı – 12.00
YER: REKTÖRLÜK ÖNÜ

GÜCÜMÜZ BİRLİĞİMİZDİR!

– VU/İnadınaHaber / 23 Haziran 2015 Salı –

Görseller: ODTÜ Eğitim-Sen

20150614_ODTU-Emekcileri-EgitimSenEylemi_02

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 23 Haziran 2015|