PassoLig’ i Çöpe Atın, 6222′yi Kaldırın!

Mecliste bulunan dört siyasi partinin oy birliğiyle çıkarılmıştı, 6222 sayılı, spor alanlarında bütün şiddeti taraftar üzerine bırakan yasa. Bu yasanın uzantısı olan, insan haklarına aykırı, taraftar düşmanı, yandaş dostu uygulama Passolig ise ilgili sezonun son haftalarında uygulamaya alınmıştı.

Bütün bu süreç sonrasında taraftarın tepkisi net olmuştu. Passolig uygulamasının şiddeti çözmek gibi bir amacı olmadığını düşünen tüm renklerden taraftarlar, bunun yandaşları zengin etme amacı taşıyan bir rant projesi olduğunu belirtmişlerdi. Çeşitli sokak etkinlikleri, yazılı açıklamalar, besteler ve Passolig boykotu ile yoğun bir protesto ile seslerini duyurmaya çalıştılar.

Tepkiler Meyvesini Verdi

Tüm bu etkileşim sonucu Haziran 2015 seçimlerine gidilirken, 3 muhalefet partisinin ikisi seçim beyannamelerinde passoligin kaldırılacağını vaadederken diğeri ise soru önergesi ile bu uygulamanın üzerine gitmişti. Renk, şehir ayırt etmeden girilen bu mücadele seçimler sonrasında da devam ediyor. ‘Biz neredeysek, tribün orasıdır‘ diyen taraftarlar, Taraftar Hakları Derneği sayfasında ortak bir açıklamaya imza attılar.

Taraftar Bildirisi:

PassoLig’ i Çöpe Atın, 6222′yi Kaldırın!

#PassoLigiÇöpeAtın6222yiKaldırın!

Çıktığı günden itibaren uygulanışı kolluk güçlerinin keyfi inisiyatifine bırakılan; il-ilçe güvenlik kurullarınca deplasman yasakları uygulamasıyla hak mağduriyeti ve engellemelere sebep olan 6222 sayılı yasa kaldırılmalıdır.

Baskıcı ve yasakçı bir anlayışın ürünü olan bu yasa, ülkemiz spor alanlarının ve tribün yapısının gerçeklikleriyle uyuşmamaktadır. Tek suçlu olarak taraftarları gören, çözümü de yasak ve cezalarda arayan bu anlayış şiddeti ve düzensizliği önleyemediği gibi, bizzat sorunun kendisi haline gelmiştir.

Kolluk kuvvetlerince düzenlenen tutanaklara istinaden verilen seyirden men cezaları adeta taraftarlara karşı kullanılan bir silah haline gelmiştir. Kanun ve yönetmeliklerde hiç bir karşılığı olmayan, pankart yasakları tamamen yetkili amirlerin keyfine göre uygulanmaktadır.

Başta seyahat özgürlüğü olmak üzere, arma sevdalılarının takımlarını destekleme hakkını elinden alan deplasman yasağı uygulaması birçok ilde neredeyse rutine bağlanmıştır.  Bu kararların alındığı il-ilçe güvenlik kurullarında, Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri dahi yer alırken, taraftar temsilcilerinin bulunmaması komedya değil de nedir?

Spor alanlarında şiddetin önlenmesi iddiasıyla, 6222 sayılı yasanın e-bilet ile ilgili hükümlerinin uygulandığı bir yıllık passolig sürecinde; tribün ve saha kapatmaları devam etmiş, teknolojik karaborsacılık türemiştir. Passolig kullanıcılarının kişisel bilgileri herkesin erişimine açık ve pazarlanabilir bir meta haline gelmiştir. Şiddet olaylarını çözemediği ise bir yıllık icraatla sabitlenmiştir. Taraftar ortalamaları ciddi oranda düşerek ülkemiz tribünleri bitme noktasına getirilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, bu kartı alan taraftarları makul seyirci olarak tanımlamış, devamında kulüplerimize taraftarları gerekçe göstererek verdiği rekor cezalarla kendini inkar eden bir pozisyonda yer almıştır.

Passolig; bir bankaya para kazandırmaktan başka bir anlam ifade etmeyen ve taraftarların takımlarına olan bağlılıklarını suistimal ederek ekonomik ranta dönüştüren, sürdürülmesinin anlamsızlığı herkesçe görülen bir uygulamanın adı olmuştur artık…

Tribünlerden bizlerin gördüğünü görmemekte direnenlere bir kere daha sesleniyoruz:

Spor alanlarımızda ve tribünlerimizdeki düzensizliğin de, şiddetin de kaynağı taraftarlar ve tribün grupları değildir. Toplumsal hayatımızın her alanında yaygın şekilde görülen problemlerin çözümü tribünleri ve taraftarları daha fazla baskı altına almak ve yasaklarla kuşatmak değildir.

6222 deli gömleğini giymemekte ve passolig ucubesine teslim olmamakta kararlıyız. Haklılığımızın hukuksal mücadelesinde önemli bir mihenk taşı olan passolig davasının 30 Haziran günü Ankara’ daki duruşmasında bizler yine davamızın takipçisi olacağız. Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ nde görülmekte olan passolig iptal davasını bizlerinde doğru bulduğu gerekçelerle Anayasa Mahkemesi’ ne taşıyan hakimin Van’ a tayin edilmesini de manidar bulduğumuzu kamuoyunun bilmesini isteriz.

Seyirlik bir oyun olan futbol, renkli tribünler ve dinamik taraftarlar olmadan düşünülemez.

Bizler, spor alanlarımız ve tribünlerimizdeki sorunların çözümünde masaya oturmaya hazırız.

Artık, denenmemiş olanı yapın ve örgütlü/organize taraftar topluluklarını çözüm paydaşı olarak görün.

Kafalarınızı kuma gömmekten vazgeçin ve sorunların çözümü için samimiyetinizi gösterin.

#PassoLigiÇöpeAtın6222yiKaldırın !

Ve ilan ederiz ki; 90+4′te gelen golü bekler gibi son düdüğe yani bu maçı alana kadar susmayacağız… Bu davayı kazanacağımıza olan inançla taraftarları omuz omuza olmaya çağırıyor, TBMM’ nin 25. Dönem Milletvekilleri’ ni göreve davet ediyoruz.

BİZ HAKLIYIZ, BİZ KAZANACAĞIZ!

İMZA

1903 Kara Kartallar Grubu 

1907 ÜNİFEB – Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği

1927 Bornovalılar

Afyon Kartalları

Akigolar (Akhisar Belediye Spor)

Alkaralar (Gençlerbirliği)

Altay 1914 Taraftarlar Derneği

Anadolu Yakası Beşiktaşlılar

Ankaragücü Taraftarları

Beleştepe 

Buca Fan Club

Bursaspor-Teksas Grubu

CK (Cefakar Kanaryalar)

çArşı 

Dikmen Tayfa (Gençlerbirliği)

Diyarbakırspor Azrailler Grubu

Eski İzmirliler (Altay)

FBD – Fenerbahçeliler Derneği

Forza Şirinler (Samsunspor)

Gençlerbirliği Taraftar Derneği

Grup Friends (Fenerbahçe)

Göztepe Uniforce

Göztepe Yalı Grubu

Haydi Gençler (Gençlerbirliği)

İzmirspor 1923 Taraftar Derneği

Kaplanpenche (Adanaspor)

KaraKızıl (Gençlerbirliği)

Kardeşler (Gençlerbirliği)

Kırmızı Şimşekler – Eskişehirspor

KızılAslan

KızılKabus (Altay)

Kill For You (KFY) – Fenerbahçe

Karşıyaka Çarşı Grubu

Marmaralı Çotanaklar (Giresunspor)

Marmaris Kartalları

ODTÜ’ lü Gençler (Gençlerbirliği)

Siyah Çoraplılar 1899 (Fenerbahçe)

Sol Açık Taraftar Grubu

Sopalı Pankart

Söğütbahçeli Çılgınlar (Samsunspor)

Taşra (Fenerbahçe)

Tatangalar – Numarali B

Tekyumruk

UNİA (Üniversiteli Altaylılar)

Vamos Bien

Vira (Trabzonspor)

Viva Göztepe

Taraf-Der

Taraftar Hakları Derneği

rantsal-atık

rantsal-atık

Bildiriyi Taraftar Hakları Derneği sayfasından okumak için;

http://www.taraftarhaklari.org/passolig-i-cope-atin-6222-yi-kaldirin-taraftar-bildirisi/

– Mert Hakcı / İnadına Haber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 24 Haziran 2015|