Seçim Gönüllüleri Sandıkları Güven Altına Alıyor, Şimdi Sıra Sizde

#SANDIK06  /  #06SEÇİM2015

Belki de Türkiye demokrasi tarihinde ilk kez hem siyasi partiler, hem de seçmenler oylarına bu kadar sahip çıkıyor. Muhalefet partilerinin resmi seçim görevlileri bile bu sefer milyonları aştı. Elbetteki bunda en büyük etken, oyların da ilk kez bu kadar tehlike altında olması.

Aslında son birkaç seçimdir tablo çok farklı değil ama sanırız iktidarın her seçimde uzmanlaşıp gerçekten, zamanın başbakanının da telaffuz ettiği ‘ustalık dönemi‘ne girdiği karanlık ‘Sandık Oyunları‘, son yıllarda ilk kez bu kadar deşifre oldu. Bunda da, Gezi İsyanı sonrasında kabuğunu kırıp birlikte hareket etmeyi, dayanışmayı ve toplumsal barış ile özgürlüklerin değerlerini yeniden keşfedip bir arada savunmayı öğrenen geniş kesimlerin tüm siyasi süreçlerde meydanı üç beş siyasi güce bırakmadan bilfiil içerisinde yer almayı tercih etmesinin büyük rolü var.

Bir de 2014 Yerel Seçimleri gibi zorlu bir staj dönemi geçirdik elbette. Tabii o sürecin bize öğrettiği en önemli ders, yıllardır çalıp çırpmakta uzmanlaşan, dünya seçim yolsuzlukları literatürüne ardı ardına yepyeni hileler katmakta uluslararası liderliğini sürekli pekiştiren iktidar karşısında gerçekten de daha kırk fırın ekmek yememiz gerektiği gerçeği oldu.

Özellikle son 2 yıllık süreçte dayanışma ağını oldukça yaygın biçimde genişleten Ankara’nın Oyları, Gurbetin oyları, Oy Ve Ötesi gibi oluşumlar, oy kullanma işlemleri, sandıkların, sandık ve birleştirme tutanaklarının güven altına alınması ile kullanılan oyların oy toplama merkezlerine ulaştırılması süreçlerinde önemli bir rol oynayacak.

Eminiz ki bir çoğumuz da imkanlar çerçevesinde bu oluşumların içerisinde, birer gönüllüsü olarak yer alıyor. Ama ister içerisinde yer alalım ister çevresinde bulunalım, özellikle sadece, elde ettiği denetimsiz güç ile her tarafa saldıran iktidara dur demek için bile sandığa gidip oyunu kullanacak halkın bu özgür iradesini koruyabilmek adına herkesin yapabileceği çok önemli birşey daha var: “Kayıt Altına Almak

Neyi mi? Herşeyi…

Çalınanı, çalınmak isteneni, artık gözlerimizin görebildiği kirli oyunları, sandık yolsuzluğu girişimlerini, para karşılığı el değiştiren boş oy pusulalarını, okulların bahçelerinde, arka sokaklarında, sandık gerilerinde gerçekleşen pazarlıkları, defalarca hileli oy kullanan ‘devlet’ görevlilerini, tutanaklarda yapılan sahtecilikleri, yasal olarak ıslak imzalı tutanak kopyası verme zorunluluğunu reddeden sandık başkanlarını, sandık basan, okul kuşatan AK-çeteleri ve akla gelebilecek her türlü hile, yolsuzluk ve seçim zorbalıklarını…

“Kaydet, Belgele, Gönder” Herkes Görsün

“Kaydet, Belgele, Gönder” Artık Zorbalar Boyun Eğsin

“Kaydet, Belgele, Gönder” Halk’ın İradesi Özgür Kalsın

Tespit edeceğiniz her tür bilgi, belge, haber, fotoğraf ve videolar için twitter’da #SANDIK06 ve #06SEÇİM2015 hashtag’lerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca, kaydettiğiniz  sandık ve birleştirme tutanaklarını da #AnkaranınOyları üzerinden paylaşabilirsiniz.

Bize ulaşabileceğiniz e-mail adresimiz: [email protected]

İnadına Haber / 05 Haziran 2015 Cuma –

InadinaHaber-Secim2015_02(Final-BizeHaberVerin)

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:48+00:00 5 Haziran 2015|