TSK ‘Asker Kaybetme’ Geleneğinden Vazgeçmedi, İlk Soru Önergesi HDP’den ‘Kayıp Er Osman Karadeniz’ İçin Geldi

Mecliste 25. dönem milletvekili yemin töreninin ardından ilk önerge HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’den geldi. Kürkçü’nün Meclis’e verdiği soru önergesi  ise, 12 Haziran’dan bu yana kayıp olan Diyarbakırlı asker Osman Karadeniz’in akıbeti ile ilgili…

Meclis’te 23 Haziran’da yapılan yemin töreninin ardından ilk önerge HDP’den geldi. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 12 Haziran’dan bu yana kayıp olan Diyarbakırlı asker Osman Karadeniz hakkında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Meclis’e sunulun önergede, yerel askeri yetkililer tarafından Karadeniz’in ailesine kayıp olmasıyla ilgili bilgi verilmediği, resmi adli soruşturmanın başlatılması için Cumhuriyet Savcılığı’na iletilmesi gereken yazıların yazılmasından da bilerek kaçınıldığı belirtildi.

Önergede, Karademiz’in 12 Haziran’dan Buca Merkez Komutanlığı’ndan sivil çıkış yaptığı, çantasını bir arkadaşı daha sonra alınmak üzere Buca’da Merkez Büfe’ye bıraktığı, o tarihten sonra kendisinden haber alınamadığı belirtilerek, Bakan İsmet Yılmaz’a şu sorular yöneltildi:

– Bakanlığınız zorunlu askerlik hizmetini yapmakta olan Osman Karadeniz’in şüpheli gaybubetinden haberdar mıdır? Haberdar ise bu kayıp vakası üzerine soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği ve ulaşılan sonuçlar nelerdir?
– Karadeniz ailesinin iddia ettiği gibi 5 Haziran 2015 tarihinde Buca Merkez komutanlığı kışlasında erler arasında şiddete varan bir tartışma ve darp olayı yaşanmış mıdır?
– Osman Karadeniz’in bu olay üzerine sürgün edildiği doğru mudur? Karadeniz’in sürgüne gönderilmesinin politik bir nedeni var mıdır?
– Değilse Denizli’ye sürgün veya nakil gerekçesi nedir? Başka bir birliğe gönderilmiş değilse sivil giyimli olarak Buca Merkez Komutanlığı’ndan ayrılmasının nedeni nedir?
– Buca Merkez Komutanlığı’nın güvenlik kamera kayıtları inceleniş midir? Bu kayıtlarda Osman Karadeniz’in çıkış yaptığı görülmüş müdür?
– Denizli’de nakil olunan komutanlık kamera kayıtları incelenmiş midir? Kendisinin birliğine teslim olup olmadığı anlaşılmış mıdır?
– Savcılığın istediği Osman Karadeniz’in birliğinden çıktığını gösterir belgenin aileye verilmemesinin sebebi nedir?

Osman’a Ne Oldu?

OsmanKaradenizİzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yapan Osman Karadeniz isimli askerden 13 gündür haber alınamıyor. 11 Haziran’da aradığı ailesine, Diyarbakır’daki bombalı saldırıya tepki göstermesi nedeniyle kışladaki diğer askerlerin şiddetine maruz kaldığını ve Denizli’ye sürgün edildiğini söylemesinin ardından ailesi, o günden beri çocukları Karadeniz’e ulaşamıyor.
Karadeniz’in hayatından endişe eden annesi Rahime Karadeniz, askeri yetkililere oğullarının kayıp olduğu için başvurduğunu belirterek, kendilerine “Oğlunuzu dağda arayın” şeklinde cevap verildiğini kaydetti.

Rahime Karadeniz, “Oğlumun hiçbir psikolojik sorunu yoktu. Hiçbir şey istemiyorum, çocuğumu getirsinler. Biz çocuğumuzu istiyoruz. Nerden çıkartırlarsa çıkartsınlar, komutan çocuğumu getirsin” dedi.

“Baba ocağı böyle mi olur, evlatlarımızı kimlere emanet ediyoruz biz?”

Baba Veysi Karadeniz ise, oğlunun kayıp olmasında karanlık bir durumun olduğunu belirterek, bu olayın peşini bırakmayacaklarını ve kanunların tükendiği yerde AİHM’e başvuracaklarını söyledi. Oğlunun durumunun açığa çıkması için ilgili kişiler hakkında dava açacaklarını aktaran Karadeniz, oğlunun akıbetinden tabur ve bölük komutanını sorumlu tuttu. Baba Karadeniz, “Bütün asker ailelerin, bu tür durumlara karşın duyarlı olmalarını bekliyorum. Aileler, çocuklarını onlara gönderiyor, onlar öldürüp ‘İntihar etti’ diye söylüyorlar. Fakat bize buna dair bile bir bilgi verilmedi. Bugüne kadar bizi hiç aramadılar, hep biz onları aradık” şeklinde konuştu

#OsmanKaradenizNerede

Kaynak: Evrensel, DİHA

– VU/İnadına Haber / 25 Haziran 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:44+00:00 25 Haziran 2015|