Türkiye’nin Seçimi 2015 – Canlı Yayın

2015 Türkiye Genel Seçimleri boyunca, oy kullanma süreci ve sonrasında sandıklarda, oy kullanma/toplama merkezlerinde, YSK’da ve her nerede yaşanıyorsa meydana gelen tüm olayları, gelişmeleri, seçim hilelerini, hile girişimlerini ve son dakika haberlerini sürekli olarak güncellenecek haber akışıyla İnadına Haber’den takip edebilirsiniz.

Tespit edilen her tür bilgi, belge, haber, fotoğraf ve videolar için twitter’da #06SEÇİM2015 ve #SANDIK06 hashtag’leri kullanıyor. Siz de takip edebilir ve tespit ettiklerinizi kaydedip gönderebilirsiniz.
Ayrıca, kaydettiğiniz  sandık ve birleştirme tutanaklarını da #AnkaranınOyları üzerinden paylaşabilirsiniz.

Bize ulaşabileceğiniz e-mail adresimiz: [email protected]


23:00 – An itibariyle Sandık Sayım Sonuçları:

20150607_OyOranlari-97_100Açılan Sandık Oranı: %97

AKP – %40.8 / 258 Milletvekili
CHP – %25.1  / 132 Milletvekili
MHP – %16.4 / 81 Milletvekili
HDP – %12.95 / 79 Milletvekili

 

22:00 – Partisi adına açıklama yapacak olan Haluk Koç’tan önce mikrofona geçen Kemal Kılıçdaroğlu: “Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı. Yaşasın Demokrasi” diyerek netleşmekte olan sonucu yorumlarken HDP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir açıklama yapan eşbaşkan Selahattin Demirtaş: “Emeğin, ezilenlerin, barış diyenlerin ve en çok da kadınların zaferidir. Bizler verdiğimiz her sözün arkasındayız. HDP Türkiye’dir, Türkiye HDP’dir. Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP’nin ve sorunları görmezden gelen tavırlarının sıfırlanmış olmasıdır. Bize kim, hangi sebeple oy vermişse hiçbirinin dileklerini boşa çıkartmayacağız. Şu an itibariyle başkanlık tartışmaları da sona ermiştir. Burada halkın ortak vicdanı ve aklı vardır. HDP şimdiye dek hiçbir projenin parçası olmadığı gibi bundan sonra da olmayacaktır. Bileşenimiz olan ve destek veren tüm oluşumlara da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Seçim süreci boyunca yitirdiklerimizin tümüne Allah’tan rahmet diliyoruz. Çözüm sürecinde amacımız ortak toplum ve ortak vatandır. Tek dileğimiz kalıcı barışın derhal sağlanmasıdır.” dedi.

Ardından söz alan Figen Yüksekdağ “Artık haklarımız rehin alınmaktan kurtuldu, %10 barajını sadece aşmadık, yıkdık ve bunu tek başımıza yapmadık. Türkiye halklarının özverisi ve direnciyle yerle bir ettik. Artık biz iktidarın tüm yıkımını geride bırakmak istiyoruz. Yeni bir yaşamın boy verebileceği bir Türkiye yaratacağız. Bu barajın yıkılması, aynı zamanda yeni bir demokrasi anlayışının da geliştiğini, halkın artık süregeldiği gibi yönetilmeyi, boyunduruk altına girmeyi istemediğini gösteriyor. Bizim ağacımıza, toprağımıza saldıranlara karşı HDP’nin ağacı tüm baskılara inat yeşerdi ve boy verdi” şeklinde bir açıklama yaptı.

CHP adına açıklama yapan Haluk Koç’un açıklamaları ise şu şekilde oldu: “Kazanan Türkiye, kaybeden ise Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştur. Kendisi tüm devlet kaynaklarını eşbaşkanı gibi çalıştığı AKP seçim propagandası için kullanmış, makamını artık meşruiyeti sonuna kadar sorgulanır bir hale getirmiştir. AKP iktidarı artık fiilen sona ermiş, beklemeye alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. CHP, hükümetin kurulmasında en önemli siyasi faktör haline gelirken partimiz bu yolda her türlü sorumluluğu yüklenmeye hazırdır. Bu sonuca giden süreçte oy veren ve vermeyen tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz

21:45 – ATO Congresium’da yurtdışı oyların sayımı sona erdi. Islak imzalı sandık tutanaklarının siyasi parti nüshaları parti yetkililerine teslim edildi.

21:30 – CHP adına ilk açıklamayı yapan Murat Karayalçın, bu sonuçların artık  AKP devrinin net bir şekilde çöküşü olduğunu belirtti. Halkın iradesinin bundan sonra baskıcı yönetimlere boyun eğmeyeceğini ifade eden sonuçlar doğrultusunda hükümet kurma görevinin AKP’den sonra CHP’ye verilmesinin de oldukça güçlü bir olasılık olduğunu, hükümet kurma görevini almalarının ardından da başta emekliler ile ilgili olanlar olmak üzere tüm seçim vaatlerinin derhal hayata geçirilmeye başlanacağını söyledi.

20:55 – Batıkent oyların toplandığı Şevket Evliyagil Meslek Lisesi’nin arka kapısından AKPlilerin usulsüz şekilde içeri girmeye çalıştığı bildirilirken, gergin bekleyiş sürüyor. Okul çevresinde TOMAların da beklediği, önünde bekleyen çevik kuvvet polislerinin ise okula kimseyi yaklaştırmadığı belirtildi.

20:50 – Plakasız araçlar DSİ civarlarına geldi. Binanın arka kapısı ise korumasız duruyor:

20:35 – Çankaya İlçesi 1. Oy Toplama Merkezi olan Anıttepe Lisesi’nde çuvallar toplanıyor:

20:30 – Çankaya İlçesi 2. Oy Toplama Merkezi olan DSİ Genel Müdürlüğü’ne oyların taşınması devam ediyor:

20:23 – HDP Genel Merkezi’nde bir açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, “Kazanan hoyratlığa ve diktatörlüğe karşı duranlardır. Şu an için bir kutlama planlamıyoruz. Daha hiçbirşey kesinleşmiş değil.” dedi:

20150607_HDP-Ankara_04

20:15 – HDP Genel Merkezi’nde bekleyiş sürüyor. Basının ilgisi de oldukça yoğun durumda:

20:03 – Anıttepe Lisesi’ne gelen oy çuvallarının bir kısmının, DSİ’ye gitmesi gerekirken yanlışlıkla geldiği ortaya çıkınca çuvallar, oyları getirenler tarafından herhangi bir güvenlik önlemi olmadan DSİ’ye doğru elden taşınıyor:

20150607_AnittepeLisesi-OyCuvallari_01

19:20 – Sandık sayım sonuçlarının açıklanmasına geçildi. %51 açılan sandık durumuna göre HDP barajı geçiyor görünürken MHP’nin güçlü olduğu bölgelerde MHP’den AKP’ye oy kayması olduğu görülüyor. Şu an için CHP’nin oy oranının ise geçtiğimiz seçimlere göre 2 puan civarı bir artış gösterdiği dikkat çekiyor.

19:15 – ATO’da bekleyiş sürerken, gelişmeleri gözlemleyen basın, mahkeme kararıyla dışarıya çıkartıldı.

18:20 – ATO Congresium önünde gerginlik devam ediyor. Avukatların müdahalesiyle kontrol altına alınan MHP ve AKP’liler arasında çıkan arbedenin devam etme ihtimaline karşı çevik kuvvet polisleri bina önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Ayrıca ‘oylar yakıldı’ iddiası dolayısıyla ATO’ya gelen Olay Yeri İnceleme ekipleri de çalışma yapıyor:

18:10 – Yüksel Caddesi’nde belediyenin araç engellemek için kullandığı beton blokların üzerinde bulunan şüpheli bir cisim, bomba olma itimaline karşı bomba imha ekiplerince fünye ile patlatıldı. Şüpheli cismin bomba olmadığı ortaya çıktı:

17:55 – Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda bomba ihbarı yapıldı.

17:48 – Yurtdışı oyların sayıldığı ATO-Congresium’da AKP ile MHP’liler arasında arbede çıktı. Polis müdahale etmek istedi. Durum şu anda avukatların da araya girmesiyle kontrol altına alındı.

17:20 – Ankara Merkez’deki Oy Toplama Merkezleri’nin adresleri şu şekilde:

1- ÇANKAYA : Anıttepe Lisesi : Gençlik Cad.88. Sok. No:7 – DSİ Genel Müdürlüğü: Eskişehir yolu No:16
2- MAMAK : Cebeci Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi: Mamak Cad. No:40 Şehitlik/Cebeci
3- ALTINDAĞ : 29 Ekim Kültür Merkezi : Ali Ersoy Mah. Cuma Pazarı
4- KEÇİÖREN : Kalaba Lisesi Spor Salonu : Fatih Cad. No: 24 Keçiören
5- YENİMAHALLE : Batıkent Şevket Evliyagil Meslek Lisesi : İnönü Mah 1. Cad. 4. Sok. Carrefour Yanı
6- SİNCAN : Özcan Sabancı Kız Meslek Lisesi Spor Salonu : Menderes Bulvarı No: 2 Fatih
7- ETİMESGUT : Mehmetçik Anadolu Lisesi : Etiler Mah. Etimesgut

InadinaHaber-AnkaraOyToplamaMerkezleri_01

17:00 – Oy kullanma süresi sona erdi. Şimdi de kullanılan oyları koruma zamanı geldi.

16:35 – Oy kullanma süersinin sonuna yaklaştıkça, gün boyunca oy kullanma merkezlerinde dolaşan plakasız araçların sayısı da artıyor. Emniyet yetkililerine sorulduğunda üstünkörü bir biçimde polis aracı oluğu cevabı verilen araçlara bakıldığında ise hiçbir dönemde sivil polisler tarafından bile kullanılmamış araçlar olduğu görülüyor. Hatta plakasını sökerken suçüstü yakalanan bir şahsın polisle ancak adli bir ilişkisi olabileceği izlenimini veren görüntüsü de gözden kaçmıyor. Ayrıca plakasız olarak trafiğe çıkmak suç olduğundan polise şikayet edildiğinde trafikten de men edilmek durumunda, biz de bunu yapmanızı öneririz.
Sıklıkla gelen ihbarlardaki iddialara göre ise bahsi geçen plakasız araçlar, sayım sonrasında resmi oyların hileli oylar ile değiştirilmesi amacıyla kullanılacak. Dikkat!:

16:20 – Sincan İMKB İÖO’nda AKP’lilere tahsis edilen oda, avukatların tutanak tutması üzerine tüm müşahitlerin kullanımına açıldı. Ancak öncesinde bir kadın müşahite tehditlerde bulunan AKP’li hakkında, avukatlar devreye girdikten sonra özür dilemesine rağmen zabıt tutuldu.
Sincan’ın genel manzarası itibariyle, oy kullanma süresi dolduktan sonra da bölgedeki oy kullanma merkezlerinde müşahit desteği gerekecek gibi görünüyor.

16:06 – Sincan İMKB İlköğretim Okulu’nda sadece AKP’lilere özel çalışma odası tahsis edilmesine karşı, avukatlar tutanak tutarak duruma müdahale etti. Sincan Kaymakamlığı’ndan gönderilen yazıya göre tahsisatın tüm parti temsilcilerine yapılması gerekiyor:

20150607_Sincan'daOkullardaGorevliOdaTahsisiYazisi_01

15:50 – Batikent Afşin Bey İlköğretim Okulu’nda AKP okul sorumlusu Cengiz Akman’ın fotoğraf çekerken yakalandığı ve gözaltına alındığı belirtiliyor. (via @HalkevleriAnkara)

15:45 – AKP müşahitleri el üstünde: Seyran 50.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul sorumlusu olan görevlinin AKP müşahitleriyle koridorda dolaşıp sınıflara girdiği belirtildi. Müşahitlerin, Sandık başkanlarına “AKP müşahitimiz” diye tanıtıldığı bildirildi.

15:30 – A.Ayrancı Ahmet Vefik Paşa İlkokulu’na AKP’li kalabalık bir grup geldi. Şu an için ağırlıklı olarak okul dışında olsalar da sayım zamanı müşahit desteği gerekebileceği belirtiliyor.

15:00 – Yurtdışı oylarının sayıldığı ATO Congresium önünde kalabalık artıyor. 2015 Genel Seçimlerinde yurtdışındaki seçmenlerin %30 civarı oy kullandı. Ancak bu oranın geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %8.32 olduğu düşünüldüğünde ciddi bir artış olduğu gözleniyor:

14:30 – Gün içerisinde değişik zamanlarda elektrik kesintilerinin yaşandığı yerler şu an için şu şekilde:
– İstanbul: Beykoz, Riva, Alibeyköy, Eyüp, Esenler, Bakırköy, Bağcılar, Başakşehir, Bahçelievler, İncirli, Şirinevler, Siyavuşpaşa, Merter, Güngören
– Adana: Seyhan
– Ankara: Dikmen
– Antalya: Kepez
– Kars
– Manisa

14:10 – Ankara Saray İlçesi’nde bir okulda tutanak tutmak isteyen müşahitlere sandık başkanı tarafından karşı çıkıldığı, Mamak ilçesinde müşahit sıkıntısı olduğu (gönüllü olmak için #AnkaranınOyları ile iletişime geçebilirsiniz), Lalahan’da açık oy kullanımı yapıldığı, buna itiraz etmek için giden avukatlara, sandık görevlileri ve polis tarafından hakaret edildiği, avukatların tehdit edildiği bildirildi. Ayrıca Ankara Sokullu İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu’nda sandık kurulu başkanının avukatlara hakaret ettiği, tutulan tutanakları deftere geçirmediği tespit edildi. Avukatlar tarafından hakkında gerekli şikayetlerde bulunuluyor.

13:48 – AKP müşahitleri tarafından muhalefet müşahitlerinin sandık başından uzaklaştırılması amacıyla yasal olmayan itirazlarda bulunuluyor. Siyasi partiler tarafından sağlanan müşahitlik kartlarının ibrazı, yasa tarafından sağlanan tüm haklardan faydalanmanız için yeterlidir. Bu şikayetlerin yasadışı olduğu avukatlar tarafından ispatlanıp başvuruların reddi sağlansa da bilgi sahibi olmayanları uyarmakta fayda bulunuyor:

13:34 – Mamak Özkent Akbilek Ortaokulu’nda 2269 nolu sandıkta, oy kullanırken fotoğraf çeken kişiye müdahele edildi. Kişi ‘iş yerinden zorluyorlar abi, ne yapalım’ dedi. Sandık kurulu üyeleri polis çağırmak zorunda olduklarını belirttiklerinde, kişi çektiği fotoğrafı silip oy kullanmaya devam etmeyi tercih etti.

13:25 – Ankara Akyurt M.Akif Ersoy Ortaokulu’nda iki engelliye eşlik etmek isteyen AKP’liler müşahitlerce engellendi. Yasa gereği parti ve sandık görevlileri engelli yurttaşların oy kullanma işlemine, yardım için bile olsa dahil olamazlar.

12:56 – Ankara Sincan ilçesinde CHP ve HDP müşahitlerine AKP İlçe Teşkilatı tarafından baskı uygulandığı, aynı zamanda da Keçiören’deki oy kullanma merkezlerinde müşahit açığı olduğu bilgileri ulaştı.
Sandık başında müşahitlik görevi yerine getirenlerin yasal haklarını birkez daha hatırlatalım:

MusahitHaklari(Yatay)

12:35 – Uğur Dündar tarafından, twitter’da AKP trolleri tarafından “Sahtekarlıkları Ankara’nın Oyları ile Oy ve Ötesi’n XXX adresinden bildirin” şeklinde sahte hesaplara yönlendirmeye çalışıldığı bilgisi iletildi.
Hatırlatma: Twitter üzerinde Ankara için “geçerli” takip hashtag’leri #06Seçim2015 , #Sandık06 ve #AnkaranınOyları şeklindedir.

12:30 – Adana, Aksaray, Antalya, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa, Mardin, Muş, Urfa ve Türkiye’nin daha pekçok yerinde AKP tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan sandık hilelerinin sandık müşahitleri tarafından engellendiği ve tutanak altına alındığı bilgileri ulaşıyor:

12:14 – Etlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 3151-3162 no’lu sandıklarda 1501-1512 no’lu mühürlerin olduğu, ayrıca zarf ve oy pusulalarının yanlış mühürlendiği bilgisi ulaştı. Durum hakkında tutanak tutuldu.

11:55 – İncirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Rabia rozetli AKP’liler resmi sandık görevlileri hakkında tutanak tutuldu. Bir süreliğine gerginlik yaşandı.

11:43 – Batıkent Mehmet Akif İnan Ortaokulu’nda 5 kişi kimliksiz oy vermeye çalışırken yakalandı. Çıkan arbede üzerine oy kullanımı bir süreliğine durduruldu.

11:19 – Yasal olmayan bir şekilde partilerce müşahitlere verilen resmi kartların yerine, üzerine ad-soyad ve parti adı bulunan matbu bir kartın kullanılması gerektiğini dayatmaya çalışan sandık göervlilerinin olduğu bilgisi ulaştı. Hatırlatmak gerekirse bu şekilde bir yasal düzenleme yok. Tek geçerli kart, partilerce müşahitlere sağlanan resmi mühür ve imza taşıyan kartlardır.

11:13 – Eryaman Lisesi’nde ev halkının tanımadığı ama seçmen gösterilen iki kişi oy kullanırken yakalandı. Tutanak tutuldu. 11:59 itibariyle oy kullanımı tekrar başladı.

11:06 – Yenimahalle Atakent İlkokulu’ndaki bir müşahitten gelen bilgiye göre bir sandık başkanı sandık sonuç tutanağını çoktan imzalamış durumda. Tutanakların oy sayımından sonra taraflar tarafından kontrol edilmesi ve sonrasında imzalanması gerekiyor. Aksi durumlarda görevlilerin uyarılması, gerekiyorsa tutanak tutulması gerekmektedir.

10:49 – A.Ü. Cebeci kampüsünde AKP’liler bir sandıkta ismi bildirilmeyen birini sandık kurulu üyesi yapmaya çalıştı. HDP temsilcilerinin itirazı üzerine üye yaptırılmadı, talepleri reddedildi.

10:45 – Birçok okulda partili sandık müşahitlerinde özellikle AKP üyelerinde kırmızı veya turuncu, MHP üyelerinde ise mavi bileklik, kart vb. işaretler kullanıldığı tespit edildi. Yasal olarak siyasi bir partiye işaret ettiği açıkça belli olan uygulamalarda bulunanlar hakkında itirazda bulunabilirsiniz. Okullarda görevli avukatlar da yardımcı olacaklardır. Haklarında hapse veran cezai işlem uygulanabilmektedir (298/83-4 mad 135 sayılı genelge24/2 mad).

10:36 – Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu’nda bir polis memuru 3 kez oy kullandı. Müşahitlerin itirazıyla oyu geçersiz sayıldı.

09:30 – Avrupa Birliği gözlemcileri Türkiye’nin 33 ilinde olduğu gibi Ankara’da da birçok noktada görevlerine başladı. Tüm Türkiye’de 250 civarı seçim gözlemcisi bulunuyor.

09:10 – Basın mensupları, oyunu Çukurambar Arjantin İlkokulu’nda kullanacak olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu bekliyor.

08:56 – Batıkent Kız Meslek Lisesi’nde AKP’lilerin müşahitlere “gerekirse bin kişiyi yığarız” şeklinde tehditlerine rağmen 09:06 itibariyle ilgili genelge maddesinin ibraz edilmesi sonrasında sorun çözüldü. Müşahitler sandıklarda görevlerine başladılar.
Müşahitler tüm seçim süreci boyunca oy kullanma ve sayım işlemlerine müdahalede bulunmadan sandık başında ve etrafında gözlem yapma ve itirazda bulunma ve gerek gördükleri durumlarda da tutanak tutma hakkına sahiplerdir. Ayrıca sandık başkanları, talepleri durumunda kendilerine ıslak imzalı sandık tutanağı da sağlamak yükümlülüğündedirler.

20150607_MusahitGenelgeMaddesi_01

08:49 – Halide Edip Adıvar Ortaokulu’nda HDP’li müşahitler AKP’lilerce sınıfların dışına çıkartılmaya çalışılıyor.

08:31 – Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’nde kurulda bulunan 5 parti dışında kimseye ıslak imzalı tutanak verilmeyeceği itirazına karşılık genelge ile tanınak ıslak imzalı tutanak hakkı hatırlatıldı.

08:05 – Batıkent Mehmet Akif İnan İlkokulu, Batıkent Kız Meslek Lisesi, Halide Edip Adıvar Ortaokulu, ve daha bir çok oy kullanma merkezinde sandık başkanları ve AKP parti üyeleri müşahitlerin sandık başında görev yapmaları konusunda zorluk çıkatıyorlar. Zorluk çıkartan görevliler hakkında tutanaklar tutuluyor.

08:00 – Yaşlı ve engelliler oy kullanırken o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabiliyorlar. Sandık görevlerinin bu yardım konusunda yetki ve sorumlulukları bulunmuyor.

00:20 – @fuatavni_f hesabından AKP’nin oy hırsızlığı stratejisinin YSK ayağı olarak nitelendirdiği B planının devreye sokulduğu ile ilgili tweet’ler atıldı. İlgili haber için tıklayın.

6 Haziran 2015 Cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren seçim yasakları kapsamında Ankara’nın çeşitli yerlerindeki parti bayrak, flama ve pankartları kaldırılmaya başlandı.

İnadına Haber / 07 Haziran 2015 Pazar –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:48+00:00 7 Haziran 2015|