Urfa’da Kendini Kral Zanneden Vali Gazetecileri Gözaltına Aldırdı

Sınıra gelerek incelemelerde bulunan Urfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin sorularına sinirlenince ‘alın bunları’ diye talimat verdi ve polis 4 gazeteciyi gözaltına aldı.

Urfa Valisi’nin açıklamasının ardından Evrensel muhabiri Hasan Akbaş, “Bazı Til Ebyad’lılar Akçakale’de IŞİD’liler bulunduğunu ve tedirgin olduklarını, can güvenlikleri bulunmadığını söylüyor. Bu iddiaya ilişkin bir açıklama yapar mısınız” diye sordu.

Bunun üzerine “Bitti” diyerek soruya yanıt vermeyen Vali, polislere gazetecileri işaret ederek ‘alın bunları’ dedi.

Polis, Evrensel Muhabiri Hasan Akbaş, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Pınar Öğünç ile gazeteciler Özlem Topçu ve Deniz Yücel’i gözaltına aldı.

Polis gazetecileri gözaltına alırken, Valilikte basın görevlisi olarak çalışan Arif isimli kişi yüksek sesle “Böyle soru sorulmaz, bunlar ortamı geriyor” diyerek gazetecileri hedef gösterdi. Bunun üzerine sınırdaki bazı kişiler gazetecilerin üzerine yürüdü.

Ancak araya giren vatandaşlar bu kişileri gazetecilere yaklaştırmadı. Gazeteciler Akçakale Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Tepkiler Geri Adım Attırdı

Valinin talimatıyla gözaltına alınan 4 gazetecinin TEM’e götürülmesinin ardından, gerek olay yerinde, gerekse basında ve sosyal medyada valiye gelen tepkilerin büyümesinin ardından gazeteciler kimlik tespiti yapılarak serbest bırakıldı.

Kaynak: Evrensel, Radikal

İnadına Haber / 16 Haziran 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2015-06-16T15:07:37+00:00 16 Haziran 2015|