Ankara Barış Bloku kuruldu

[x_section style=”margin: 0px 0px 0px 0px; padding: 45px 0px 45px 0px; “][x_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” bg_color=”” style=”margin: 0px auto 0px auto; padding: 0px 0px 0px 0px; “][x_column bg_color=”#e1edeb” type=”1/1″ class=”justify-text ” style=”padding: 5 5 5 5; “][x_creative_cta padding=”10 10 10 10″ text=”Ankara Barış Blok’u
Kuruldu!” font_size=”36px” icon=”angellist” icon_size=”48px” animation=”slide-top” link=”#” color=”” bg_color=”#2ebab0″ bg_color_hover=”#1daaa1″][x_text class=”justify-text “]Ankara’da çok sayıda emek ve meslek örgütü, siyasi partiler, akademisyenler, kadın örgütleri, LGBTİ örgütleri ve Alevi kurumlarının oluşturduğu Ankara Barış Bloku yaptıkları açıklamayla Türkiye’nin Ortadoğu’daki savaş bataklığına çekilmesine hayır dedi. Mülkiyeliler Birliği‘nde yapılan açıklamaya katılım yoğun oldu. CHP Ankara Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Ali Haydar Hakverdi, Murat Emir, HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, HDP Meclis Başkanvekili Yurdusev Özsökmenler açıklamada yer aldı.

Ankara Barış Bloku adına ortak açıklamasını okuyan DİSK/Emekli-Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz, MİT tırlarıyla gönderilen silahların Türkiye’de gençlere bomba olarak döndüğünü söyledi. Barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini yükseltmek görevi ile karşı karşıya olduklarını belirten Kızılöz, AKP hükümetinin Suriye’deki savaşa müdahil olmak için şimdiye kadar elinden gelen her şeyi yaptığını ifade etti. Kızılöz, hükümetin IŞİD ve diğer cihatçı çetelerin palazlanmasında dolaylı ve dolaysız rol oynadığını dile getirerek, haklar arasında milliyetçiliğin ve mezhepçiliğin kışkırtıldığını, Rojava’daki demokratik inşanın engellenmesi ve Suriye’ye müdahale edilmesi için hesaplar yaptığını söyledi.

AKP’nin seçim yenilgisini sindiremediğini ve halkın eşitlik, özgürlük ve adalet taleplerini bastırmak için katliamlar yaptığını ifade eden Kızılöz, “Ancak bu savaşa son vermek ve barışı inşa etmek bizlerin ellerinde” dedi. Kızılöz, “Girişimimiz, ülke içinde barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, uluslararası alanda örgütlenmiş sivil barış inisiyatifleriyle iş birliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amacı paylaşan her kurumu, kuruşu ve kişileri girişimimize omuz vermeye ve barış mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” diye konuştu.[/x_text][x_custom_headline level=”h5″ looks_like=”h5″ accent=”true”]’ARAMIZDAKİ SORUNLARI BİR KENARA BIRAKALIM'[/x_custom_headline][x_text class=”justify-text “]CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ülkede barışın son günlerdeki gelişmelerle hızla kaybedildiğine dikkat çekti. Anadolu topraklarının her zaman terörize edildiğini ve kanlı eylemlere sahne olduğunu belirten Emir, “Suruç’ta kaybettiğimiz canlarımızla, sürekli duyduğumuz acı olaylarla sarsılıyoruz. Bu barış bizim, hepimizin barışı. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, küçük sorunları göz ardı ederek barışımızı dostluğumuzu, kardeşliğimizi yok etmeye çalışan her türlü iç ve dış güce karşı büyük bir kararlıkla mücadele etmek zorundayız” dedi.

[/x_text][x_custom_headline level=”h5″ looks_like=”h5″ accent=”true”]’BARIŞIN TEMİNATI SOKAKLARDA'[/x_custom_headline][x_text class=”justify-text “]HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen de “Barışın sadece çatışan tarafların üzerine yüklenmiş bir sorumluluk olmadığını ve kesinlikle iktidarlardan beklenecek, onların merhamet ve lütuf alanında görülecek bir değer olmadığını, ancak toplumsal mücadeleyle gösterebiliriz. Bu açıdan bir araya gelişimiz ve yaptığımız konuşmalar son derece öneme sahip. Katledilenler arasında parti yöneticilerimizin isimlerini arayanlara da en önemli cevap budur. Sadece masa başında çözüm sürecini yönetiyor gibi yapıp, komşu ülkede sırf Kürtler bir şey kazanmasın, Aleviler, Nusayriler yönetmesin, onlar ölürse bir şey olmaz refleksiyle hareket edenler, içeride çözüm sürecini yaraladıkları gibi Türkiye’nin güvenliğini de tehlikeye soktular. Bunlara karşı sokaklarda alanlarda olmak barışın teminatı olacaktır” diye konuştu.[/x_text][x_custom_headline level=”h5″ looks_like=”h5″ accent=”true”]Cumartesi günü Barış Yürüyüşü[/x_custom_headline][x_text class=”justify-text “]İstanbul’da pazar günü düzenlenecek Barış Yürüyüşü’nden önce yarın da Ankara’da bir yürüyüş yapılacak. Saat 18.00’de Kolej’de toplanılmasının ardından Sakarya Caddesi’ne yürünecek. Hiç bir bayrağın olmayacağı yürüyüşte tek bir pankart açılacak. Ankara Barış Bloku, savaşa karşı barış sesini yükseltmek için tüm Ankara halkını barış yürüyüşüne çağırdı.[/x_text][x_custom_headline level=”h2″ looks_like=”h3″ accent=”false”]Basın Açıklamasının Tam Metni[/x_custom_headline][x_columnize]20 Temmuz günü Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşadık. Üç yıldır IŞİD çetelerine karşı mücadele eden ve büyük bir zafer kazanan Kobanê halkları ile dayanışmak, Kobanê’nin yeniden inşası için çalışmalar yapmak isteyen SGDF üyelerinin Suruç’ta gerçekleştirdiği basın açıklamasına yönelik yapılan bombalı saldırı 32 genç arkadaşımızın yaşamını yitirmesine, onlarcasının yaralanmasına neden oldu. Katliamın sorumlusunun AKP hükümeti ve AKP’nin savaş ve Ortadoğu politikaları olduğunu biliyoruz. TIR’larla gönderilen silahlar, gençlerimize bomba olarak dönerken, barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini yükseltmek görevi ile karşı karşıya olduğumuzun bilincindeyiz. Suruç’ta yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ailelerine ve bütün Türkiye halklarına başsağlığı diliyoruz. Yaralanan arkadaşlarımızın biran önce aramıza dönmelerini beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Suruç katliamının peşini bırakmayacağımızı, her türlü bağlantısı ile açığa çıkarılması için elimizden gelen ne varsa hepsini yapacağımızı ilan ediyoruz.

Emperyalizmin tetikçisi AKP Hükümeti Suriye’deki savaşa birinci dereceden müdahil olmak için şimdiye dek elinden geleni yapmış, IŞİD’in ve cihatçı çetelerin büyüyüp palazlanmasında doğrudan ve dolaylı rol oynamıştır. Halklar arasında milliyetçiliği, şovenizmi ve mezhepçiliği kışkırtarak, Rojava’daki demokratik inşayı engelleme ve Suriye’ye müdahale etme hesapları yapmaya girişmiştir.

Ülkenin içinde ve Ortadoğu’da IŞİD eliyle savaşı kışkırtanlar, Reyhanlı’da, Diyarbakır’da ve Suruç’da patlattıkları bombalar ile halklarımızı katletmişlerdir. Koalisyon güçleri adıyla geliştirilen savaş politikaları (adı altında) her geçen gün Türkiye, Ortadoğu ve dünya halklarını daha beter bir karanlığın içine çekmekte, bölgede ve ülkede barışın imkânlarını büyük ölçüde daralmaktadırlar.

Seçim yenilgisini içine sindiremeyen AKP halkların yükselen mücadelesini engellemek, eşitlik, özgürlük, adalet taleplerini bastırmak için katliamlar yapıyor. Ancak bu savaşa son vermek ve barışı inşaa etmek bizlerin ellerinde. AKP iktidarının savaş ve Ortadoğu politikalarıyla uzun bir süredir bölgenin kadim halklarını ve kültürlerini yıkıma uğratan, milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden bu kirli savaşı sınırlarımız içine taşıyacak karanlık maceralara hazırlananlar karşısında, siyasi partiler, siyasi kurum ve kuruluşlar, sendikalar, sivil inisiyatifler, platformlar emek ve meslek örgütleri, kadın örgütleri ve demokratik kitle örgütleri olarak İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda oluşturulmuş olan Barış Blokuna biz de Ankara’dan ses veriyoruz. Ankara Barış Blokunu oluşturduğumuzu ilan ediyoruz.

Ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışan kışkırtıcıların karşısına dikilmek, ülkenin içinde ve Ortadoğu’da barışı savunmak amacıyla Ankara Barış Blokunu kuruyoruz. Girişimimiz, ülke içinde barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, uluslararası alanda örgütlenmiş sivil barış inisiyatifleriyle iş birliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amacı paylaşan her kurumu, kuruluşu ve kişileri girişimimize omuz vermeye ve barış mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz.[/x_columnize][x_clear][x_text]Ankara Barış Bloku bileşenleri:

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu
KESK Ankara Dönem Sözcülüğü
Türkiye Gazeteciler Sendikası
Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği
Ankara Tabip Odası
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi
Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi
Halkevleri
Kaos Gey Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği
Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
Gündem Çocuk Derneği
İnsan Hakları Derneği
ODTÜ Mezunlar Derneği
Divriği Kültür Derneği
Buradayız Kolektifi
Beleştepe Taraftar Kolektifi
Gençlerbirliği Karakızıl
Fenerbahçe Taşra
Galatasaray Tek Yumruk
Ankara Kadın Platformu
Kadın Özgürlük Meclisi
Sosyalist Feminist Kolektif
Ankara Feminist Kolektif
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfomu
Öteki Bisiklet
100.Yıl İnisiyatifi
78’liler Girişimi
Devrimci 78’liler Federasyonu
Arap Alev Gençlik Meclisleri
Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği
Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi
Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu
Alevi Bektaşi Federasyonu
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi
ADAD
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi
Emek Partisi
Emekçi Hareket Partisi
Ezilenlerin Sosyalist Partisi
Halkların Demokratik Partisi
Özgürlük ve Dayanışma Partisi
Sosyalist Demokrasi Partisi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Sürekli Devrim Hareketi
Kaldıraç
Partizan
Çayyolu Semt Meclisi[/x_text][/x_column][/x_row][/x_section]

Kaynak: Evrensel

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:36+00:00 25 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.