Ankara’nın Yaşar Abi’si Polis Saldırısı ve Gözaltında İşkencenin Ardından Bakırköy’e Gönderildi

Ankara Konur Sokak’ın Yaşar Abi’si Yaşar Öztemel, 27 Temmuz günü Yüksel Caddesi’nde Gençlik Örgütlerinin basın açıklamasının ardından polisin saldırısına uğrayıp darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gece boyunca gizlice gözaltında tutulan Yaşar Abi’ye ertesi güne kadar ulaşılamadı, ertesi gün çıkarıldığı mahkemenin ardından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi.

YasarOztemel_01a

12 Eylül askeri darbesi döneminde avukat olan, Devrimci Yol davasından tutuklanan ve uzun yıllar cezaevinde işkence gören, yaşadıkları nedeniyle polise olan öfkesini birçok eylemde gösteren Ankara’nın Yaşar Abi’si Yaşar Öztemel, 27 Temmuz günü Yüksel Caddesi’nde Gençlik Örgütlerinin basın açıklamasının ardından polisin saldırısına uğrayıp darp edilerek ve sürüklenerek gözaltına alınmıştı. Ardından bırakıldığı söylenen Öztemel, gece boyunca gizlice gözaltında tutuldu, adı hiçbir kayıtta bulunamadı.

Gece boyunca ulaşılamayan Yaşar Abi için sosyal medyada #YaşarAbiNerede hashtagiyle yapılan paylaşımlar gündem oldu. Avukatlar Öztemel’i bulmak için gece boyu uğraştı, sabah Adliye’de olduğu bilgisine ulaştı ve Yaşar Abi’nin gözaltı sırasında polis tarafından uzun süre coplandığı, tekmelendiği ve saçlarının yolunduğu ortaya çıktı.

CK_o5LcWEAAZolu   CK_o6dFWcAAxcMX   CK_o7NwW8AAWKSR  CK_o52HWcAAbXq0

Sabah çıktığı mahkemede, hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek iddiasıyla 11 dosyadan yakalama kararı olduğu belirtilen Öztemel, dosyaların her birine ifade verdi. Polise taş atmak ve direnmekle suçlanan Öztemel ifadesinde şöyle dedi:

“Polisler biber gazı ve copla saldırdı. Biz de saldırıya karşı durduk. Polislerin saldırısına karşı direnme hakkımı kullandım.”

“Taş attığım doğrudur. Biz ezilenler, yetimler, direnenler elbette katillere taş atacağız. Bir elimiz hep taşta.”

CK-v1yPWwAA_Yvr

Mahkeme, Öztemel’in 2011 yılında verilen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesi kararının uygulanmasına hükmetti.

2011 yılında da tutuklandığı ve işkence gördüğünün medyaya yansıdığı öğrenilen Öztemel için “Cezai ehliyeti yok, neden tutukladınız” diyen avukatı hakimden “İçerde tedavi olsun diye” yanıtını almıştı. NTV’nin haberine göre Yüksel Caddesi’ndeki eyleme polis ‘izinsiz olduğu’ gerekçesiyle müdahale etmiş, aralarında Öztemel’in de bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmış, 7 kişi ‘gösteri ve yürüyüşleri kanununa muhalefet’ten mahkeme sevk edilmişti.

Davadaki 7 şüpheliden sadece Öztemel’in tutuklanmasına karar verilirken Öztemel ise mahkemede kendini “Yüzümün ve üstümün görüntüsünden anlaşıldığı üzere direnme hakkımızı kullandık. Çünkü şiddete uğradık, direnme hakkını da hukuk fakültesinde Münci Kapani hocamızdan öğrenmiştik” diye savunmuştu.

10405294_10153467791803048_7978210577145018909_n

Fotoğraflar: Doğan Karagöz, Seyri Sokak

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:36+00:00 29 Temmuz 2015|

2 Comments

  1. […] Yaşar Öztemel’in gözaltında işkenceye maruz kalması ile ilgili haber için tıklayın […]

  2. […] Yaşar Abi İstanbul’a gönderildi. […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.