AOÇ’de Ankapark’a Danıştay’tan Dur Kararı

[x_section style=”margin: 0px 0px 0px 0px; padding: 45px 0px 45px 0px; “][x_row inner_container=”true” marginless_columns=”false” bg_color=”” style=”margin: 0px auto 0px auto; padding: 0px 0px 0px 0px; “][x_column bg_color=”” type=”1/1″ style=”padding: 0px 0px 0px 0px; “][x_card animation=”flip-from-left” center_vertically=”true” front_style=”border-width: 8px 8px 8px 8px; border-style: solid; border-color: #2772a4; color: #ffffff; background-color: #3581dd;” front_icon=”reddit” front_icon_size=”50px” front_icon_color=”#99cbed” front_title=”Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan Gökçek’e: ” front_text=”Ankaparkı’nı ve oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker” back_style=”border-width: 8px 8px 8px 8px; border-style: solid; border-color: #744288; color: #ffffff; background-color: #7ac0f9;” back_title=”Tezcan Karakuş: ” back_text=”Danıştay kararında, Atatürk Orman Çiftliği alanında , kuruluş kanuna göre Ankapark’ı yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileribir tülü AOÇ arazileri ile ilgili verilen hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı.” back_button_text=”.” back_button_link=”http://www.mimarlarodasiankara.org/” back_button_color=”#ffffff” back_button_bg_color=”#744288″ padding=”10% 10% 10% 10%”][x_text class=”justify-text “]Atatürk Orman Çiftliği ‘nde Ankapark yapmak için “AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme Alanına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı Danıştay 14. dairesi tarafından iptal edildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ,Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,Peyzaj Mimarları Odası,Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından ,Başbakanlık, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesine açılan davada Danıştay dava konusu işlemin iptaline oybirliği ile karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “29 hektarlık hayvanat bahçesinin yenilenmesi bahane edilerek, Ankapark yapmak için 217 hektarlık alan AOÇ Hayvanat Bahçesi Yenileme Alanı ilan edilmiştir.Karar, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek korunması kanunu ve AOÇ kanunu kapsamında ilan edilen yenileme alanında hukuku “yanıltmaya” çalışan Melih Gökçek’e verilmiş çok önemli bir yanıttır. Danıştayın verdiği kararla AOÇ’yi ve hayvanat bahçesi alanını yenileyeceğim, onaracağım diyerek 188 hektarlık alanı daha yapılaşmaya açamazsın demir yığınına çeviremezsin, Ankapark yapamazsın denilmiştir. ” dedi

“ülkenin yöneticileri hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı ”

Danıştayın kararının ders niteliğinde olduğunu ancak bunu anlayacak yöneticilerin olmadığı söyleyen Candan ” Danıştay kararında, Atatürk Orman Çiftliği alanında , kuruluş kanuna göre Ankapark’ı yapamayacağını 10 sayfalık ders notu gibi hazırlamıştır. Ancak ülkenin yöneticileribir tülü AOÇ arazileri ile ilgili verilen hukuk kararlarını anlamamakta ısrarlı.Karar çok nettir, AOÇ arazisi mutlak tarım arazisidir , AOÇ arazilerinde Ankapark gibi ticari alan yapılamaz, İlan edilen yenileme alanının 188 hektarı kanuna aykırıdır. Bu alanda, yenilenecek eskiyen onarılacak kültür varlıkları yoktur. Şimdi yapılacak tek şey vardır . Melih Gökçek’in hukuk kararlarına uyması.”

“Ankaparkı’nı ve oyuncaklarını yavaşça al ve Belediye bahçesine koy, belki turist çeker”

Melih Gökçek’in Ankapark ile ilgili meslek odalarının yaptığı açıklamalarla ilgili oda başkanları hakkında bana suç uyduruyorlar diye suç duyurusunda bulunduğunu belirten Candan şöyle devam etti.”Yürütmeyi durdurma kararlarımıza suç uydurma dedin, şimdi ne oldu?.Hemen gidip plan değişikliği yapıp hukuku arkadan dolanmaya çalışırlar.Başkent’in Belediye Başkanının düştüğü duruma bakın. 22 yılda bir metre metro yapamadı, 4 Ankaray yapılacak parayı gitti Ankapark’taki oyuncaklara yatırdı. Ankaralılar evlerine ulaşmak için yollarda saatlerce çile çeksin,Belediye Başkanı da twit atıp, milleti tehdit etsin.Bi dur, bi aynaya bak ben ne yapıyorum de. ”

Candan ayrıca Danıştay kararı ile ilgili “Şimdi hemen Atatürk Orman Çiftliği arazisinden, Ankapark denilen demir yığınlarını ve oyuncaklarını al ve yavaşça Büyükşehir Belediyesinin bahçesine bırak. Hukuksuzluğun, kamu kaynaklarını israf etmenin , beceriksizliğin ve bilimsel davranmamanın heykeli olarak belki turist çeker “şeklinde konuştu.

Haber: Onur Metin – İnadınaHaber
Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi[/x_text][/x_column][/x_row][/x_section]

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:36+00:00 24 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.