[Video] Demirtaş’ın Bugün Medya Tarafından ‘Sansürlenen’ Konuşmasının Tamamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sabah gerçekleştirdiği, HDP’yi terör örgütü, HDP milletvekillerini de terörist olmakla suçladığı açıklamalarını canlı yayında baştan sona aktaran CNN Türk, NTV ve HaberTürk dahil pek çok kanal, Erdoğan’a yanıt niteliğinde sözler sarf eden, son dönemde yaşanan çatışmalar, bitme noktasına gelen çözüm süreci ve HDP’nin kapatılması gibi sıcak meselelere dair kapsamlı bir değerlendirme yapan Demirtaş’ın konuşmasını ‘es geçerek’ vermekten kaçınmış, son derece önemli satırbaşları içeren ve demokratik bir cevap niteliği taşıyan haberi açık olarak sansürleyerek halkın haber alma hakkını engellemişti.

Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Cihan Haber Ajansı da Demirtaş’ın konuşmasıyla ilgili canlı yayın yapmamıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın haber kanalları tarafından ‘sansürlenen‘ bugünkü HDP grup toplantısı konuşmasının tamamınına buradan erişebilirsiniz:

İşte Selahattin Demirtaş’ın açıklamasından satır başları:

“Bize atfedilebilecek tek bir suç yok, tek suçumuz %13 oy almaktır. Dolmabahçe mutabakatı ile Türkiye toplumuna barış sözü verdik, bir hafta sonra bundan döndüler ve Cumhurbaşkanı meseleyi “Kürt sorunu yoktur” noktasına getirdi.

“Erdoğan darbesi yapıldı”

7 Haziran sonrasında bir Recep Tayyip Erdoğan darbesi yapılmıştır. Nereden alıyorlar yetkilerini? Şu anda ülkeyi savaşa götürecek kararların yetkisini nerden alıyorlar? 7 Haziran’da bu yetki elinizden alındı. Artık siz tek başına iktidar değilsiniz. Bunu yapanlar 7 haziran sandık sonuçlarına darbe yapmışlardır.

“Bilal’i istiyordunuz Hilal’ı verdiniz”

Darbenin bir de kuyrukçuları vardır. Kendilerine milliyetçi diyenler bu darbeye şakşakçılık yapıyorlar. Saraya gideni partiden atarım diyorlardı. Dün sarayda el pençe divan durdular. Bilal’i istiyordunuz. Bilal’i alamadınız ama hilali verdiniz. Dolmabahçe açıklaması Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin en önemli siyasi işlerinden birisidir. Çok saygın çok ahlaki bir iştir. O metin açıklanana kadar katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Çünkü barışın anahtarını Türkiye toplumunu teslim ettiler.

Hep birlikte ibretle izledik

Dolmabahçe açıklaması budur. Vatanda ihanet bölünme parçalanma beyannamesi değildir. Dolmabahçe mutabakatından 1 hafta sonra nasıl vazgeçtiklerini ibretle hep birlikte izledik. Sayın Cumhurbaşkanı masanın olmadığını olamayacağını, hatta Kürt sorunu yoktur noktasına getirdi meseleyi. Onu anlayabiliyorum. Bir sarayı var. İçini döşetmiş. Hevesi var iktidarı koltuğu parayı seviyor. Dolayısıyla çözüm barış demokrasi demek bunların kaybedilmesi demek.

Neden sahip çıkmadılar

Bizzat o masada oturanları ben anlayamıyorum. Onlar neden sahip çıkmadılar. Bizim kadar siz de uğraştınız. Ahlaksız gayri meşru bir şey yapmadık. Ve bir hafta sonra bu iş bitiyordu. Bize deklarasyon çağrısı yapan AKP cenahına Dolmabahçe mutabakatını hatırlatmak istiyorum.

Çözüme 1 hafta kalmıştı neden vazgeçtiniz

40 yıllık sorunun çözümüne 1 hafta kalmıştı. Neden vazgeçtiniz. Dağdaki örgütünü lideri 1 hafta sonra kongre toplanması için çağrı yapacağım silahlar bırakılacak artık diyor. Biz bundan büyük memnuniyet duyduk. Siz neden bundan paniklediniz. Sayın Cumhurbaşkanı PKK silah bırakacak diye neden paniklediniz. Öyle görünüyor ki bugün PKK’lılar dağdan inse önüne geçecek aman inmeyin diyecek. Bunu ülkenin cumhurbaşkanı PKK’nin silahsızlanmasını engellemiştir. Bütün süreci bitirmiştir.

Bütün inançlarım kutsallarım üzerine yemin ederek…

Çünkü önüne gelen anketler bu sürecin ona başkanlık getirmeyeceğini ortaya koymuştur. Bunu bütün inançlarım kutsallarım üzerine yemin ederek söylüyorum. Ortada ülkenin bölünmesi tehdidi yok. PKK denilen örgüt ülkenin bölünmesi stratejisinden 20 yıl önce vazgeçmiş.

“Tek birinin ölümünden asla…”

Evladını askere yollamış annelerim evladı polis olan annelerimiz onların babaları. Bunlar bizim evlatlarımız. Bizim kardeşlerimiz. Biz tek birinin ölümünden asla ve asla üzüntü ve kahrolma dışında bir şey hissetmeyiz.
Ama bu evlatlarımızı vatan savunması için ölüme göndermiyorlar. Saray savunması için bu çocukların cenazeleri Türk Bayrağına sarılı geliyor. Vatan savunması ise el ele hep birlikte vatanımızı savunalım. Tarihte bunu defalarca yaptık. Bugün yine yapalım birlikte vatan savunmasını.

“Tezgah öyle kurulmuş ki kan akacak”

Cenazeler maalesef geliyor. Tezgah öyle kurulmuş ki kan akacak, Türk ölecek Kürt ölecek, asker polis ölecek PKK’lılar ölecek. Ve bütün bu kanlar HDP’nin üzerine akacak. Hesap kirli tezgah bu.

“Kendi özel örgütünü kullanıyor”

Saraya bağlı gladyo örgütüyle kirli, bir savaş yürütüyorlar. Bütün devletle kirli işler yapar ama bu devleti de kullanmıyor. Kendi özel örgütünü kullanıyor. İstihbarat MİT’in tutanaklarına değil doğrudan kendine akıyor. Ona bağlı yargı, medya troller var maaşla çalışan. HDP’ye karşı tezgah yapıyorlar.

“Suruç katliamını özel gladyo örgütü yaptı”

Bunu startı nerede verildi biliyor musunuz Suruç katliamında. Suruç katliamını yapan bu özel gladyo örgütüydü. IŞİD’in içine sokulmuş kendilerine çalışan bir zavallı aracılığı ile Türkiye’nin pırıl pırıl evlatları katledildi.

Dokunulmazlık

Dokunulmazlık mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşım ile yarın dokunulmazlıklarımızın kalkması için dilekçe vereceğiz. Siz var mısınız?

- Konuşma metni, CNN Türk'ten alınmıştır.

– VU/İnadına Haber / 28 Temmuz 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:36+00:00 28 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.