Gökçek’in Yeni Takıntısı, Gazi Hastanesi’nin Ağaçları. Hedef: ‘Cami Görünümlü Rant-Otopark’

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin, mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bulunan hastane bahçesi ve bahçede bulunan yüzlerce ağaç, İ.Melih Gökçek tarafından yeni hedef olarak belirlendi. Hukuki sürecin devam ediyor olmasına rağmen ağaçların Gökçek’in talimatıyla kısa süre içinde kesileceği, AOÇ’ye ait yeşil alanın yok edileceği, hemen ardından da cami ve otopark inşaatına başlanacağı belirtiliyor.

Özellikle bahçede bulunan ağaçların büyük bölümünün Atatürk’ün zamanında dikildiği alanda, belediyenin olası bir girişiminin, Ankara halkı ve hastane çalışanları tarafından büyük tepki çekmesi bekleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin bahçesinde yapmayı planladığı cami ve otopark için Ankara 6. İdare Mahkemesi iptal kararı vermişti. Gökçek’in gizli amacı olan ve caminin altına inşa edilmesi planlanan otopark sayesinde yüz binlerce dolarlık rant elde edilmesi amaçlanırken, gelen iptal kararının ardından Gökçek, Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Danıştay’ın ‘Vukuatlı’ Dairesi No: 6

Gökçek’in başvurusunun ardından Danıştay 6. Dairesi, idare mahkemesinin aldığı iptal kararını bozdu. Kararın bozulmasının ardından “normal” koşullarda hukuki sürecin devam etmesi gerekirken, Gökçek’in bu süreci beklemeden iş makinelerini devreye sokabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Gökçek’in istediği kararı veren Danıştay 6. Dairesi, kısa süre önce “Topçu Kışlası”nın da içinde olduğu Taksim Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin iptal kararını oy çokluğuyla kaldırmıştı. Daire’nin aldığı bu kararlar AKP’nin rant projelerine yeniden hayat vermeye devam ediyor.

Gazi Üniversitesi Hastanesi’nden Alarm

Edinilen bilgilere göre Gökçek’in, kısa süre içinde her zaman olduğu gibi hukuki süreci dikkate almadan bölgeye iş makinelerini yollaması planlanıyor. Konuya ilişkin Gazi Üniversitesi Hastahanesi de yazılı bir açıklamada bulundu. Üniversite sitesinden yapılan açıklamada “hasta ve yakınları tarafından otopark olarak kullanılan ve hastane bahçesini oluşturan bu ağaçlık alanda, hastane girişini de içine alan büyük bir inşaata 1-2 hafta içerisinde başlanması kuvvetle muhtemeldir” denildi.

Skandal Danıştay Kararında Otopark Rantı ‘Kamu Yararı’ Olarak Gösterildi

Bölgedeki ağaçların bir kısmının Atatürk tarafından bizzat dikildiği belirtilirken Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kararı bozan Danıştay 6. Dairesi’ne dikkat çekti ve “Bu daire kısa süre içinde de Taksim ile ilgili skandal karara imza atan daire” dedi. Hukuki sürecin devam ettiği, sürecin sonlanmadığını vurgulayan Candan, “Bu süreçte Gökçek’in alana girip herhangi bir çalışma başlatması mümkün değil. Hukukun çiğnenmesine üniversite çalışanları da Ankaralılar da izin vermez” şeklinde konuştu.

Ankara’nın en önemli hastanelerinden biri olan ve şehir dışından da gelen yüzlerce hastaya ev sahipliği yapan alanda cami yapılması, Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı karara göre kamu yararı içeriyor. Danıştay’ın Skandal karar metnine göre, kamunun kullanımında olan alanda otopark yapılarak yüzbinlerce dolar gelir elde edilmesi “kamu yararı” olarak tanımlanırken “söz konusu alana en yakın caminin kuş uçuşu 1.300 metre uzaklıkta” olduğunu belirterek, bölgede caminin büyük ihtiyaç olduğunu ileri sürülüyor.

Rantın Aktarılacağı Paravan da Hazır

Otopark işletmesinin ise “Yunus Emre Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği” adlı bir kuruluşa verileceği öğrenilirken, cami kılıfıyla inşa edilecek otopark üzerinden sağlanacak yüzbinlerce dolarlık bir rantın, ne olduğu belirsiz bir derneğe verilmek istenmesi, Bülent Arınç’ın Gökçek’i hedef alarak söylediği “Ankara’yı parsel parsel sattı” sözlerini tekrar hatırlattı.

Kaynak: SOL

– VU/İnadına Haber / 24 Temmuz 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2015-07-24T14:21:29+00:00 24 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.