Grup Yorum ‘Yasaklara Rağmen’ 30. Yılında Ankara Sıhhiye Meydanı’ndaydı

İlk duyurusunun ardından, haftalar önce apar topar Ankara Valiliği tarafından yasaklanan Grup Yorum 30. Yıl Halk Konseri, Ankara 13. İdare Mahkemesi kararıyla dün Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Adana ve İzmir’de gerçekleşen geniş katılımlı konserlerin ardından İstanbul ve Ankara valilerinin yasak kararları halkın ve hukukun karşısında işlemedi. Grup Yorum’un, ilk önce geçtiğimiz hafta İstanbul ve bu hafta sonu Ankara konserleri geniş halk katılımıyla tüm sansür ve yasak girişimlerine inat gerçekleştirildi.

Bir gece öncesinden Ankara’ya ulaşan sahne teknik ekibi, gece boyunca süren özverili çalışmalarının ardından sabah saatlerinde Sıhhiye Meydanı’na yolu düşenleri Grup Yorum sahnesiyle karşıladı. Gün boyu grup üyelerinin provalarıyla geçerken erken davranan birçok Ankaralı, konserin başlangıç saati olan 18:00’e kadar konser alanını doldurmuştu bile.

Konserin başlangıcından itibaren ise Sıhhiye üstgeçit ve köprüleri dahil olmak üzere adım atacak yer kalmadı. Ancak birçok pop konserinin aksine, herhangi bir itişme veya tartışma yaşanmazken herkesin halinden gayet mutlu olduğu gözlendi.

Konserin gerçekleştiği saatler boyunca, Türkiye protest ve devrimci müziğinin öncülerinden olan Grup Yorum’un başarıyla icra ettiği halkın türkü ve ezgilerine çeşitli sahne gösterileri ve şiirler eşlik etti.
Büyük coşkuyla izlenen ve grubun sahne performansında da aynı coşkunun gözlendiği konserin ‘hiç bitmemesi‘ temenni edilirken, gecenin ilerleyen saatlerinde sona gelindi.
Konserin finalini izleyen anlarda ilk önce Ankara Emniyeti’nin, ardından da Kızılay civarında seyreden ülkücü bir grubun Sıhhiye’ye yönlendirilmesi ile yaratılmaya çalışılan kışkırtma ve provokasyon girimleri ise halkın, kendilerini pek de ciddiye almamaları sonucu boşa çıkarken konser, valiliğin tüm temennilerine karşın ‘halkın herhangi bir kesiminde infiale yol açmadan‘ ve tepkiden ziyade bol miktada alkış toplayarak sona erdi.

Fotoğraflar: Seyr-i Sokak

Konser Öncesi:

Konserden:

Konser Sonrası:

– VU/İnadına Haber / 06 Temmuz 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-07-06T13:36:26+00:00 6 Temmuz 2015|