Hükümet Suruç’tan Beri Batıyor, Battıkça Özgür Medya’ya Saldırıyor

Suruç’ta yaşananlar, medya özgürlüğü şartlarını ve medya içi ilişkilerinin daha da bozdu. Gazeteciler darp edildi; Arınç’ın mesajı sonrası TİB, Kürt haber sitelerini yasakladı.

Suruç’ta 20 Temmuz’da düzenlenen ve 32 gencin yaşamasını yitirmesine neden olan bombalı saldırıdan bu yana medya özgürlüğünün durumu, farklı medya çevrelerinin hedef alınması veya tansiyonu yükseltmesiyle daha da bozuldu.

Barış süreci ve Kürt Sorunu’na dair birçok gelişmeyi izleyen gazeteciler güvenlik güçlerinin müdahalesine hedef olmaya devam ediyor.

Beş Haberciye Asker Saldırısı

7 Temmuz’da, HDP milletvekili Ferhat Encü ile birlikte Roboskiye giden ve içinde DİHA muhabirleri Özgür Aksoy ve Faruk Encü, Demokrat Haber muhabiri İbrahim Yaylalı ve Jin Haber Ajansı muhabiri Meral Geylani’nin içinde bulunduğu araca asker gaz bombasıyla saldırmış ve havaya doğru ateş açmıştı. Cumhuriyet gazetesi muhabiri Mahmut Oral da saldırıya uğrayanlardandı.

Gazeteci Erşin’e Polis Şiddeti

Şiddet, TSK’nın 24 Temmuz gecesinden Kandil’i bombalamasına karşı Barış Bloku’nun Ankara’da dün (25 Temmuz) düzenlemek istediği eylem sırasında da yaşandı. Polisin, gelişmeleri Evrensel gazetesi için aktarmaya çalışan muhabir Tamer Arda Erşin’e çelme taktıktan sonra üzerine bastığı açıklandı. Olaya gazetenin yayın yönetmeni Fatih Polat, Twitter üzerinden sert tepki gösterdi.

Sitelere Sansür Arınç’ın Müdahalesiyle…

TSK’nın Kandil’e yönelik hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak Fırat Haber Ajansı (ANF) da siber saldırı başladı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), ANF, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Hawar Haber Ajansı (ANHA) Özgür Gündem gazetesi, Yüksekova Haber, Sendika.org, RojNews, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani’ye yakın Rudaw ve Erbil merkezli Kürt haber ajansı BasNews’ün internet sitelerine erişimi engelledi.

Sansür, Başbakan Yardımcısı ve Geçici Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nde HaberTürk TV canlı yayınında Evrensel ve Özgür Gündem gazeteleri için “Bunlar suç makinesi. Terör örgütünü övüyorlar…” dediğinin günün ardından geldi.

Star’a Bomba Tesirsiz Hale Getirildi (!)

Urfa Ceylanpınar’da iki polisin öldürüldüğü, ikisinin de Diyarbakır’da silahlı saldırıya uğradığı bir dönemde, İstanbul Basın Express Yolu’nda da Star gazetesi ve Kanal 24 televizyonu binasının bahçesine zaman ayarlı ve basınç tesirli bomba konuluyordu.

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) kınadığı olayla ilgili Star Medya Grubu ise, saldırıdan Doğan Grubu ve Gülen’e bağlı medya organları ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı sorumlu tutuyordu.

Suruç’ta Fotoğrafçı da Yaralandı

20 Temmuz’da Suruç’ta 32 gencin yaşamını yitirmesine neden olan bombalı saldırıyla ilgili soruşturma başlatan yargı makamları, ilk iş olarak yayın yasağı koymakla birlikte, patlama anına dair 41 sitede yayınlanan görüntülerle ilgili erişim engeli getirdi. Karar, birkaç saat sonra kaldırıldı. Patlamada yaralananlar arasında fotoğrafçı Jan-Schmidt-Whitley de vardı.

Haber Sitesine Tehditler

16 Temmuz’daysa Sendika.org haber sitesi yetkilileri, Çapul TV ve Alternatif Medya Derneği ile birlikte paylaştıkları ofise üç gündür tehdit telefonları aldıklarını açıklamışlardı. Kamuoyuna yapılan duyuruda, tehdit eden kişilerin DİSK/Enerji Sen Sendikası’nda yaşanan gelişmelerle ilgili sitede bulunan içeriklerin değiştirilmesi ve silinmesinin istediği belirtildi.

Meclis 29 Temmuz’da Olağanüstü Toplanacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç’ta yaşanan ve 32 kişinin ölümüne neden olan bombalı patlamayla ilgili Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) sunduğu teklifi görüşmek için Meclis’in 29 Temmuz Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını duyurdu.

Davutoğlu, dün de Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bazı basın yayın organlarının genel yayın yönetmenleriyle görüştü.

Erol Önderoğlu – Bianet

Fotoğraf: Emine Kart

Habere Ek: Bugün İzmir’de Suruç katlimamını protesto edenlere saldıran polis eylemi takip eden Evrensel ve DİHA muhabirlerine de saldırıda bulundu ve ‘Bu tarafta dolaşmayın. Bizim basınımız değilsiniz’ diye tehdit etti.

Erol Önderoğlu: İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü’nden mezun. 1996’da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999’dan beri İPS İletişim Vakfı’nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800 kadar imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet’te Medya Gözlem Raporları’nı hazırlıyor.

Print Friendly, PDF & Email
2015-07-26T00:44:28+00:00 26 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.