Madımak Hala Yanıyor, Bizler Hala Yanmaya Devam Ediyoruz…

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen aydınlar için eski Madımak Oteli önüne bırakılan karanfillerle anma töreni gerçekleştirildi. Çevre şehirlerden gelen on binlerce yurttaş polisin önlemlerine rağmen törenin yapılacağı Madımak’a yürüdü.

20150702_SivasKatliamiAnmasi@Sivas_22

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu CHP ve HDP’den sayıları yetmişin üzerinde milletvekili anma etkinliğine katılmak üzere Sivas’taydı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Madımak’ta yanarak ölen şair Metin Altıok’un CHP’den İzmir Milletvekili olan kızı Zeynep Altıok Akatlı da anma için Sivas’a gidenler arasında yer aldı.

“22 Yıl Önce Neredeydiniz?”

20150702_SivasKatliamiAnmasi@Sivas_26Kente giriş yapan araçlar birer birer kontrolden geçirilirken, yolcularada kimlik kontrolü yapıldı. Kontrol işlemleri tamamlanan araçların kent merkezine girmelerine izin verildi.

Sivas’a 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan olmak üzere toplam 37 kişinin katledildiği olayların 22’inci yıl dönümü kapsamında bugün yapılacak anma programı için kentte tedbirler de artırıldı.

Anma programları dolayısıyla Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında ve çevresinde de güvenlik önlemleri alındı. Polis yurttaşları kalkanlarla çevreledi.

Madımak Yanmaya Devam Ediyor

20150702_SivasKatliamiAnmasi@Sivas_0622 yıl sonra ilk defa Sivas’a giden Zeynep Altıok Akatlı, ”22 yıl buraya gelmeyi beceremedim. Duygusal olarak benim için zor bir şeydi” dedi.

Davası zaman Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından başarıyla zaman aşımına uğratılan, kararı Yargıtay tarafından da ödüllendirilerek onanan katliamın sanıkları serbest kalırken savunmalarını gerçekleştiren avukatlar da, süreç içerisinde AKP milletvekilliği ile mükafatlandırılmışlardı.

Bugün Sivas’ta gerçekleştirilen anmalarda çok sayıda konuşma gerçekleştirilirken aslında tek bir ağızdan söylenen hep aynıydı:

Madımak Hala Yanıyor, Bizler Hala Yanmaya Devam Ediyoruz…

Ankara Kolej Meydan’ında da Madımak’ta Ölen 35 Can Anıldı.

IMG_4767Saat 17.00’da Toros Sokak’tan yürüyüşle başlayan anma, Kolej Meydanı’ndaki miting ile devam etti. Miting gülbenk ile başladı ve çeşitli konuşmalar, sloganlar ve Semah ile gerçekleşen mitinge birçok yurttaş, örgütler, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

 

 

 

– VU/İnadına Haber / 02 Temmuz 2015 Perşembe –

Sivas Fotoğrafları: Cumhuriyet

Ankara Fotoğrafları: Banu Kepenek

Sivas Katliamı’nın 32. senesinde ölen 35 kişi, Kolej Meydanı’ndaki mitingle anıldı.

Sivas Katliamı’nı unutturmamak ve katliamda hayatını yitirenleri anmak amacıyla Ankara Kolej Meydanı’nda düzenelen miting, yine kalabalık bir kitleyi topladı. Toplanan kitlede, birçok sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve topluluklar, milletvekilleri vardı.

Miting’de Sivas’ta katledilenlerin yanı sıra devrim şehitleri, Gezi Direnişi’nde yitirdiğimiz çocuklar ve zulüm karşısında hayatını kaybeden tüm insanlar anıldı. Pir Sultan Abdal Derneği’nden konuşmacılar, konuşma yaparken, semahla tören tamamlandı.

#unutMadımaklımda

Sivas ’93 Ankara Anması Fotoğrafları

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:41+00:00 2 Temmuz 2015|