Suruç’ta Katledilen Güneşin Çocukları 16 İlde Uğurlandı

Suruç’ta 20 Temmuz 2015 Pazartesi günü, IŞİD’in henüz üstlenmediği ‘faili meçhul’ canlı bomba katliamında hayatını kaybeden gençler için Hatay, Muş, Diyarbakır, Suruç, Kızıltepe, Trabzon, Dersim, Van, Elazığ, Yüksekova, Ordu, Cizre, Bursa, Ağrı, Giresun ve İstanbul’da cenaze törenleri düzenlendi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençler, IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtarılan Kobane’nin yeniden inşa sürecine katkıda bulunmak üzere bölgede yaşayan halka, özellikle de çocuklara kitap, oyuncak ve çeşitli yardım malzemeleri götürmek üzere Suruç’ta bulunuyorlardı.

Hatay

Okan Pirinç

Hayatını kaybeden 18 yaşındaki Okan Pirinç’in memleketi Samandağ’da dün (21 Temmuz) defnedildi.

Pirinç’in evinin önünde başlayan törene CHP’li vekillerin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin katıldı. Cenaze Hancağız Mezarlığı’na götürüldü.

Muş

Serhat Devrim, Med Ali Barutçu, Mücahit Erol

Serhat Devrim, Med Ali Barutçu ile Mücahit Erol’un cenazeleri dün akşam Diyarbakır’a getirildi. DİHA’nın haberine göre cenazeleri karşılayan insanlar Belediye Meydanı’na dek yürüyüş düzenledi.
Yürüyüşe Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Emine Ayna ve HDP milletvekilleri de katıldı.

Serhat Devrim’in dedesi Maşallah Devrim, torununun savaş için değil Kobanê’ye yardım etmek için gittiğine dikkat çekti.


Med Ali Barutçu’nun babası Ali Rıza Barutçu  “Düşmanlarımız iyi bilsinler, bizler öldürülerek yok edilemeyiz. Med Ali benim hem arkadaşım hem de yoldaşımdı. Oğlum her zaman Kürdistan davasının nasıl ilerletebileceğini düşünüyordu” dedi.


Mücahit Erol’un annesi Besra Erol, “Onlar dört parça Kürdistan’ın şehitleridirler. 40 yıldır Kürt halkının kanını döküyorlar. Doymadınız mı? Benim ciğerim yandı başkalarının yanmasın” dedi.

Devrim, Barutçu ve Erol meydandaki törenin ardından Taşo Mezarlığı’nda defnedildiler.

Diyarbakır

Veysel Özdemir

Diyarbakır’da Nazlı Akyürek ve Veysel Özdemir’in cenazeleri dün defnedildi.

DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Veysel Özdemir’in defnedildiği mezarlıkta yaptığı konuşmasında. “Seçimden önce Diyarbakır’da ve daha sonra Kobanê ve Suruç’ta katliamlar yapıldı. Karanlık güçlerin eliyle yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Nazlı Akyürek

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Nazlı Akyürek’in tabutunu kadınlar taşıdı.

450 Evler mezarlığında gerçekleşen törende HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel  “Gençlerin otobüsleri Suruç’a gelene kadar yolda defalarca aranıyor. Bu kadar yolda arama yapılıyor neden Suruç’ta yapılmıyor. Buradan anlıyoruz ki bu saldırı planlı yapıldı” dedi.

Suruç

Osman Çiçek, Kasım Deprem

22 yaşındaki Osman Çiçek ile 23 yaşındaki Kasım Deprem dün Suruç İlçe Mezarlığı’nda yanyana açılan mezarlara defnedildi. Cenazeye DBP Urfa İl Eş Başkanı İsmail Kaplan ile HDP Milletvekili ve DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak da katıldı.

İlçede esnaf da kepenk kapattı.

Kızıltepe

Murat Yurtgül, Emrullah Akhamur

 Emrullah

Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur’un cenazeleri dün Mardin’in Kızıltepe ilçesinde defnedildi.

Cenazelerin karşılanması sırasında DBP, HDP Mardin il ve ilçe örgütleri, HDP Mardin Milletvekilleri Enise Güneyli, Erol Dora, Gülser Yıldırım, Barış Anneleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ve çok sayıda kişi yer aldı.

Cizre

Uğur Özkan

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi Uğur Özkan, dün Cizre’de son yolculuğuna uğurlandı. Törene HDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encu ve Aycan İrmez, HDP-DBP Şırnak il ve ilçe eş başkan ve yöneticileri, bölge STK temsilcileri, SYKP Eş Genel Başkanı Necla Kural, SYKP’li gençlerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre Özkan’ın babası Mehmet Özkan oğlunun gerçek isminin Hogir olduğunu belirterek, “Benim oğlumun ismini devlet yasakları nedeniyle Uğur yapıldı. Eşitlik, adalet ve demokrasi için, özgür bir yaşamı yeniden inşa etmek için mücadele etti ve bu mücadelede şahadete ulaştı. Hepiniz benim Uğurumsunuz. Uğurlar olsun Uğurum” dedi.

Cenaze sonrası polis ile bazı gruplar arasında çatışma çıktı.

Ağrı

Erdal Bozkurt

İnşaat işçisi Erdal Bozkurt’un cenazesi Ağrı’nın Patnos ilçesindeki törenin ardından Tutak ilçesinin Sorguçlu köyünde toprağa verildi.

Giresun

Alper Sapan

Eskişehir Anarşi İnisiyatifi üyesi Alper Sapan Giresun’da uğurlandı.

Trabzon

Koray Çapoğlu

Koray Çapoğlu, Trabzon’un Of ilçesi Yanıktaş köyünde bu sabah (22 Temmuz) erken saatlerde Yanıktaş köyünde toprağa verildi.

Aile fertlerinden Fazlı Çapoğlu, “Bazı marjinal grupların cenazeye katılacağını duyduk. Buna müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Koray, benim yeğenimdi, saf bir çocuktu. Onu kandırdılar, Antalya’ya götüreceğiz’ diyerek alıp Suruç’a götürdüler. Ailesini arayıp, Antalya’da bir düğüne gideceğini söylemiş. Buraya gelip provokatörlük yapmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Gerginlik olmaması için sabah saatlerinde cenazeyi toprağa verdik” dedi.

Cenazeye aile fertleri dışında katışım olmadı. Jandarma ekipleri ve çok sayıda polis köy çevresinde bulundu. Yabancı araçların köye gidişine izin verilmedi.

Dersim

Çağdaş Aydın

Çağdaş Aydın’ın cenazesi bugün Dersim Cemevi’nden başlayan törenle Ovacık ilçesine bağlı Çaxberi (Güneykonak) köyünde toprağa verildi.

Törene Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) temsilcisi Münevver İltimur, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle de katıldı.

Saldırıda kendisi de yaralanan Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın “O benim bir oğlum değil yoldaşımdı” dedi.

“Çağdaş ölmedi yoldaşlar, binlerce, milyonlarca Çağdaş var. Barbar IŞİD çetesi ve AKP tarafından katledildik. Patlamada ben de yanındaydım. Çağdaş beni solladı. Hüseyin Demircioğlu yoldaşın dediği gibi, ilk ben olmalıydım. Özgür Kürdistan ve sosyalist bir toplum yaratmak için bedeller veriliyorsa bedelleri biz veririz. Biz Seyid Rızaların torunları olarak büyüdük. Sosyalist bir toplumu kurmak için ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

Van

Yunus Emre Şen

Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi Yunus Emre Şen memleketi Van’da defnedildi. BestaNuçe’de yer alan habere göre cenazeye HDP Van milletvekilleri, DBP, HDP yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Bazı gençler yol üzerindeki çöp bidonlarında bomba kontrolü yaparken, mezarlığa giren vatandaşlar da tek tek üst aramasından geçirildi.

Saldırıda yaralanan Şen’in arkadaşı Emre Genç “İki gün önce Yunus Emre yoldaşla birlikte Suruç’taydık. Kobanê’de çocuk parkı, kütüphane ve hatıra ormanları yapacaktık. Çantalarımızda umudu özgürlüğü adaleti, çantamızda çocuklara oyuncukları taşıyorduk. Çantalar dolusu oyuncaklar taşıyanlar TIR’lar dolusu silah taşıyanlar tarafından katledildi” dedi.

Elazığ

Cebrail Günebakan

Cebrail Günebakan memleketi Elazığ’da düzenlenen törenin ardından Koluka Köyü’nde defnedildi.

Yüksekova

Süleyman Aksu

Yüksekova Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olan Süleyman Aksu Yüksekova’da çok sayıda insanın katıldığı törenle toprağa verildi.

Yüksekovahaber’de yer alan bilgilere göre cenaze töreninin ardından bir grup genç ile polis arasında gerginlik çıktı.

Ordu

Alican Vural

19 yaşındaki Alican Vural’ın cenazesi memleketi Ordu’da toprağa verildi. Cenazeye CHP Ordu milletvekilleri Seyit Torun ve Mustafa Adıgüzel katıldı. Cenazeye katılmak isteyen 100 kişilik gruba Vural’ın babasının tepki gösterdiği bilgisi haberlerde yer aldı.

Aydan Ezgi Şalcı

Aydan Ezgi Şalcı’nın cenazesi Ordu’nun Mesudiye ilçesinde toprağa verildi.

Bursa

Ferdane Kılıç, Nartan Kılıç

HDP Parti Meclisi üyesi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç için HDP Bursa İl Başkanlığı önünde tören düzenlendi.

HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde Bursa’dan milletvekili adayı olarak gösterdiği Ferdane Kılıç’ın eşi Metin Kılıç ve saldırıda yaralanan kızları Sinem Kılıç cenazedeydi.

Tören öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı. Törene katılanlar, polis ekipleri ve HDP’li gençler tarafından arandıktan sonra alana alındı.

Nuray Koçan

Saldırıda üniversiteden arkadaşı Nazlı Akyürek ile birlikte hayatını kaybeden Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Nuray Koçan Bursa’da defnedilecek.

Koçan’ın dayısı Süleyman Öztürk, yeğeninin cenazesinin Bursa’da defnedileceğini belirterek, “Cenaze töreninde hiçbir siyasi parti bayrağı açılmasına ve slogan atılmasına asla izin vermeyeceğiz. Kimseyle bir bağlantımız yoktur. Kimse cenazemizi kullanmaya kalkmasın” dedi.

İstanbul

Büşra Mete

ESP, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bugün öğle saatlerinde gerçekleşeceği duyurulan Büşra Mete’nin cenazesinin polisin baskısıyla ailesi tarafından dün gece saatlerinde defnedildiğini duyurdu.

Nazegül Boyraz

Nazegül Boyraz’ın cenazesi Maltepe Cemevi’nde bugün saat 12.00’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in de katıldığı cenazede hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının olduğu pankart açıldı.

Ece Dinç

Ece Dinç’in cenaze töreni Karacaahmet Mezarlığı’na yapılan sessiz yürüyüşle gerçekleşti.

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Garo Paylan’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişinin katıldığı törende Dinç’in cenazesini kadınlar taşıdı.

Polis ise cenazenin ardından bilinmeyen bir sebeple cenazeye katılanlara plastik mermi ile saldırdı.

Cumhuriyet’in haberine göre Figen Yüksekdağ, “Burada az önce bir müdahale yaşanmış. İnsanlar acılı, cenazelerimizi kaldırıyoruz, halk cenazelerine, gençlere sahip çıkıyor. Mezarlık girişindeki plastik mermileri görmüşsünüzdür. Bunlar çok korkunç yaklaşımlar. Hala bu memleketi, bu halkı germeye, gerilim yaratmaya devam ediyorlar. Bıraksınlar bu halk kendi evlatlarına sahip çıksın, gölge etmesinler, biz bu siyasi iktidardan başka hiçbir şey beklemiyoruz. Ama insanlık değerlerini yerlere düşürmekten, insanlık değerleriyle oynamaktan vazgeçsinler” dedi

Hatice Ezgi Sadet

Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi Hatice Ezgi Sadet için bugün Ümraniye Ihlamurkuyu Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Tuncay Özkan, Barış Yarkadaş, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Tabutunu kadınların taşıdığı Sadet, Çırçır Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Polen Ünlü

Sadet’in arkadaşı Polen Ünlü de Ihlamurkuyu’daki Merkez Camisi’ndeki törenin ardından Ezgi Sadet’in yanına defnedildi.

Duygu Tuna, Cemil Yıldız, İsmet Şeker

HDP Maltepe ilçe eşbaşkanı Duygu Tuna, 7 Haziran seçiminde HDP Sinop milletvekili adayı olan Cemil Yıldız ve oğlu Mustafa Can Şeker’in Kobane’de hayatını kaybettiği İsmet Şeker Gazi Mahallesi’ndeki törenle uğurlandı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Pervin Buldan, Sezai Temelli, Erdal Ataş ve Ertuğrul Kürkçü ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi törene katıldı.

Duygu Tuna’nın cenazesi kadınlar tarafından taşındı.

Kaynak: Bianet, ETHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:37+00:00 22 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.