Talancılara İnat, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Girdi

Hevsel_04BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleştirilen 39. Dünya Miras Komite toplantısında, Türkiye’den Efes ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin “Dünya Kültür Mirası” listesine alınıp alınmaması konusu görüşüldü.

ICOMOS’un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ne ilişkin hazırladığı 8 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan oturumda, 26 ülkenin büyükelçisi, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin “Dünya Kültür Mirası” olarak tescillenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.
Söz alan üyelerin tamamı Diyarbakır’ın lehinde hem koruma planının, hem mirasın insanlık için çok önemli olduğunu vurguladı. Ardından gerçekleşen oylama sonucunda büyük bir uzlaşma ve alkışlar arasında Diyarbakır, Dünya Miras Listesi’ne kabul edildi.

Hevsel_01Diyarbakır Surları hakkında görüş bildiren Sırbistan üyesi, sözlerini “Yaşasın Diyarbakır” diyerek tamamladı. Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabul edildi. Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı tebrik etti. Kararın ardından açıklama yapan Kışanak ve Anlı, UNESCO yetkililerine ve adaylık sürecinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz Efes dosyasının ise Pazar günü görüşüleceğini ifade ederek, bu konuda da kaygılarının olmadıklarını ve sürpriz bir karar beklemediklerini söyledi.

Diyarbakır’ın ‘Dünya Mirası’ Simgeleri: Hevsel Bahçeleri Ve Surlar

Hevsel_05Diyarbakır’ın simgesi niteliğinde olan Diyarbakır surlarının ilk defa MÖ.3.000-4.000 yıllarında Huriler tarafından bugünkü İçkale’nin olduğu yerde yapıldı. Bu surlardan günümüze yok denilecek kadar az kalıntı gelebildi. Bugünkü surlar ise MS.346 yılında İmparator II.Constantinius tarafından yaptırıldı. Diyarbakır surları, dünyadaki en uzun surlardan olan Çin Seddi, Antakya surları ve İstanbul surlarından sonra gelmektedir.

Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazide yer alan Hevsel Bahçeleri’nde, 2014’te Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman İl Müdürlüğü’nün kararı ile 10 bin ağacın kesilmesi gündeme gelmiş ve çalışmalar başlamıştı. Ardından bu doğa katliamı girişimine karşı başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok kentinde protesto eylemleri yapılmış, Diyarbakır’da ise nöbet başlatılmış ve halkın direnişi sayesinde ağaçlar korunmuştu.

– VU/İnadına Haber / 05 Temmuz 2015 Pazar –

Hevsel_06

Hevsel_03

Hevsel_02

 

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:41+00:00 5 Temmuz 2015|