Tiyatroj: YPG tutsakları serbest bırakılsın

Tiyatro grubu Tiyatroj, Ağustos 2014’te insani amaçlarla bölgede savaştan etkilenen insanlara tiyatro ve diğer sanatsal çalışmalarla destek olmak için Kobane’ye giden, ancak savaşın yoğun bir hal almasıyla beraber geri dönme kararı alan Tiyatro sanatçısı Eren TAYŞAN’ın tutukluluğu ve “nevresim yırtma” gerekçesiyle aldığı cezaya karşı bir basın açıklaması ve sokak tiyatrosu gerçekleştirdi.

Tayşan’ın Sınırdan geçerken 2 Ekim 2014 tarihinde Türkiye askeri tarafından gözaltına alınarak işkence gördüğü ve ardından tutuklu yargılanmak üzere Osmaniye T Tipi Hapishanesi’ne gönderildiği açıklanırken, elde bir kanıt olmadan örgüt üyeliği ile suçlanmasının mesnetsiz ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Basın metninde şu ifadeler yer aldı.

“Eren TAYŞAN örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanmış ancak ellerinde bunu kanıtlayacak hiçbir maddi kanıt yoktur.11749399_10153084936613763_650348905_n En fazla sınır ihlali ile yargılanması gerekirken alınan kararlar siyasi olmuştur. Türkiye Devleti sınırları içerisinde Türk Hukuk sistemine karşı işlenen bir suç olmaksızın yasadışı örgüt üyeliği gibi mesnetsiz bir suçlama ile yargılanıyor olmaları kabul edilemez bir durumdur. Urfa’da yargılanıp tutuklu olarak Osmaniye’ye sevk edilenler arasında yaralı tutsaklarında olması, sağlık haklarının cezaevi idaresinin keyfiyetine bırakılması ve tutsakların yaşam hakları önünde engel olunması, avukatlarına ulaşamamaları ve savunma haklarının ellerinden alınması siyasi bir tutum olup kabul edilemez.

Tiyatro sanatçısı Eren TAYŞAN’da bu hak ihlallerinin yanı sıra defalarca hücre cezasına çarptırılmış ve en son çarşaf davası olarak anılan nevresim yırtıldığı gerekçesiyle Eren TAYŞAN ve beraberinde bulunan şizofreni hastası olduğu bilinen Sadık YILMAZ’ a 9 ay ceza verilmiştir. Hem de arkadaşlarımızın nevresimlerinin sağlam bir şekilde ellerinde olmasına rağmen. Nihai olarak bu hukuk garabetinin biran önce son bulmasını Eren TAYŞAN ve beraberinde bütün YPG tutsaklarının serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:40+00:00 14 Temmuz 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.