Yaşar Abi İçin Mecliste Soru Önergesi: “İşkenceciler de Bakırköy’e sevk edilecek mi?

Ankara’da 27 Temmuz günü polisin Konur Sokak’ta gerçekleştirdiği saldırıda gözaltına alınan, ardından kendisinden uzun süre haber alınamayan, bu sırada polis tarafından saçları yolunan, darp edilen ve türlü işkencelere maruz bırakılan Ankaralıların Yaşar Abi’si Yaşar Öztemel hakkında TBMM’de soru önergesi verildi.

CK_o5LcWEAAZoluCHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tarafından, geçici İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk tarafından cevaplanmak üzere verilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

27 Temmuz 2015 tarihinde Konur Sokak’ta Ankaralıların ‘Yaşar Abi’si olarak bilinen Yaşar Öztemel, , polisler tarafından aşırı şiddet uyguanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınırken darp edilmesi nedeniyle bayılan Öztemel’den saatlerce haber alınamamıştır. Gözaltına alınmasına rağmen adının gözaltı listesinde ve hiçbir karakolda yer almamasının yanı sıra polisler tarafından işkence yapıldığı ve saçlarının yolunduğu bilinmektedir.

12 Eylül darbesinde tutuklanan ve maruz kaldığı işkenceden dolayı psikolojik sorunlar yaşayan Öztemel, taş atmakla suçlandığı mahkemede “Polisler biber gazı ve copla saldırdı. Biz de saldırıya karşı durduk. Polislerin saldırısına karşı direnme hakkımı kullandım. Taş attığım doğrudur. Biz ezilenler, yetimler, direnenler elbette katillere taş atacağız. Bir elimiz hep taşta” demiştir. Mahkeme ise Öztemel’in Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesi kararına hükmetmiştir.

CK_o52HWcAAbXq0   CK_o7NwW8AAWKSR   CK_o6dFWcAAxcMX

“İşkenceci polislere soruşturma açılacak mı, yoksa Bakırköy’e sevkleri düşünülüyor mu?”

Hakverdi’nin verdiği soru önergesinde geçici İçişleri Bakanı’na şu sorular soruldu:

Bu çerçevede,

1- Yaşar Abi neden gözaltına alınmıştır? Gözaltına alındıktan sonra neden saatlerce kendisinden haber alınamamıştır?

2- Gözaltına alınırken kendisini darp eden ve saçlarını koparırcasına çeken polisler ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır? Başlatılmamış ise başlatmayı düşünüyor musunuz?

3- Polislere gözaltına alırken darp etme ve saç koparma yetkisini kim vermiştir?

4- Gözaltına alınırken saçını çeken kişi polis midir? Polis ise ünvanı nedir? Bu kişi ile ilgili soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

5- Yaşar Abi’ye gözaltında uygulanan şiddetten dolayı yüzünde, bacak ve ayaklarında yara izleri, vücudunun çeşitli yerlerinde ise morluklar oluşmuştur. Yaşar Abi’ye kimler işkence yapmıştır? İşkence yapanlar ile ilgili işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

6- Direnme hakkını kullanan Yaşar Abi neden Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmiştir?

7- Yaşar Abi’yi darp ederek gözaltında işkence yapanları, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etmeyi düşünüyor musunuz?”

“Yaşar Abi Yalnız Değildir”

20150728_YasarOztemelPankarti@Yuksel_01     20150728_YasarOztemelPankarti@Yuksel_06

Türk Tabipler Birliği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu gibi pek çok sivil toplum örgütünün desteğiyle durumu an be an takip edilen ve ‘Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılan Yaşar Öztemel için gerek sosyal medyada, gerekse Ankara sokaklarında destek çığ gibi büyürken dün akşam saatlerinde Konur Sokak’ta da bir destek eylemi düzenlendi, Yaşar Abi’nin yalnız olmadığı ve asla yalnız bırakılmayacağı vurgulandı.

Mahkeme tarafından hastaneye gönderilen Yaşar Öztemel’in psikolojik değerlendirmelerinin ise 15 gün ile 1 ay arasında sürebileceği bildiriliyor.

– VU/İnadına Haber / 29 Temmuz 2015 Çarşamba –

Yaşar Öztemel’in gözaltında işkenceye maruz kalması ile ilgili haber için tıklayın

20150829_YasarOztemelHakkindaSoruOnergesi-AliHaydarHakverdi@TBMM

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:28+00:00 29 Temmuz 2015|

One Comment

  1. […] Yaşar Abi için mecliste soru önergesi […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.