Anayasa Çöpe Gitti, Devletin Kontrgerillası Resmileşti, Düşman Netleşti: Hedef HALK, Amaç İse KAOS…

 Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Avukat Ayhan Erdoğan, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda gerçekleştirilen değişikliklerin hukuki boyutunu değerlendirdi.

Halkın protesto ve ifade özgürlüklerine adeta yasaklayacak derecede önemli kısıtlamalar getiren değişikliklerin, ‘geçici hükümet’ tarafından Meclis’e yasal olarak değil, yasal yönetmelik üzerinden getirildiğini ifade eden Avukat Ayhan Erdoğan “Ülkemizde aslıda bir ilk oldu, kendi yasal düzenlemesini de aşan, adeta yeniden bir yasal düzenleme haline getirilen bir yönetmelikle karşılıyoruz. Bu çıkarttıkları bir yönetmelik değil, adeta bir kanun. Çünkü yönetmelikler kanunların uygulanmasını kolaylaştırır ve yol gösterir. Oysa burada bazı maddelerin değiştirildiğini, bazı maddelerin eklendiğini görüyoruz. Eğer bu ülkede mahkemeler gerçekten bağımsız ve siyasi idarenin etkisinde olmayan tarafsız hakimlerce faaliyet sürdürüyorsa bu yönetmeliklere uyarak hiç kimse bir yurttaşa ceza veremez” değerlendirmesinde bulundu.

‘Kanunilik İlkesi’ Açıkça Çiğneniyor, Halkın Zekasıyla Dalga Geçiliyor

BirGün gazetesinden Zeynep Yüncüler’e yaptığı açıklamada Avukat Erdoğan Ceza Hukunun temel prensiplerinin ve ceza hukukunda kanunilik ilkesi olduğunu da hatırlatırken , “Ceza hukukundaki kanunilik ilkesi de ihlal edilmiş durumda; ama kanunla kanunilik ilkesini ihlal eden iktidarın yönetmelik işleyişini ihlal etmiş olmasına da şaşmamak gerekir. Ceza hukuku için bazı iktidar yanlısı yandaşlar da ‘yeni bir yükümlülük getirmiyor, yükümlülüklerin anlamını tespite yönelmiş bir düzenleme yapıyorlar’ diyerek bu değişikliği savunabilir.” dedi.

Bir Kontrgerilla Faaliyeti Örneği: Suruç Katliamı

Halk arasında ‘İç Savaş Yasası‘ olarak adlandırılan ‘İç Güvenlik Paketi’ doğrultusunda bu değişikliklere gidilmesiyle, kontrgerilla faaliyetlerinin yoğunluğunun bundan sonra daha fazla olacağını ve giderek şiddetin dozunun artacağını vurgulayan Erdoğan, “Kanaatimce, burada kendileri işlemiş oldukları suçları, savaş için yapmış oldukları yasadışı işlerin de üstünü örtmek istiyorlar. En büyük örnek Suruç Katliamı, yani 32 gencimizi devlet kontrgerilla faaliyeti ile öldürülebilir; fakat siz buna ilişkin protesto hakkınızı yine bu iktidarın denetiminde ve gözetiminde ve onun rızasını alarak gösterirsiniz. İktidarı protesto etmek isteyeceksiniz ve o diyecek ki, beni şurada, burada belirlediğim koşullarda belirlediğim kıyafetlerle protesto et… Anayasa çok açık, AİHM sözleşmesi çok açık. Herkes istediği yerde istediği toplantı gösteri yapabilir ve düşünce beyan edebilir. Bu değişikliklerin hepsi hem anayasamız hem de AİHM sözleşmesine aykırıdır. Bu değişiklikler kabul edilemez” diye belirtti.

– VU/İnadına Haber / 08 Ağustos 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-08-08T02:36:21+00:00 8 Ağustos 2015|

One Comment

  1. orkam esas 10 Ağustos 2015 at 15:37 - Reply

    Roma dönemine geri döndük. Dinle kandırılarak sömürü yapılacak, din ile sömürüyü kabul etmeyenler, Allahın yeryüzündeki temsilcisi Krala boyun eğmeyen, zorla sömürülecek, ona da karşı gelen olursa , Roma haini ilan edilip öldürülecek. Yada galdyatörler gibi birbirleriyle savaştırılacak. Seç beğen al, döndük başa.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.