Demirtaş: “Seçim Güvenliği için Seçim Hükümetindeyiz”

Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon görüşmelerinde başarı sağlanamaması ve Cumhurbaşkanı’nın başka bir partiye görevi vermemesi sonucu Anayasal olarak kurulacak seçim hükûmetinde bulunacaklarını açıkladı. Gerekçesi ise seçim güvenliğini sağlamak.

Hükümet içerisinde olma kararını açıklarken, “Bizim seçim hükümetinde görev almamız da AKP’nin hükümetine ortak olmak değildir” diyen Demirtaş, hükümetin ülke çapında uyguladığı şiddet politikaları ve oynanmakta olan karanlık oyunlar dolayısıyla gelinen güvensizlik ortamının seçimlerde oyların ve seçmenlerin güvenliğini de tehdit altına soktuğunu belirterek, “HDP, ülkenin ve seçimin güvenliği için seçim hükümetinde yer alacak” diye açıkladı ve bakanları partililerin belirleyeceğini belirtti.

Demirtaş, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bakanlık pazarlığı yapmayız. Meclis Başkanı, parti gruplarıyla konuşmalı ve sandalye oranlarında düşen bakanlık sayısını bildirmeli. Bizim için şu bakanlık veya bu bakanlık olması önemli değil. Zaten seçim hükümeti, ‘Şu bakanlığı istiyoruz’ demek de doğru olmaz. Anayasa’nın hükmü açık, isimleri bildiririz. Bu konuda tartışmayız. Kimin olacağını da biz müzakere ederiz, yoksa bir başkasına isim seçme hakkını bırakmayız.

Konuşmasının devamında Demirtaş, geçtiğimiz gün şehit olan 8 askerin ölümüyle ilgili olarak da derhal silahsızlanma ve şiddet yolundan vazgeçme çağrısında bulundu.

Print Friendly, PDF & Email
2015-08-21T10:12:41+00:00 21 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.