Diyadin’de Fırıncı Çocuklar ‘Terörist’, Katleden Özel Harekat ‘Kahraman’

Ağrı Diyadin’de dün (12 Ağustos) akşam saatlerinde Jandarma Komutanlığı’na düzenlenen saldırı sonrasında üç kişi özel harekat timleri tarafından öldürüldü. Valilik ölenlerin komutanlığa saldırıda bulunan PKK mensubu ‘silahlı’ kişiler olduğunu açıklarken, yerel kaynaklar ve görgü tanıkları ikisi çocuk üç sivilin öldürüldüğünü belirtti.

Olayla ilgili Ağrı Valiliği, öldürülen üç kişinin Jandarma Komutanlığı’na saldıran kişiler olduğunu ve ‘silahlarıyla birlikte ele geçirildiklerini’ iddia ederken, Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) bölgeden aktardığı bilgilere göre saldırının gerçekleştirildiği bölgedeki bir fırında çalışmakta olan 15 yaşındaki Muhammet Aydemir, 16 yaşındaki Orhan Aslan ve kimliği belirlenemeyen bir kişinin özel harekat timlerinin rastgele açtığı ateş sonucu öldürüldü.

Fırına Odun Taşıyan Çocuklara Karşı ‘Kahraman’ Özel Harekat…

Jandarma Komutanlığı’na düzenlenen saldırının ardından özel harekatçıların Komutanlık karşısındaki tüm ev ve işyerlerini otomatik silahlar ile taradığı bilgisini aktaran ANF, ekmek fırınında çalışan ve odun almak için fırının karşısındaki depoya giden Orhan Aslan ve Muhammet Aydemir adlı çocukların hayatını kaybettiğini ifade etti.

20150813_Diyadin_01a(SuruklenenSahsaAitSokaktaKanIzleri)Bir kişinin cansız bedeni ise ilçenin bir başka noktasında bulunan Murat Mahallesi’nde harabe halindeki evlerin arasında bulundu. Görgü tanıkları, bu kişinin infaz edildikten sonra panzerle arkasına bağlanıp sürüklenerek buraya getirildiğini aktarırken kimliği belirlenemeyen ve dün gece öldürüldükten sonra sürüklenerek bölgeye bırakılan kişinin ise HPG militanı olduğu iddia edildi. Olay yerinde bulunan kan ve sürüklenme izleri ise halen açıkça görülebiliyor.

“Çatışma Yok, Silah Yok, Sadece Katledilen 2 Çocuk Var”

Ağrı’nı Diyadin ilçesinde incelemelerde bulunan HDP Ağrı milletvekili Dirayet Taşdemir, yerinde yaptığı incelemeler sonucunda izlenimlerini şu şekilde aktardı:

20150813_Diyadin_02(OzelHarekatinOldurdugu2Cocuk)Özel harekat tarafından katledilen iki çocuk da fırında çalışıyormuş. İki çocuk çok açık ki infaz edilmişler. Fırına odun taşırken iki zırhlı aracın geçtiğini görünce saklanıyorlar. Saklandıkları yer de, camekanlı küçük bir yer. Olay yerindeydim, etrafta hiçbir çatışma izi yok, kurşun izi yok. Çatışma olduğuna dair hiç bir delil yok. Özetle, olay yerinde çatışma olduğuna dair tek bir iz yok. Fırıncı, çocukların fırında çalıştığını söyledi, mahallede oturanlar çocukları tanıyor. Görgü tanıkları, çocuklar öldürüldükten sonra gerilla kıyafeti giydirilmeye çalışıldığını anlattı. Cenazeleri ailelerine bile haber vermeden gece Erzurum’a götürdüler. Ayrıca olaya tanık olan 5 kişi Diyadin Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Çok açık ki ortada bir infaz var ve üzeri örtülmek isteniyor.

Savcı ile de görüştüklerini anlatan Taşdemir, “Savcının hiçbir şeyden haberi yok, çatışma olduğunu sanıyor. Olay yerine bile gidip inceleme yapmamış. Neden gitmediğini sorduğumuzda ‘Çatışma var, güvenlik yoktu’ dedi. Belli ki deliller karartılarak, çatışma süsü verilecek ve olayın üstü kapatılacak” ifadelerinde bulundu.

Taşdemir, dün gece öldürülerek sürüklenen kişinin ise kimlik bilgilerine henüz ulaşılamadığını belirtti.

İHD: “Özel Harekatçılar Masum Sivilleri Öldürdü”

20150813_Diyadin_04(OzelHarekatinSaldirdigiGerceklestirdigiYer)Doğubeyazıt’tan inceleme yapmak üzere Diyadin’e giden İHD yetkilileri, çatışmanın ardından güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığını ve iki sivil gencin odun almak için girdikleri bir odunlukta öldürüldüğünü belirtirken öldürülen 15 ve 16 yaşındaki iki fırın çalışanı gencin cenazeleri ise ailelerin görmesine dahi izin verilmeden, emniyet güçleri tarafından bölgeden kaçırıldı ve acele olarak Erzurum’a nakledildi.

Bölgede bulunan ve bölgeden izlenimlerini aktaran İHD Doğubeyazıt temsilcisi Mehmet Nuri Taştekin, “Akşam saatlerinde bir çatışma olmuş. O sırada yaralı bir PKK gerillası infaz ediliyor. Daha sonra birçok caddede sağa sola ateş ediliyor. O sırada fırında çalışan iki genç, bir depodayken öldürülüyorlar. Muhammed Aydemir ve Orhan Arslan 16 yaşlarında. Cenazeler Erzurum’a gönderildi” dedi.

Görgü Tanıklarına Önce Dayak, Sonra Gözaltı

Emniyet güçlerinin işlediği cinayetlerin görgü tanığı Nihal Kahraman, olay esnasında iki çocuğun katledildiği odunluk olarak kullanılan dükkanın üzerindeki dairede olduklarını belirtti. Eşi Feyzi Kahraman’ın yayladan gelen hayvanlarını bağlamak için dışarı çıktığı sırada silah seslerinin yükseldiğini ve eşinin özel harekat timleri tarafından dövülerek, gözaltına aldığını aktardı.

20150813_Diyadin_06(OzelHarekatinSaldirdigiGerceklestirdigiYer)Kahraman’ın ifadesi şu şekilde: “Çatışma olduğu zaman hayvanlarımız yeni yayladan geldiğimiz için Murat Nehri kenarındaydı. Eşim de oraya gitti. Çatışma bittikten sonra eşim, kaynım ve oğlum hayvanları bağlamak için eve getirdiler. O an panzer bizim evin oraya geldi. Eşim de korkudan dolayı ahırın elektriğini söndürdü. O an eşimi aldılar. Silahın dipçiği ile eşimi dövdüler. Eşimi dövdükleri zaman evde olan oğlumun dışarı çıkmasına izin vermedim. Çünkü her yeri rastgele tarıyorlardı. Oğlumu da öldüreceklerdi. Eşimi aldıkları zaman biz kapıya çıkmaya çalıştık, o esnada silah sesleri geldi. Her iki çocuk da fırının deposunda odun alıyorlardı. O an ikisini de öldürdüler. Ondan sonra eve baskın yaptılar. Silahı benim kafama dayadılar. ‘Durmazsan seni de vururuz’ dediler. Evde olan tüm erkekleri yaka paça gözaltına aldılar. O çocuklar sürekli fırında çalışıyordu. Her ekmek aldığımda sohbet ediyorduk. Hatta dün akşam Orhan ile konuştum. İkisi de ekmek parası için çalışıyorlardı.

“Gerilla Kıyafeti Giydir Terörist Desinler”

Bir başka görgü tanığı olan Filiz Kahraman’ın ifadesi ise, özel harekat timlerinin önce çocukları öldürdüğü, daha sonra gerilla kıyafetleri giydirmeye çalıştığı şeklindeydi. Kahraman, yaşanan olayları “Akşam gözaltına alınan akrabalarımıza da gerilla kıyafetleri giydirmeye çalıştılar. Kaynım Feyzi elbiseleri giymemek için çok direndi. Onlar da kaynımı çok dövdüler. O iki gence de aynısını yaptılar. Önce öldürdüler sonra gerilla kıyafeti giydirdiler” şeklinde aktardı.

Kahraman, emniyet güçlerinin, diğer akrabaları Aytekin Kahraman, Harun Kahraman, Rıdvan Kahraman ve Muhammed Kahraman’a da zorla gerilla kıyafeti giydirmeye çalıştığını, ancak direnmeleri üzerine polislerin vazgeçtiğini ifade etti.

20150813_Diyadin_03(OzelHarekatinSaldirdigiFirin)Özel Harekat tarafından katledilen Orhan ve Muhammet’in çalıştığı fırının sahibi Recep Birgül, Orhan Aslan ve Muhammet Aydemir’in kendisinin yanında çalıştığını ve polisin kendilerini kasten katlettiğini belirtti. Akşam saatlerinde silah sesleri geldiğinde kendisinin başka bir fırıncı arkadaşının yanında olduğunu ve olayı haber alır almaz fırınına geldiğinde çalışanlarının öldürüldüğünü gördüğünü söyleyen Birgül, “Benim yanımda 7 kişi çalışıyor. Bu öldürülen iki kişi de benim elemanımdı. İkisi de gariban insanlardı. Onların önündeki ekmeği alsan bile ses çıkartmayan kişilerdi. Orhan 7 aydır yanımda çalışıyor. Muhammet ise İmam Hatip Lisesi üçüncü sınıfta öğrencidir. Yaz aylarında benim yanımda çalışmaya başladı” vurgusunu yaptı.

Muhammet babası Hanifi Aydemir: “Asıl çocuk katili Erdoğan ve polisleridir”

20150813_Diyadin_02(OzelHarekatinOldurduguMuhammed'inBabasi)Bir başka oğlunu, dün Dersim’de askerliğini bitirdiği için almaya gidip, dün akşam saatlerinde Diyadin’e geldiğini söyleyen baba Hanifi Aydemir, “Benim bir oğlum dün askerden geldi. Biri de şu an izinde. Devlet resmen diğer oğlumu katletti. Peki bu çocuklarım kimin askerliğini yapıyorlardı? İzne gelen oğlumu bir daha askere göndermeyeceğim. Vicdani retçi olsun. Bu sabah durumu öğrenince savcının yanına gittim. Onun da durumdan haberi yoktu. Ağrı Valisi ise yalan açıklama yapıyor. Gidip benim oğlumu PKK’li gösteriyor. Öyle bir şey yok. Benim oğlum öğrenciydi. Burada bir sürü şahit var. Vali devletin adamı olduğu için öyle kendine göre açıklama yapıyor. Benim çocuklarımı öldürenlerden hesap sormak için sonuna kadar mücadele edeceğim. Abdullah Öcalan’a çocuk katili diyorlar. Asıl çocuk katili Erdoğan ve polisleridir” vurgusu yaptı.

20150813_Diyadin_07(OzelHarekatinSaldirdigiGerceklestirdigiYer)Muhammet Aydemir’in annesi Sevgül Aydemir, çocuklarının bilerek infaz edildiğini ve çocuğunun cenazesinin kendilerine gösterilmeden apar topar Erzurum’a götürüldüğünü söyledi. Anne Aydemir yaşadıklarını, “Benim oğlum dün akşam fırından geldi. Ekmek ve parayı bırakıp tekrar fırına gitti. Geri geleceğini söyledi, patronu çağırmış. Fırına giderken patronu ona ‘Git odunluktan odunları getir, sonra da eve git’ demiş. Sonrasında oğlum odunluğa odun getirmeye giderken silah sesleri gelmiş. O an oğlumu aradım. ‘Anne silah sesleri geliyor, bitsin gelirim’ dedi. Ve ondan sonra sabaha doğru tekrar kaç defa aradım ama telefonunu açmadı. Ben de dedim uyuyordur fırında. Sonra sabah fırında çalışan biri daha geldi. ‘Fırının iki elamanını öldürmüşler’ dedi. Olay yerine gittim. Ama polisler cenazeleri götürmüşlerdi. Savcıya gitti oradan da polisler ‘Hadi git. Çık buradan’ dediler bana” şeklinde aktardı.

Yetkililerden oğlunu isteyen ve hesap soran anne Aydemir, “Ben oğlumu istiyorum. Gitsinler oğlumun siciline baksınlar. Bir şey varsa ben hiçbir şey demem. Oğlum çok temiz bir insandı. Ben sonuna kadar oğlumun hakkını isteyeceğim. Oğlum imam hatip lisesinde 3. sınıf öğrencisiydi” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: BBC, İHD, ANF, DİHA, Evrensel, ETHA

– VU/İnadına Haber / 13 Ağustos 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:21+00:00 13 Ağustos 2015|

One Comment

  1. Gezite – Dürüstlük 29 Eylül 2015 at 07:01 - Reply

    […] Tarih kitaplarında satırlar dolusu tarih bilgisi adı altında yazılar yazar ama sadece yazıdan ibaretttir bunlar, gerçeği yansıtamaz. Hatta bırakın tarih kitabını, günümüze bakın: ülkemizin doğusunda fırında çalışan iki çocuğun polisler tarafından katledilişini öven ve bu iç çekişmeden belki de habersiz çocukları terörist ilân eden, yandaştan da öte bir medya ve devlet kaynakları var. […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.