Gerçekler hiçbir zaman ‘Ana Akım Medya’daki gibi olmadı: ‘Silopi’de polis, doktorun başına silah dayadı’

Silopi’de dün polisin bazı mahallelere operasyon gerçekleştirmek amacıyla saldırması üzerine çıkan çatışmalarda 4 polisin yaralanması sonrasında Silopi Devlet Hastanesi’ne baskın yapan polisler, gece nöbetinde görevli Aile Hekimi Serdar Acar’ın başına silah dayadı, zorla çatışma bölgesine götürmeye çalıştı, hastane içerisinde mermi yağdırdı.

20150807_Silopi-PolisSaldirisi_01(PolisBaskinlarindaYakilan6Ev-FerhatEncu)Polisin, adeta şehir eşkiyalığı olarak adlandırılabilecek bu akıl almaz girişiminden sonra açıklamalarda bulunan doktor Serdar Acar, aslen Aile Hekimi olduğunu ancak doktor yetersizliğinden dolayı devlet hastanesinde de görev aldığını belirterek, “Gece acil serviste nöbetim vardı. Hastanede tek doktor bendim. Silopi’deki çatışmalarda 4 polisin yaralanması üzerine 50’nin üzerinde polis hastaneye gelerek, yaralıların tedavileri için beni çatışma alanına götürmek istediler. Ancak ben hastaneyi bırakamayacağımı söyledim. Acil ambulans çağırmamızı istediler. Biz de ambulans için 112’yi aramaları gerektiğini belirttik. Bunun üzerine başıma silah doğrulttular. İteleyerek beni araca bindirmeye çalıştılar. Ancak daha sonra yaralı polisleri hastaneye getirmeye karar verdiler. Yaralı polisleri hastaneye getirdiler. Polislerden ikisinin durumu ağırdı, onları başka hastaneye sevk ettik.” dedi.

“Personeli Tehdit Edip Hastane Koridorlarında Rastgele Ateş Açtılar”

20150807_Silopi-PolisSaldirisi_09(OlesiyeIskenceGorenVatandas-byEmirXan)Hastaneye tüm giriş çıkışların bir anda polis kontrolü altına alındığını ifade eden Acar, “Hepsinde uzun namlulu silahlar vardı. Birçoğu uzun sakallıydı. Hastane personeline ve hemşirelere de saldırarak, silahla tehdit ettiler. Daha sonra hastaneye yaralı siviller getirildi. Sivillerden 7’si yaralıydı ikisinin durumu ağırdı. Biri 19 yaşlarında bir gençti. Göğsünden vurulmuştu. Diğeri ise 70 yaşlarında bir kişiydi. Vücudunda 4 mermi izi vardı. İkisini de kurtaramadık. Polisler, hastaneye yaralılarını getiren vatandaşları da darp etti. Onlara silah doğrultarak dağılmalarını istedi. Araçlarının camlarını kırarak zarar verdi. Ayrıca hastane içerisindeki koridorlarda rastgele ateş açtılar.” diyerek açıklamalarına devam etti.

“Bu Muamelede Bulunan Polisler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacağım”

Kendisinin de bir devlet memuru olduğunu belirten Acar, “Polisler gibi ben de görevimi yapıyorum. Suç işlemedik. Bir şey yapmadık. Böylesi bir muameleyi haketmedik. Bundan önce de böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştık” vurgusunu yaparken, kendisine ulaşan BirGün gazetesi muhabiri Elçin Yıldıral’a, başına silah doğrultan polisi gayet net olarak hatırladığını, hastanenin kamera kayıtlarında her şeyin ortaya çıkacağını, polisler hakkında Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Acar’ın ilk açıklamalarını sosyal medya üzerinden yapması ve suç duyurusunda bulunacağını belirtmesinin ardından Acar, polis olduklarını söyleyen birtakım kişilerin apar topar hastaneye gelerek güvenlik kamerası kayıtlarını zorla kendilerinden almak istediklerini, ancak bu hukuk dışı taleplere karşı gelen hastane personeli ile birlikte, bu şahıslara yasal hak ve prosedürlerin hatırlatılması üzerine şimdilik bu girişimin engellendiği bilgisini yine sosyal medya üzerinden paylaştı.

– VU/İnadına Haber / 08 Ağustos 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:23+00:00 8 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.