Gökçek ‘Ankara Bulvarı Şovu’ planlıyor, Ankaralılar ise KaçAkSaray ve AnkaPark’ı bekliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 11 Ağustos tarihi itibariyle yaptığı yazılı açıklamada, AOÇ İmar Planı hakkında Ankara Barosu ve TMMOB’ye bağlı meslek odalarınca açılan dava sonucu ‘yürütmeyi durdurma’ kararı alınması sebebiyle, Ankara Bulvarı’nın trafiğe kapatılacağı bilgisini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan ve web sitesinde de yayınlanan yazılı açıklamada, bugün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Başkanlık yazısıyla gelen önerge ile Ankara Barosu ve TMMOB’a bağlı Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları, Orman Mühendisleri Odalarının başvurusu üzerine Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin kaarrıyla 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı’nı da kapsayan A.O.Ç. imar planlarının iptal edildiğinin hatırlatıldığı belirtilerek 5. İdare Mahkemesi’nin aldığı karara uyulması yönünde karar alınması istendi.

Yapılan açıklamada, “Önergede, Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayarak Etimesgut’a kadar uzanan Ankara Bulvarı’nın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının da karar doğrultusunda kapatılmasına, kapatılma kararının Ankaralılara gerekçeleri ile birlikte bilboard, reklam panoları, gazete, yerel televizyon ve radyolar vasıtası ile duyurulmasına CHP’li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğu ile karar verildi” bilgisi yer aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkeme’nin son kararını kullanarak, daha çok şova yönelik gerçekleştirdiği bu girişimine karşın Ankaralıların asıl merakla beklediği nokta ise, aynı mahkeme kararının kapsamına giren ve Atatürk Orman Çiftliği arazisinde asıl doğa katliamına sebep olan KaçAk Saray ve AnkaPark talanları ile ilgili Gökçek’in benzer bir çıkışta bulunma cesaretini gösterip gösteremeyeceği konusunda yoğunlaşmış durumda.

Gökçek’in Hamlesine Mimarlardan Yanıt Gecikmedi: “Sadece Bulvarı Değil, Ankara Defterini Kapat”

Atatürk Orman Çiftliği ana plan kararının iptalini gerekçe göstererek A.O.Ç. arazisindeki Ankara Bulvarını trafiğe kapatma kararı alan Melih Gökçek’e Mimarlar Odası Ankara Şubesinden yanıt hızlı geldi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kendi plansızlığı ve hukuksuzluğunu Ankaralılara eziyet haline getiren Büyükşehir Belediyesi Başkanının derhal istifa etmesi gerektiğinin ifade ederek “Ankara defterini kapat” dedi.

“Şovu Kes, AnkaPark’ı Eski Haline Getir”

AnkaparkAnkara’yı 22 yıldır yönetemeyen Büyükşehir Belediyesinin, her yaptığı plan projenin bilimsel planlama ilkelerine aykırı olduğu, Ankaralının yararına olmadığı gerekçesiyle hukuk tarafından iptal edildiğini vurgulayan Candan “Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara’yı planlı yönetme kabiliyetini yitirmiştir” dedi. Candan sözlerinin devamında: “Aklıselim yöneticilerin yapması gereken hukuka uygun düzenlemelerle, halkını mağdur etmeden çözmektir. Ancak, kendi hatalarının bedelini Ankara halkına çıkaran bu anlayışın yol kapatmasını, ilk defa görmüyoruz. Aynı tavrı Akay Kavşağında ve kullanılmayan üst geçitlerde de yaptı. Yapması gereken öncelikle binlerce ağacı keserek demir yığınına çevirdiği Ankarapark’ı kaldırmasıdır. Şov yapmayı bırak önce Ankaparkı kaldır, yeşillendir eski haline getir” dedi.

“Gökçek, Akay Kavşağı Komedisini Tekrarlamaya Çalışacak”

AkayAltGecit_01Melih Gökçek’in Akay kavşağında kendi hukuksuzluğunu ve plansızlığını bilboard oyunlarıyla örtmeye çalıştığını hatırlatan Candan “Artık bu tekrarlar gına getiriyor. Bu tür uygulamalarının birincisi trajedi, ikincisi komedidir. Aynı şeyi şimdi AOÇ alanlarındaki hukuksuzluğunu kapatmak için denemeye çalışıyor. Lakin o köprülerin altından çok sular aktı. Ankara’nın kamu kaynaklarını israf eden yöneticilerden, bu zararın tazmin edilmesi süreci başlayacaktır. Ben yaptım oldu, ben oyuncaklarla oynayacağım, onun için Ankaralının 4 Ankaray yapılacak parasına robot getiririm, ulaşım ana planını keyfime göre yaparım, yapmam dönemi bitmiştir. 22 yıldır 1 metre metro yapamamış, metro yapma yetkisi elinden alınmış bir belediye ile karşı karşıyayız. Ankara Bulvarını kapatma kararı, artık onun Ankara defterini kapatması gerektiğinin itirafıdır.” ifadesinde bulundu.

“A.O.Ç. Plan Yetkisi Derhal Büyükşehirden Alınmalı”

KacAkSaray-Insaat_01Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı’nın bir diğer vurgu yaptığı konu ise Atatürk Orman Çiftliği üzerinde plan yapma yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu ve bunun derhal değişmesi gerektiği noktasında oldu. Candan “Büyükşehir, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında 2006 yılında kendisine verilen plan yapma yetkisini de becerememiştir. AOÇ alanlarına ilişkin yaptığı iki plan yargı tarafından, Atatürk’ün vasiyeti, AOÇ’nin kuruluş ilkeleri, planlamanın bir bütünü olduğu ve planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmiştir. Acilen AOÇ alanlarında Büyükşehir’e verilen plan yapma yetkisi geri alınmalıdır. Kamu kaynaklarını israf eden, hataları için özür dileyip bu işi bırakacağına zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışarak halkına eziyet eden başka bir belediye daha var mıdır? Bu ülkenin yöneticilerinde, bir nebze olsun vatan sevgisi varsa, kendi plansızlığının sonucunu halkına çektirmeye çalışan belediye için işlem başlatır. İçişleri Bakanlığını ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunun bu süreçle ilgili araştırma yapmasının zamanı gelmiştir.” vurgusunu yaptı.

“Trafiğe Kapatmak Yetmez, Yolu Tamamen Sök! AOÇ’yi Halka Geri Ver!”

20150811_SPO'danGokcek'e-AnkaraBulvariniTrafigeKapatmakYetmez-YoluSokŞehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Peyzaj Mimarları Odası ise ortak yaptıkları açıklamada, Gökçek’in 2009 yılında Akay Altgeçit Projesinin iptalinde olduğu gibi yargı kararlarıyla dalga geçerek yargıyı itibarsızlaştırma ve popülist bir yaklaşımla halkı cezalandırarak kendini haklı gösterme planları peşinde olduğunu vurguladı. Yapılan açıklamada “Kendisi ülke ve kamu kaynaklarını müsrifçe harcayarak kamu zararı oluşturduğunu gizlemeye çalışırken ve şimdiye kadar %92 oranında kamu ve meslek kuruluşlarının lehine sonuçlanan yargı kararlarıyla oynarken gösterdiği ‘hassasiyeti’, AOÇ Ana Planı’nın iptali ile dayanaksız kalan KaçAkSaray ve AnkaPark için de göstermesini bekliyoruz. Melih Gökçek’e çağrımızdır; “Sarayı da mühürle, oyuncaklarınla da vedalaş.” ifadeleri kullanıldı.

Gökçek’in, üzerinde hiçbir toplu taşıma faaliyetinin ve planlamasının bulunmadığı yeni ve rant amaçlı ‘Ana Arter’ler yoluyla, Ankaralıları özel araçlarla ulaşıma mahkum ettiği vurgulanırken, Ankara Bulvarı boyunca uzanan ve yarım asrı aşkın süredir Sincan – Ankara arasını 32dk. gibi bir sürede ulaştıran ve işletmesi TCDD tarafından gerçekleştirilen banliyö hattını bile kent ulaşımına entegre edemediği, bunun yerine, düzgün çalışabildiği zamanlarda  ancak 1 saat 10 dk’da aynı ulaşımı sağlayabilen bir metro yatırımı yaptığı ve halkın parasını açıkça ‘çöp’ haline getirdiği batık yatırımlara harcadığının belirtildiği açıklamada son olarak Gökçek’e “Trafiğe kapatmak yetmez, yolu tamamen sök! AOÇ’yi halka geri ver!” çağrısında bulunuldu. Tam metin için tıklayın.

Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi

– VU/İnadına Haber / 11 Ağustos 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:22+00:00 11 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.