Gökçek Hakkında Suç Duyurusu: “Artık Ankara’yı Yönetemez Halde, Yetkisi Elinden Alınmalı”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB’a bağlı meslek odalarını hedef gösteren ve özellikle rant paylaşımında kar ortaklığı yaptığı özel halk otobüsü işletmecilerini örgütleyerek fiziksel saldırılara teşvik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin kararıyla, ABB’nin Atatürk Orman Çiftliği’nde gerçekleştirdiği hukuksuz Ana Plan değişikliğinin iptalinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, plan içerisinde Ankara Bulvarı’nın da bulunmasını gerekçe göstererek, “Mahkemenin kararına uyacağım ve Ankara Bulvarı’nı kapatacağım” açıklamasında bulundu. Melih Gökçek bu açıklamasının ardından şovuna, kendisine dava açan meslek örgütlerinden Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Orman Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası’nın yanısıra Ana Plan davasındaki bilirkişiler ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı hedef göstererek devam etti.

Gökçek’in ‘Rant Yoldaşları’ Özel Otobüsçüler Konur Sokak’a Gönderildi

Gokcek&Ankara-CiftlikBulvari_02Geçtiğimiz hafta sonunu, bu hafta gerçekleştireceği şovu planlayarak geçirdiği tahmin edilen Gökçek, 14 Ağustos Cuma günü itibarı ile Ankara genelinde tüm elektronik trafik bilgi panoları ile reklam bilboardlarını, meslek odalarını hedef alan ve mahkeme kararını ‘Ankara Bulvarı’nın kapatılması için açılmış dava sonucu‘ gibi aktaran yanıltıcı ilanlarla kaplatmasının ardından, devreye ‘rant yoldaşlarını‘ soktu.

Özellikle EGO’ya ait hatların, hala düzgün bir şekilde faaliyete geçirilemeyen metro’nun bahane edilerek birer birer iptal edilmesi ile başlayan süreçte metro güzergahlarını dolduran, aslında temeli bundan çok daha öncesinde atılmış bulunan ‘Beyaz Halk Otobüsleri‘nin işletmecilerinin oluşturduğu bir dernek olan ‘Ankara İli ve İlçeleri Midibüs ve Halk Otobüsleri Esnaf Derneği‘ üyeleri Meşrutiyet Caddesi’ni trafiğe kapattı. İçlerinde bulunan bazı şoförlerin ifadeleri doğrultusunda Gökçek tarafından ‘teşvik edildikleri‘ anlaşılan kitle, ardından Konur Sokak’ta bulunan Mimarlar Odası Ankara şubesi önüne yürüdü, binaya taş ve soda şişeleri atarak saldırıda bulundu. Sonrasında binaya yumurta da fırlatmayı deneyen otobüs işletmecileri ve yanlarında çalışan şoförler, daha çok kendi kendilerini yumurtaya buladıklarını farkedince eylemin bu kısmından vazgeçtiler.
Mimarlar Odası binasına gerçekleştirilen fiziksel saldırı sırasında, 24 saat sivil ve çevik polis ablukası altında bulunan bölgede trafik polisinin bile bulunamaması da dikkat çekti.

20150814_Melih'inSoforlerininMimOdEylemi@Konur_03   20150814_Melih'inSoforlerininMimOdEylemi@Konur_05Saldırının, #çekimyapankadınlar tarafından kaydedilen video görüntüleri için;

Kara’dan Gökçek’e(!): “Yolu Kapatmak Ankaralılara Eziyettir”

Eylemin sonunda bir basın açıklaması yapan ve bina girişine ‘mavi çelenk‘ bırakan dernek eşbaşkanı Kurtuluş Kara’nın açıklamasında geçen “Şimdi soruyoruz, 5 yıl önce alınan bir karara karşı neden bugüne kadar sessiz kalındı. Ankara halkının uğrayacağı maddi-manevi zararın bedelini kim ödeyecek?” ifadeleri ise, gerek AOÇ talanı sırasında yapılan hukuksuz harcamaların Ankaralılara yüklediği maddi yük ile kamu kaynaklarını uğrattığı zarar ve gerekse yolu kapatma kararının mahkeme tarafından değil de ABB tarafından verildiği gerçeği, derneğin mahkeme kararını itibarsızlaştırmak isterken farketmeden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni açıkça suçlamakta olduğu algısına yol açtı.

20150814_Melih'inSoforlerininMimOdEylemi@Konur_10Ankaralıların yakından tanıdığı ‘Beyaz Halk Otobüsleri‘ adı altında çalışan midibüsler, uzun yıllardır EGO hatlarında çalışan mavi renkli Özel Halk Otobüsleri’nin çalıştıkları hatların dışında, ama çoğu mavi otobüsün yol aldığı güzargahları da kapsayacak biçimde, çoğunlukla metro güzergahlarında ve durakların çevresinde bulunan yerleşim bölgelerinde yolcu taşımacılığı gerçekleştirmek üzere ABB tarafından yetkilendirilmişti. Sonradan oluşturulan bu hatlar mevcutta işletilenlerin dışında planlandığından, bu kaynaktan elde edilen yüklü miktarda gelir özellikle İ.Melih Gökçek için yepyeni bir rant kapısı oluşturmuştu.

Bunun yanısıra, eyleme teşvik edilen ‘Beyaz Halk Otobüsleri’, ABB tarafından kapatılan Ankara Bulvarı’nı veya Ankara çevresindeki herhangi bir çevre yolu güzergahını hali hazırda zaten direkt olarak kullanmadığı gibi, oluşabilecek trafik aksamalarından da neredeyse hiç etkilenmiyor. Bilindiği üzere Ankara Bulvarı çoğunlukla özel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih eden Ankaralılara hizmet veriyor.

Tezcan Karakuş Candan: “Gökçek Ankara’yı Yönetemez Halde, Saray’a kıyak yaparken halk sürekli eziyet çekiyor”

TezcanCandanKonuyla ilgili açıklama yapan ve son açıklamaları, birbirinden hukusuz uygulamaları, provokasyonları ile sürekli Ankaralıları zarara uğratan faaliyetleri dolayısıyla Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yargı kararlarını uygulamayı bile eziyet haline getiren, Kaçak sarayı ve Ankapark’ı mühürlemeye cesareti olmayan Melih Gökçek’in artık Ankara’yı yönetemez hale geldiği ortada. Atatürk Orman Çiftliği’nde plan yapma yetkileri elinden alınmalıdır. Söylemleriyle halkı galeyana getirerek, meslek odaları yöneticilerini, bilirkişileri, kararı veren yargıyı hedef haline getirmeye çalışıyor. İstediğimiz çok açık; mahkeme kararlarının parçacıl değil bütünlüklü uygulanması ve Kaçak Saray, Ankapark, Ankara Bulvarının aynı anda kapatılması. Gökçek her zamanki gibi burada da ayrım yapıyor. Saraya kıyak, halka eziyet. 22 yıldır Ankara’yı yönetemediği bir kez daha ortaya çıktı, onu saklamak amacıyla iki kez ana plan yaptı AOÇ’de ama ikisi de iptal edildi. Meclis AOÇ de plan yapma yetkisini artık Melih Gökçek’ten almalıdır” dedi.

20150814_AnkaraBulvariKapatiliyor-ABB_PanoYazisi_02Mimarlar Odası’nın hazırladığı suç duyurusu metninde, “Gökçek, ‘Mimarlar Odası ve diğer odalar Ankaralıya eziyet ediyorlar’ söyleminde bulunarak Mimarlar Odası’nı hedef göstermiş ve halka eziyet etmekle itham etmiştir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Mahkeme kararını yerine getiriyoruz, bulvarı kapatıyoruz’ söylemi ile ortaya koyduğu tutum, medyatik ve halkı galeyana getirme amaçlı olup mahkeme kararını uygulamak niyetinde olmadığının da göstergesidir. Zira Ankara 5. İdare Mahkemesinin iptal kararı tek başına ‘Ankara Bulvarının’ kapatılması mahiyetinde değildir. Kaldı ki şayet şikayet edilen mahkeme kararını uygulama niyetinde olsaydı 10.02.2014’de verilen yürütmenin durdurulması kararını uygulardı.” vurgusu yapıldı.

Gökçek’in Son Numarası: “Vurun Karakuş’a”

Mimarlar Odası’nın suç duyurusu açıklamasının ardından 15 Ağustos Cumartesi günü akşam saatlerinde Kızılay ve civarında, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı hedef alan çok sayıda poster asıldı. Posterleri asan kişiler tespit edilemezken azmettiricisinin kim olduğun tahmin etmek, geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan gelişmeler, halkı yanıltıcı provokasyon girişimleri ve seviyeyi oldukça düşüren ucuz saldırılar göz önünde bulundurulduğunda, sanırız pek de zor olmasa gerek…

20150815_TezcanCandan'aLanetAfisi-Gokcek&Otobusculer_02

– VU/İnadına Haber / 15 Ağustos 2015 Cumartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:15+00:00 15 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.