HAVAŞ’ın Fendi Büyükşehir Belko’yu Yendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Eylül ayında, kendi şirketi olan Belko Air’in havaalanı yolcu taşıma hizmetlerini sağlaması amacıyla faaliyetlerini yasakladığı HAVAŞ, mahkeme kararıyla 10 ay aradan sonra yeniden seferlerine başladı.

Ankara 3. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi kararıyla engellenen HAVAŞ’ın, yıllardır sürdürmekte olduğu havaalanı ve kent merkezi güzergahında yolcu taşıma hizmetlerini gerçekleştirmesinin yasalara uygun olduğuna hükmetti. Bu gelişme üzerine şirket, 10 ay aradan sonra Esenboğa Havaalanı – AŞTİ arasında otobüs seferlerine yeniden başladı. Konu hakkında bir açıklama yapan HAVAŞ Genel Müdürü Kürşad Koçak, “Şimdi ilk etapta Esenboğa Havaalanı – AŞTİ hattı ile tekrar hizmetteyiz. Havaalanından şehir merkezine servis noktalarımızın ilerleyen günlerde daha da artacağına inanıyoruz” dedi. Havaş Esenboğa Amiri Hüseyin Esre ise ilk etapta taşıma ücretlerini 10 liradan 8 liraya düşürdüklerini belirtti ve “Biz güzergah konusunda kendi kararımızı alamıyoruz. UKOME’nin vermiş olduğu karar gereği, şu an şehir içinden ulaşım yapamıyoruz ve Pursaklar ile GİMAT kavşağı olmak üzere iki durağımız mevcut” ifadesinde bulundu.

Bundan sonra Şehir Merkezi ve Esenboğa Havaalanı arasında tek toplu ulaşım aracı olma özelliğini kaybeden Belko Air’e rakip olarak HAVAŞ’ın geri gelmesi ile birlikte, Ankaralıların havaalanı yönüne gerçekleştireceği ulaşım hizmetlerinin kalitesinde artış beklenirken ulaşım ücretlerinin de rekabet dolayısıyla düşmesi ve Ankaralıların cebini bir miktar da olsa rahatlatması bekleniyor.

Belko Müdürü Kurnaz: “Onlar Çevre Yolundan Gidiyorlar, Bizi Etkilemez

BelkoAirABB’nin yan şirketi olan Belko Air’in Genel Müdürü Ruhi Kurnaz ise, Havaş’ın yeniden seferlerine başlamasının Ankara’da kent merkezi ve havaalanı arasında taşıma yapan Belko-Air’i etkilemeyeceğini söyledi. Kurnaz, “HAVAŞ mahkeme kararıyla tekrar çalışmaya başladı. Bugün bedava taşıyorlarmış, yarın ne yapacaklarını bilmiyoruz. UKOME kararıyla çevre yolundan gidiyorlar. Bizi etkilemez. Burada hizmet önemli, biz hizmeti vermeye devam ediyoruz” dedi.

HAVAŞ’ın, Ankara Esenboğa Havaalanı-Şehir Merkezi hattında verdiği yolcu taşımacılığı hizmeti geçtiğimiz Eylül ayında, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan bir karar sonucu ‘yetkisizlik’ ile gerekçelendirilerek engellenmişti. Kararın ardından şehir merkezi ve havaalanı arasındaki ulaştırmayı, Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini kazanan ve belediyenin bir yan kuruluşu olan Belko-Air’in yapacağı duyurulmuştu.
Sonrasında HAVAŞ’ın halen seferde olan otobüsleri, büyükşehire ait belediye araçları tarafından engellenmiş ardından da HAVAŞ otobüsleri belediye ekipleri tarafından, belediyenin Ulus’ta bulunan garajına çekilmişti.

HAVAŞ yetkilileri ise, konuyu ABB ile yaşanan bu sürtüşmeyi uzatmadan, Ankaralıların mağduriyetini de en aza indirmek maksadıyla derhal yargıya taşıyacaklarını ve mahkemenin vereceği kararın sonucunda, hukuka uygun bir şekilde Ankaralılara hizmet vermeye yeniden başlayacaklarına inandıklarını belirtmişlerdi.

Kaynak: Hürriyet

– VU/İnadına Haber / 11 Ağustos 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:22+00:00 11 Ağustos 2015|

One Comment

  1. Umut koker 12 Ağustos 2015 at 20:50 - Reply

    Kimse kusura bakmasinda belkonun hizmeti havaşa 5 ceker. Arabalar buz gibi klimali, cok daha sık kalkiyor ve havas gibi kazik degil. Ve daha merkezi yerlere birakiyor. Cok merak ettim nasi bi kalitede artis olacakmis..

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.