#Hopa’da ‘Devlet’ Durdu, Halkın Yardımına Ağrı, Iğdır, Van ve Diyarbakır Belediyeleri Koştu

Hopa’da yaşanan sel ve heyelan felaketinin ardından devletin ihmallerine ve ilgisizliğine yönelik tepkiler büyürken devletin işine yine halk koştu.

25 Ağustos gününden bu yana Artvin civarındaki yoğun yağış sonrasında gerçekleşen sel ve heyelan sonrasında bölge halkının yaraları sarılmaya çalışılıyor. 9 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 2 kişinin ise halen kayıp olduğu bildirilirken bölgeye ziyarette bulunan hükümet ve devlet yetkilileri yurttaşların yoğun tepkisiyle karşılaşıyor.

Ancak tehlike geçtikten sonra bölgeye ziyaretler gerçekleştirmeye başlayan iktidar partisine mensup siyasetçiler ve bürokratlar yaşamını yitiren yurttaşların cenazelerinde bile, doğa düşmanı politikaları ve rant uygulamalarının sonucunda bu ve benzeri pek çok doğa felaketine davetiye çıkarttıkları gerekçesiyle yuhalanırken ilk yardım elini uzatanlar, yine sivil inisiyatifle bir araya gelen yurttaşlar ile birlikte bölgede bir dayanışma ağı kuran Iğdır, Ağrı, Van ve Diyarbakır Belediyeleri oldu. İlk yardım malzemelerini taşıyan kamyon ve TIR’lar 27 Ağustos Perşembe günü Hopa’ya ulaştı. Ayrıca Ovacık ve Mazgirt Belediyelerine ait 2 yardım TIR’ının da yolda olduğu bildirildi.

“Derelerin İslahından Menfezlere Kadar Herşey Hatalı”

Sel ve heyelan felaketi yaşanan Hopa’da çeşitli incelemelerde bulunan Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Mukaddes Kubilay, bölgedeki son duruma ilişkin gözlemlerini ve yürütülen yardım çalışmalarını aktardı.

20150827_Hopa-SelFelaketiSonrasi_03(IgdirBel_SivilInisiyatifYardimCadiri-JaleTunc)Hopa’da durumun oldukça vahim bildiren Kubilay, “Üçüncü günde biz orada iken bile yağan şiddetli yağmur nedeniyle hızla biriken sulardan sel oluştu. Büyük bir afet bu” dedi.

Yoğun yağış sonrası yaşanan selin, öncesinde herhangi bir önlem alınmadığı için yaşandığını vurgulayan Kubilay, “Derelerin ıslahı ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Örneğin büyük bir köprü yapılmış ancak çok dar bir menfez bırakılmış. Gelen sel nedeniyle de su taşmış ve çevredeki tüm evleri basmış. Bu tür çalışmalar yapılırken mevcut olan selin akışını sağlayabilecek kanallar açılmalıydı” vurgusunu yaptı.

20150827_Hopa-SelFelaketiSonrasi_05(Van'danGelenYardimlar-JaleTunc)Şu an için 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 kişinin ise hala kayıp olduğu bilgisine sahip olduklarını söyleyen Kubilay, “Gittiğimiz her yer oldukça kötüydü. Dağdan gelen ağaçlar bile önüne gelen her şeyi süpürmüş, önüne alıp götürmüştü. Bir hafta boyunca sağanak yağışın süreceği söyleniyor. Dere boyunca sular altında kalmış evler var. Bu bölgenin boşaltılması gerek. Halen boşaltılmış. Mahallelerde su baskını birinci katların tavanlarına kadar varmış” şeklinde aktarımlarda bulundu.

Kubilay, Hopa’da yaşanan acının herkesin acısı olduğunu söylerken “Bu afetin önüne geçebilmek için gerçekten koordineli bir çalışma gerek. HES’lerin ve barajların yapılmasına ilişkin projeler bu tür afetleri tetikliyor. Bugün burada, yarın başka bir yerde olabilir.” dedi.

Kriz Masası Sadece Bir Masadan İbaret

20150826_Hopa-SelFelaketiSonrasiDegerlendirmeler_06(JaleTunc)HDP milletvekilleri Beyza Üstün ve Garo Paylan ile birlikte Iğdır, Ağrı ve Digor belediye başkanları olarak bir heyet oluşturduklarını, sonrasında ise Kaymakam ve Vali ile de görüştüklerini aktaran Kubilay, “Bir Kriz Masası var deniliyor. Ama ciddi anlamda bir faaliyet yok. Hasar ve ihtiyaç tespiti için bir çalışma var. Yeni doğacak afetlerin önüne geçebilmek için herhangi bir çalışma yok” diye konuştu.

Yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Kubilay “Hem sel ve heyelan bölgesine gittik, derenin taştığı bölgeye gittik. Hem de yakınlarını yitiren ailelerin yanına gittik. İncelemeler esnasında ihtiyaçların listesinin çıkarılmasını istedik. Ciddi anlamda su ve gıda ihtiyacı vardı. Belediyelerimiz bunun için hızla harekete geçti ve yardımlar yola çıktı. Bunun dışında iş makineleri getirildi, bir kısmı da henüz yolda. Ağrı, Van ve Iğdır’dan TIR’larla su ve yardım malzemesi getirildi. Yine Ağrı’dan itfaiye ve vidanjörler, Diyarbakır ve Van’dan iş makineleri yola çıktı, bazıları ulaştı.” dedi.

20150827_Hopa-SelFelaketiSonrasi_02(Van'danGelenYardimlar-JaleTunc)Hopa halkının oldukça zor durumda ve bir bekleyiş içerisinde olduğunu vurgulayan Kubilay izlenimlerini “Hopa halkımız heyetimizi oldukça olumlu karşıladı. Biz dayanışma için gittik, bir nebze de olsa acılarını hafifletmek istedik. İhtiyaçların giderilmesinin dışında en azından bir moral oldu. Acısı olan aileler, ‘maddi-manevi ne gerekiyorsa yapmaya hazırız’ dememize rağmen, maddi bir beklentiden öte ziyaretimize manevi olarak çok değer biçtiklerini söyledi, ‘Yalnız olmadığımızı gördük’ dediler” şeklinde aktardı.

Kaynak: ETHA, @tuncjalesule
Fotoğraflar: @tuncjalesule

– VU/İnadına Haber / 27 Ağustos 2015 Perşembe –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 27 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.