Kartopu Davası’nda İlk Duruşma: “Ben bıçaklamadım, bıçağın üzerine düştü”

İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken “cama geldiği” gerekçesiyle bir esnaf tarafından öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetinin sorumlularının yargılanması başladı.

Köklü’ye bıçakla saldırarak ölümüne neden olan Serkan Azizoğlu, “kasten adam öldürmek”; tutuksuz yargılanan Nazım Coşanar ise “kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan yargılanıyor.

Azizoğlu için cinayet gerekçesi ile müebbet hapis cezası ve  13 müştekiye karşı “kasten yaralamaya teşebbüs, tehdit ve hakaret suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sedat Peker ile samimi fotoğrafları ile gündeme gelen Sanık Coşanar için ise, 10 ila 15 yıl arasında hapis cezası istendiği iddianamede yer aldı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, Nuh Köklü’nün annesi Çiğdem Köklü, ağabeyi Sedat Köklü, kardeşi Havva Ağkün, bazı müştekiler, çeşitli illerin barolarından yüze yakın avukat, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da katıldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Köklü’yü bıçakladıktan sonra, ‘Benim deli raporum var. Ben yarın çıkacağım rahatım’ diye konuşan Azizoğlu, mahkemedeki ifadesinde ise, olay anını hatırlamadığını, Köklü’nün bıçağın üzerine kendisinin düştüğünü, zaten kendisinin işinde gücünde bir esnaf olduğunu söyledi.

Sanık Serkan Azizoğlu, ifadesinde, evinden işine,işinden evine giden, kendi halinde bir insan olduğunu ve kimseyle bir alıp veremediği olduğunu söyledi.

Azizoğlu, “Suçlamaların hiçbirine katılmıyorum. Tek bir kartopu değildi, baya geldi camıma. Büyük ve pahalı bir cam. Atmayın dedim ve dükkana girdim. Böyle dedikten sonra daha fazla attılar. ‘Kocaman adamlarsınız atmaya utanmıyorsunuz’ dedim. ‘Sana mı soracağız kartopu oynayacağımızı’ dediler” diye konuşurken, Nuh Köklü’nün içinde bulunduğu arkadaş grubunun kendisine saldırdığını öne sürdü. Azizoğlu: “Bana vurdular. Sonra dükkana girdim, içerden sopa aldım. Dışarı çıktığımda yine vurdular tekrar içeri girip bıçak alıp dışarı çıktım. Vurdular, küfrettiler. Konteyner düştü üzerimize, ah diye bir ses geldi. Gerisini hatırlamıyorum” dedi.

nuh-koklu-davasi-sanigin-abisin-bimere-mektubu

Azizoğlu’na sorular soran Nuh Köklü’nün ailesinin avukatları, mahkeme heyetine sanığın abisinin BİMER’e Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik yazdığı rica mektubunu sundu. Azizoğlu’nun politik olarak kendisini nasıl tanımladığına ilişkin soruya ise sanık avukatı itiraz etti.

Öte yandan maktul avukatlarıyla Azizoğlu arasında ilginç diyaloglar da gelişti. Avukatların ‘Tayyip Erdoğan’ın ‘Benim esnafım gerektiğinde polistir, askerdir’ sözünü hiç duydunuz mu?’ sorusunu yanıtlayan Azizoğlu, “Esnaf esnaftır. Polis polistir” demekle yetindi.

Azizoğlu, bıçakla çıkmadan önce neden polisi aramadığı sorusuna ise, “Ben polise güvenmiyorum, yarım saat sonra geliyorlar, iş işten geçmiş oluyor” yanıtını verdi.

Maktul avukatları, sanık Nazım Coşaner’e ‘Sedat Peker’e karşı sempatiniz var mı?’ diye sordu. Sanık Coşaner de “Facebook’tan birkaç beğenmişliğim var” diye yanıtladı.

Nazım Çoşaner, cinayete yardım etmediğini, kavgayı ayırmak için olay yerinde bulunduğunu ifade etti.

SANIK ISRARLARA RAĞMEN DURMADI

Bir görgü tanığı, sanığın ısrarlara rağmen durmadığını belirtirken, müşteki vekili Av.Volkan Gültekin: “Sanık ilk andan beri ölüm tehdidi ile hareket etmiştir.Artan değil baştan itibaren öfke ve kasıt vardır.” diye konuştu.

Duruşmaya 15 dk ara verildi. 13:25

 

Haber: Diken, İnadınaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:23+00:00 6 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.