Kuğulu Park Duvarına Yeniden “Renk ve Barış” Geldi

Haziran İsyanı’nda Ankara’da Güvenpark ile birlikte direnişin simgesi haline gelen Kuğulu Park’ın, daha önce iki kez ‘kazaya’ uğrayan ‘Gezi Duvarı’ bu kez ortak çağrı ve emek ile yeniden boyandı.

IMGP4154Gezi İsyanı boyunca birçok Ankaralı’nın adeta direniş merkezi olan Kuğulu Park’ta bulunan duvar, günler içerisinde sokaktan evlerine girmeye vakit bile bulamayan Ankaralılar’ın duygularını ve isyanlarını yansıttığı bir tuval haline gelmişti. Uzunca bir zamana yayılan yazılamalarda gerek birbirinden yaratıcı ve ‘Haziran Zekası’nın birer yansıması olan sloganlar, gerekse günler boyunca şiddetin dozunu arttıran polis güçlerinin katlettiği Gezi Şehitleri yerlerini almıştı.

Zaman içerisinde duvar yazılamalarının doğası gereği birbirlerinin üzerine yazılamalar devam etmiş ve Kuğulu Duvarı yaşayan bir duvar haline gelmişti. Hatta yazılamaların halen çeşitli şekillerde sürdüğü 11 Şubat 2014 tarihinde, daha önceden ihalesinin yapıldığı belirtilen ve Kuğulu Duvarı’nın da plastik dekorasyon malzemeleriyle kapatılmasını öngören bir park düzenleme projesi de, gelen tepkiler üzerine dönemin Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından iptal edilmiş “Bu duvarın artık yaşayan bir duvar olduğunun ve hassasiyetlerin farkında olduklarından dolayı uygulamadan vazgeçtiklerini” belirten bir açıklama yapılmıştı.

Duvar Nasıl Yaşamalı?

IMGP4193Artık Ankara ile birlikte yaşamaya başlayan bu duvar, ilk önce 23 Mayıs tarihinde Asi Keçi’nin düzenlediği ‘Sanat ve Tasarım Günleri’ kapsamında, duvarın artık işlevini yerine getiremediği ve üzerindeki Gezi dönemi ile alakası olmayan yazılamaların kendilerinde rahatsızlık yarattığı gerekçesiyle siyaha boyanmış, ardından da inisiyatif üyelerinin belirlediği çeşitli stenciller ile boyama yapılmıştı.
Ankaralılar ise, inisiyatifin bu kapalı girişimine ilk tepkilerini tebeşirler ile kendi çizgi ve yazılarını duvara aktararak göstermişlerdi.

Duvarın başına gelen en son müdahale ise geçtiğimiz Temmuz ayı ortasında, Kuğulu Park duvarının üzerindeki mekanın işletmecilerinin duvardan hissettikleri rahatsızlıklarını, “müşteriler rahatsız oluyor” bahanesiyle gerekçelendirmeleri sonrasında, Ankaralılar’ın tepkisi veya görüşleri dikkate alınmadan kendi zevkleri ve kararları doğrultusunda ‘bej’e boyanması şeklinde gerçekleştirilmişti.

Bu Duvar Ankaralılar İle Birlikte Yaşayacak

IMGP4191İşletmenin ‘bej’ müdahalesi sonrasında tepkilerini ilk olarak yine sosyal medya üzerinden veren Ankaralılar “o duvar sokakta bulunan, direnen herkesin duvarı. Biz sokakta oldukça o duvar bizi anlatmaya, bizimle yaşamaya devam edecek” diyerek bir organizasyon yapma kararı aldı.

Yeniden boyama etkinliği için 2 Ağustos gününü seçen Ankaralılar, ‘Tüm Renkler Bizimdir, Gri İse Onların‘ sloganıyla pazar günü akşam saatlerinde boyaları ve fırçalarıyla beraber Kuğulu Park’ı doldurdu.
İçlerinde, duvara aktaracakları çizimleri önceden tasarlayanlar da bulunurken pek çok kişi  sadece kafalarındaki fikirlerle gelmişlerdi ancak ortaklaştıkları en önemli konu ise duvarın her zaman rengarenk kalması idi.

Özellikle son günlerde hükümet tarafından gerçekleştirilen çeşitli savaş provokasyonlarına karşı hassasiyetlerin de arttığı bir dönemde ‘Savaşa Hayır‘ ortak görüşünde birleşen Ankaralıların ‘Barış‘ mesajları Kuğulu Duvarı’na yansırken, Gezi Şehitleri ile birlikte 20 Temmuz günü Suruç’ta katledilen 32 kardeşimiz de unutulmadı.

IMGP4315-Edit

– VU/İnadına Haber / 03 Ağustos 2015 Pazartesi –

Fotoğraflar: İnadına Haber

Foto Galeri:

‘Renksiz’den Renklere Geçiş:

Renkler Şekilleniyor:

Finale Doğru (Şimdilik…):

IMGP4291-Shortest

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:27+00:00 3 Ağustos 2015|

One Comment

  1. […] Kuğulu Park Duvarına Yeniden “Renk ve Barış” Geldi […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.