Silopi’de Keskin Nişancı ve Araç Tarama Devri: ‘Keskin nişancılarca vurulan 17 yaşındaki genç hastane kapısında ölüme terkedildi’

Silopi’de keskin nişancılar tarafından vurulan 17 yaşındaki genç, hastaneye kaldırılırken polislerin hastane önünde genci hastaneye getiren aracı taraması üzerine hayatını kaybetti.

Polislerin saldırısı sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği Silopi’deki olaylar büyüyor. Polis tarafından ateşe verilen evini söndürmeye giderken keskin nişancıların kurşunuyla yaralanan 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tandoğan isimli gencin getirildiği Silopi Devlet Hastanesi önünde, içinde bulunduğu aracın taranması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Onlarca kişinin yaralandığı olaylarda, yaralıların tedavi için ilçede yeterli doktor bulunmaması nedeniyle gönüllü doktor çağrısında bulunuldu.

Emniyet Güçleri Evleri Ateşe Veriyor
Silopi_04(DHA)

Fotoğraf: Hürriyet

DİHA’nın haberine göre, Şırnak Silopi’de, gözaltı ve polis tacizlerinin önüne geçmek için hendeklerin kazıldığı Zap Mahallesi’ne sabah saatlerinde baskın düzenlemek isteyen polisler, mahallelilerin direnişini ile karşılaşınca terör estirdi. Halkın üzerine ateş açan polislerin sıktığı kurşunlar nedeniyle 58 yaşındaki Hamdin Ulaş ve 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tandoğan isimli genç ile birlikte 70 yaşlarında bir yurttaş hayatını kaybetti. Sıkılan kurşunlan onlarca kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.
Emniyet güçlerinin, sürdürdükleri operasyonlar sırasında mahallede bulunan bir çok evi de ateşe verdikleri öğrenildi.

Yaralıyı Hastane’ye Getiren Araç, Hastane Kapısında Tarandı

Yakılan evini söndürmeye giderken keskin nişancı polislerin kurşunuyla yaralanan Mehmet Hıdır Tandoğan isimli genç, çevredekiler tarafından araçla hastaneye kaldırılmak istendi. Ancak Tandoğan’ın içinde bulunduğu araç, geldiği hastanenin önünde polislerce tarandı. Doktorların müdahale edilmesi engellenen Tandoğan, hastane kapısında hayatını kaybetti.

Yaralıların götürüldüğü Silopi Devlet Hastanesi’ne acil hastalar dışında gelen hastalar kabul edilmedi. Hastaneye kaldırılan yaralıların arkasından hastaneye gelen polisler ise, yaralılardan zorla parmak izi almaya başladı. Bu duruma tepki gösterenler ise polis şiddetine maruz kaldı.

Gönüllü Doktorlar Aranıyor

Şu an için hastanede 5 yaralının olduğunu bilgisini veren DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç, ancak hastanede yeterli sayıda doktor bulunmadığı için yaralılara müdahale edilemediğini söyledi. Güvenç, bu yüzden bir an önce ilçeye gelmeleri için gönüllü doktorlara çağrıda bulundu.

Güvenç, hastaneye ulaştırılan bu yaralıların yanı sıra çok sayıda yaralının ise halen olayların devam ettiği Zap Mahallesi’nde bulunduğunu aktardı. Polislerin devam eden saldırıları nedeniyle mahalleye girilip, yaralıların hastanelere kaldırılamadığını belirten Güvenç, yaralıların hastaneye getirilmesi için Şırnak Valisi ile görüştüklerini ancak, valinin kendilerine “Yaralıların bulunduğu adresleri verin biz onları alalım” dediğini aktardı.

Olayların devam ettiği mahalleye İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait birlikler de zırhlı araçlarla getirildi. İlçede helikopter hareketliliği de yaşanıyor.

Mahalleden Çıkmak İsteyene Keskin Nişancı Ateşi…
Silopi_03(DHA)

Fotoğraf: Hürriyet

Silopi Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü binalarına ise keskin nişancılar yerleştirildi. Binalara konumlanan keskin nişancıların mahalleden dışarı çıkmak isteyenleri hedef aldığı belirtiliyor. Mahalleden kimsenin çıkmasına izin vermeyen polisler, kapıları kırarak ev baskınlarına başladı

Mahallede bunlar yaşanırken, ilçenin diğer mahallelerinde yaşayanlar da toplanıp, çatışmanın yaşandığı Zap Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Aralarında Şırnak HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Leyla Birlik ve Aycan İrmez’in de bulunduğu binlerce kişi, çatışmaların yoğunlaştığı mahalleye girdi.

Sarıyıldız: “Abluka kalkmalı, şiddet durmalı”

Şuan halkın tarandığı mahallede bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, yaptığı açıklamada, “Mahalle polis kuşatmasındadır. Polis ablukası kaldırılmalıdır. Halk sokaklarda, biz de yanlarındayız. Sivil katliam göze alınarak yapılıyor. Valilikle görüştük. Sivil insanların yaşamını yitirdiğini ve yaralıların olduğunu söyledik. Yaralıların alınması için polis şiddetinin ve ablukasının kaldırılması gerekiyor. Şuan mahallenin bir sokağındayız. Tüm sokaklarına gidilemiyor. Başka yaralıların da olduğu ve polis ablukasından kaynaklı kendilerine ulaşılmadığı haberlerini alıyoruz. Yaralananları halk kendi imkanlarıyla hastaneye kaldırıyor. Hastanede bile polis şiddeti durmuyor. Yaralıları taşıyan araçlar da polis tarafından taranıyor. Şuan olanlar yeni bir konseptin parçasıdır. 90’lıları aşan konsepttir. Halka yönelik bir vahşettir.” dedi.

Kaynak: Kızıl Bayrak, DİHA

Kapak Fotoğrafı: Ferhat Encü

– VU/İnadına Haber / 07 Ağustos 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:23+00:00 7 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.