Valilik Varto’da Vicdansızları Değil, Vicdansızlığı Duyuranları Soruşturma Kararı Almış

Muş Valiliği 10 Ağustos tarihinde Varto ilçesinde terörist olduğu gerekçesiyle öldürüldükten sonra çıplak ve işkence edilmiş halde ilçe meydanına sürüklenerek getirilen Kevser Eltürk’ün cansız bedeninin görüntülerinin çekilip sosyal medyaya dağıtılması üzerine, işlenen suçu kabul ederek soruşturma başlattığını açıkladı. Ancak başlatılan soruşturma, bu vicdansızlığı gerçekleştirenler hakkında değil, sadece görüntüleri çekip, sosyal medyada paylaşanlar hakkında…

Muş’un Varto ilçesinde gerçekleşen bir çatışmada öldürülen bir kadının, kıyafetleri çıkartılarak çekilen fotoğrafı geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya servis edildi. Kadının 10 Ağustos’ta çıkan bir çatışmada hayatını kaybeden PKK üyesi Kevser Eltürk (Ekin Wan) olduğu öne sürülürken, fotoğrafı paylaşanların ise, olayı gerçekleştiren güvenlik güçleri olduğu iddia edildi. Muş Valiliği, konuya ilişkin yaptığı açıklamada görüntülerdeki kadınının aynı tarihte öldürülen ve PKK üyesi olduğunu iddia ettiği bir kadına ait olduğunu doğruladı. Valilik, “görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medyaya servis eden kişi veya kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını” belirtti.

“Sen misin devletin suçunu cümle aleme duyuran!”

Valiliğin internet sitesinden yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“10.08.2015 tarihinde İlimiz Varto İlçesi kırsalında güvenlik güçlerimiz ile girdiği çatışma neticesi etkisiz hale getirilen PKK terör örgütü mensubu bayana ait bazı görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandığı tespit edilmiştir. Kamuoyu ve Valiliğimizce kabul edilemeyecek şekildeki bu görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medya’ya servis eden kişi veya kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“Bu insafsızlık insanlığın yüz karasıdır. Vicdanınız kurusun…”

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflara tepki gösteren bir çok kadın “#Ekin Wan onurumuzdur” ismiyle hashtag açarken HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise yaptığı açıklamada, “Katlettikten sonra cenazeyi çıplak teşhir etmek insanlığın yüz karasıdır. Vicdanınız kurusun!” dedi.

Özgür Kadınlar Kongresi ise yaptığı açıklamada bu insanlık dışı ve cinsiyetçi muameleyi lanetlediklerini, bu vahşetin sorumluları ile bu tür olaylara göz yuman devlete karşı dava açacaklarını ve sonuna kadar haklarının takipçisi olacaklarını vurguladı.

Kaynak: T24, JİNHA, DİHA

– VU/İnadına Haber / 17 Ağustos 215 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2015-08-17T15:53:49+00:00 17 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.