Yine de Şahlanıyor ‘Sünger Bob’ Kalesinin Atları…

Şile Belediyesi, tüm Türkiye’de gerçekleştirilen tarihi eser restorasyon katliamlarına farklı bir boyut getirdi. Şile limanındaki Ocaklıada üzerinde bulunan 2000 yıllık Ceneviz Kalesi’nde, 7 yıl boyunca ve miktarı henüz açıklanamayan bir bütçe ile restorasyon gerçekleştirildiği zannedilirken ortaya ilginç bir şekilde ‘Sünger Bob’ anıtını çıkıverdi.
Sosyal medyada ise tarihi Ceneviz Kalesinin son halini Sünger Bob’a benzetenler ile eski Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a benzetenler başabaş gidiyor.

Sile-SungerBobKalesi_05-20150827(AvniCos)

 

Belediye Başkanı: “Yıkılmasın Diye Yaptık, Bu Çıktı”

Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu, bu ‘eser’ için 7 yıl boyunca uğraştıklarını aktarırken, ‘Sünger Bob’ Kalesini “Kalenin 2004 tarihinde yıkılma tehlikesi vardı. Bizi eleştirenler sormak isterim: Bu restorasyon yapılmayıp kale tamamen çökse bize ne diyeceklerdi?” ifadesi ile savundu.

Restorasyon gerçekleştiren ekibin bilim kurulu üyesi İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller ise eleştirileri reddederken yapının son halinden ziyade kullanılan taşın orijinalliğini savunmayı tercih etti. Eyüpgiller açıklamasında “Koruma Kurulu’nun talebi üzerine ‘savunma yapıları ve restorasyon’ konularında uzmanlaşmış üyeleri içeren bir bilim kurulu oluşturulmuş, onaylı projenin dışına çıkılmamıştır. Yapının farklı noktalarından taş, tuğla ve harç örnekleri alınarak laboratuvar incelemeleri yapıldı. Seçilen taş kale duvarlarında kullanılan taşa görsel ve fiziksel olarak en uygun taştır. Ocaktan yeni çıkarılmış bir taşın mevcut taşlara uyum sağlaması uzun zaman gerektirecektir.” dedi.

Restorasyon Değil Yeniden İnşaat Yapmışlar

Restorasyon uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ilk yaptığı yorumda “Arkeolojik kalıntıların restorasyonunda eseri ilk haline döndürmek yerine, mevcut kalıntıyı sağlamlaştırmak, sahip olduğu tarihi izlerin geleceğe aktarılmasına yardımcı olmak önemlidir. Burada sağlamlaştırma yerine yeniden yapım egemen olmuş. Tarihi izler silinmiş; yeni bir kule ortaya çıkmış” derken Mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Afife Batur ise “Çok tuhaf bir restorasyon olmuş. Kalenin yeni hali orijinal fotoğrafından daha yüksek görünüyor. Pencere hizası ile toprak hizası aynı açılardan çekilmiş. Kale yükseltilmiş gibi duruyor. Pencereleri de küçültülmüşe benziyor. Fotoğraflara baktığımda sıva yapıldığı anlaşılıyor. Şayet böyle bir durum varsa kaleler sıvalı olmaz. Yapı kale imgesi vermiyor” ifadelerinde bulundu.

Sile-SungerBobKalesi_02-20150827

“Sünger Bob” Kalesi Şimdi de Meclis gündeminde

Gazeteci ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan 2000 yıllık Ocaklı Ada Kalesi’nin ‘ibretlik’ röleve ve restitasyon çalışmalarını TBMM’ye taşıdı.

Yarkadaş, meclise verdiği soru önergesinde “Şile Belediyesi’nin resmi internet sayfasında belirtildiği üzere Şile Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık – Mühendislik ve Tasarım Fakültesi tarafından yapılmıştır. Söz konusu restorasyon sonrası; “tarihi bir yapının aslına olarak yeniden inşasından çok, yeni bir yapının imal edildiği” izlenimi oluşmuştur. Kalenin mevcut taşlarının hiç birinin yerinde kalmadığı ve yeni bir yapı oluşturulduğu gözlenen kale büyük tepkilere de neden olmuştur. Öyle ki kale çizgi film karakteri “Sünger Bob” ile özdeşleştirilerek adeta alay konusu haline getirilmiştir” dedi.

AKP’li Belediyelerin Tarihe ‘Ruhsuz’ Yaklaşımı

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yönelttiği sorular şu şekilde:

– İlgili kalenin restorasyonu hangi firma tarafından ne kadar bedelle yapılmıştır?
– Proje ve inşaat maliyeti dahil kale restorasyonuna harcanan tüm kalemlerin bedeli ne kadardır?
– Tarihi ve Kültürel mirasımıza AKP’li belediyelerin verdiği önem bu mudur?
– Neden tarihi yapı aslından koparılmış, ruhsuz bir hale getirilmiştir?
– Bu konuda bir soruşturma açılması düşünülmekte midir?

2000 Yıllık Kale’nin Aslında Şanlı Bir Tarihi Vardı

Ceneviz Kalesinin tarihi 2015 yılına kadar şu şekildeydi:
Şile’de dört kale vardır. Ama en tanınmışları Cenevizlilerden kalan limanda Ocaklıada’nın üzerinde yer alan Şile Kalesi ya da Ocaklı Kale’dir. Ocaklı Kale kendisini diğer kalelerden ayrılan silueti ile Şile’yi tanımlayan simgelerin başında gelir.
Beyaz renkli Ahmetli kireç taşları kullanılarak inşa edilmiş olan bu kale 12 metre yüksekliğindedir. Denizden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla inşa edilmiş olan kale, bazı araştırmacılara göre Bizans İmparatoru Andronikas tarafından yaptırılmış, zaman içinde Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Ancak son bulgular ise kalenin 2000 yıl önce Cenevizliler tarafından inşa edildiğini ve Şile’yi egemenliği altına alan diğer uygarlıklarca da kullanıldığını gösterir.
İlk düşünülenin aksine kale bir saldırı değil gözetleme kalesi olarak inşa edilmiştir. 4 katlı yapısı incelendiğinde en altta kilerin bulunduğu, diğer katların da yaklaşık 20 kişilik bir asker grubunu barındırmak için uygun olduğu anlaşılır.
Kale çağlar boyunca iki kez tamir görmüştür. Önce Bizanslılar sonra da Osmanlılar kaleyi yine gözetleme amaçlı kullanabilmek için onarımdan geçirmişlerdir. Ancak hazine söylentileri nedeniyle kale definecilerin istilasına uğramış ve bu arada oldukça tahrip edilmiştir.
Şile kalesinin röleve çalışmalarına Şile Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi işbirliği ile başlanmıştır.

– VU/İnadına Haber / 28 Ağustos 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 28 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.