#ZergeleKöyündeKATLİAM “Zergele Katliamı Özürle Geçiştirilemeyecek Bir İnsanlık Suçu”

TSK’nın Kuzey Irak’taki hava saldırılarında Kandil Dağı eteklerindeki Zergele köyü de bombalandı. Bombardımanda aralarında hamile bir kadının da bulunduğu en az on sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

20150801_ZergeleKatliami_04Konuyla ilgili bir bilgilendirmede bulunan gazeteci Serdar Akinan “Türkiye kamuoyu Kandil’i bir PKK kampı sanıyor. Sanılanın ve ana akım medyada inandırılmaya çalışılanın aksine, orası yüzlerce sivilin yaşadığı onlarca köyü olan devasa bir bölgedir, köylüsüyle çocuğuyla bir yaşam alanıdır” dedi ve “Bu şiddet sarmalına bir kez daha ivme kazandıracak vahim bir gelişme” değerlendirmesinde bulundu.

Sabaha karşı 04:00 sularında gerçekleşen ilk bombardımanda köylülerden Mam Salih’le eşi hayatını kaybederken, Mam Salih’in akrabalarının olay yerine gittiği sırada yaşanan ikinci bombardıman altı kişinin daha ölümüne neden oldu. Yaralılardan durumu ağır olanlar Erbil’deki hastanelere sevk edildi.

20150801_ZergeleKatliami_11Zergele köyü sakinlerinden Süleyman Nebi Boki, bombardıman anını şöyle anlattı: “İlk belirlemelere göre iki kişi hayatını kaybetti. Onlar için giden diğer köylüler ve akrabalarını da Türk savaş uçakları bombaladı. Burada da yedi kişi hayatını kaybetti. Burada yaşayan hayatını kaybeden tamamen sivil ve köylü insanlar.”

Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk savaş uçaklarının bombardımanıyla 34 sivilin yaşamını yitirdiği katliamı hatırlatan bu olay, Twitter’da #ZergeleKöyündeKATLİAM etiketi altında günün en çok konuşulanları arasına girdi.

Barzani’den Kınama

20150801_ZergeleKatliami_10Mesut Barzani’nin başkanlığındaki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kandil Dağı eteklerindeki Zergele köyünü hedef alan ve sekiz sivilin yaşamını yitirdiği hava saldırısını kınadı.

Türkiye’den sivillere yönelik bombardımanı tekrarlamaması istenirken, PKK’ya da, “Savaş alanını Kürdistan Bölgesi’nden uzaklaştır” çağrısı yapıldı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı’nın internet sitesindeki açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’nin sivil halkının şehit olmasına neden olan bu bombardımanı kınıyoruz. Türkiye, sivilleri yönelik bombardımanı tekrarlamamalıdır. Sivillerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bu tür saldırılar hiçbir gerekçeyle açıklanamaz” denildi.

CHP’li Tanrıkulu: “Bu terörle mücadele değil, bir insanlık suçu”

Kandil Dağı eteklerindeki Zergele köyünde sekiz sivilin ölümüne yol açtığı bildirilen TSK bombardımanını ‘insanlık suçu’ olarak niteleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Talimatı verenler savaş suçu nedeniyle yargılanacak ve kaçacak hiçbir yerleri olmayacak” dedi.

Kaçacak Yerleri Olmayacak

Zergele bombardımanına ilişkin DİHA’nın sorularını yanıtlayan Tanrıkulu şunları söyledi: “Savaş uçaklarıyla yapılan bu katliam bir özür ile geçiştirilemeyecek kadar büyük bir insanlık suçudur. Bunun talimatını verenler ve yapanlar bilsinler ki savaş suçu nedeniyle yargılanacaklar ve kaçacak hiçbir yerleri olmayacak. Önceki benzerlerine olduğu gibi. Tarihte yargılanan diğer savaş suçluları gibi.

Kaynak: Diken, ANF

Fotoğraflar: @hayritunc, ANF, RojNews

– VU/İnadına Haber / 01 Ağustos 2015 Cumartesi –

20150801_ZergeleKatliami_05b

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:28+00:00 1 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.