Zonguldak’ta Bir Kaçak Maden ve İş Cinayeti’ne Kurban Giden İki Madenci

Zonguldak’ta kaçak olduğu belirtilen bir maden ocağında metan gazı zehirlenmesi meydana geldi. İki işçinin yaklaşık 60 metre derinlikte mahsur kaldığı bildirildi ancak kurtarma çabaları sonuç vermedi ve 2 madenci daha bir iş cinayetine kurban gitti.

Kırat Mahallesi Hacı Usman Sokak’ta R.K.’ye ait kaçak madende oluşan metan gazının ocağın içine dolduğu öğrenildi. Sabah 09:00 civarında çalışmak üzere kaçak kömür ocağına giren maden işçileri Erol Gün, Ahmet Şen ve 32 yaşındaki Ferdi Abacı yaklaşık 60 metre derinlikte mahsur kaldı. içerideki gazı ilk fark eden Ferdi Abacı, ocaktan çıkmayı başardı.

20150831_Zonguldak_MadenKazasi(2IsciHayatiniKaybetti)_02Ferdi Abacı’nın haber vermesi üzerine gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye Ekibi, ocakta ölçüm ve inceleme yaptı. Ölçümlerin ardından vantüp aracılığıyla ocağa temiz hava verildi. Yoğun çabanın ardından ocaktaki kirli hava temizlendi. Daha sonra giriş yüksekliği 2 metre, genişliği 1.5 metre olan ocakta 80 ve 20 metrelik dik ve dar iki desandreyi (yeraltında başaşağı sürülen eğimli yol) aşan ekipler, Gün ve Şen’in cansız bedenleriyle karşılaştı.

Olmaması Gereken Bir Maden, İş İşten Geçtikten Sonra Açılan Soruşturma

Ekipler, kaçak olarak işletilen kömür ocağının fiziki şartlarının güçlüğü nedeniyle hayatını kaybeden madencileri çıkartmakta zorluk yaşadı. Gün ve Şen’in cansız bedenleri, kurtarma ekibi tarafından kömür taşımada kullanılan vagonun altındaki kriko sisteminin üzerine vagon yerine sedye bağlayarak ve halatla çekerek yukarıya çıkarıldı. Ocak ağzında yakınları ve arkadaşları tarafından çıkarılan iki madencinin ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İki madencinin canına malolan iş cinayeti ve kaçak işletilen maden hakkında soruşturma başlatıldı.

Kaynak: ETHA, DHA

– VU/İnadına Haber / 31 Ağustos 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 31 Ağustos 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.