Akkuyu Nükleer’den Önemli İtiraflar Ve Sarsan İstifa: “Böyle Nükleer Olmaz!”

Her aşamasında Türkiye’yi bir felakete sürükleyen Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nde önemli bir gelişme yaşandı. Akkuyu Nükleer A.Ş. Mersin Bölge Kamu Diplomasisi ve Devlet İlişkileri Bölge Müdürü Faruk Uzel, bir dizi ihmali de kamuoyu önünde itiraf ederek görevinden istifa etti.

Faruk Uzel istifasını ilk önce, 1 Eylül Salı akşamı basın kuruluşlarının temsilcilerine özel cep telefonu numarasından gönderdiği bir SMS mesajı ile duyurdu. Özel’in mesajı şu şekilde : “Ülkemin nükleer santral inşa etmek ve bu teknolojiye sahip olmak adına yaptıklarını desteklemekle birlikte, proje uygulayıcısı Rus şirketinin faaliyetlerini ve zihniyetinin inşa edeceği bir nükleer santrali ülkem ve milletim için çok ciddi bir risk unsuru olarak görüp, bu durumu dile getirmem sonucu Akkuyu Nükleler Santral Projesi’nden ayrıldığımı bildiririm.

Uzel’e Tehdit, Karalama ve Şirketten Yalanlama Mesajları Arka Arkaya…

İlk açıklamanın ardından “[email protected]” e-mail adresinden imzasız bir mesajla Faruk Uzel’in şirket içi büyük bir soruşturma sonucu çalışanlara karşı cinsel tacizde bulunduğu ve yolsuzluğa bulaştığının tespit edildiği öne sürülürken, basın kuruluşlarına gönderilen bu e-mail’in hemen ardından ve daha bu son gelişmelerin haberi bile yapılmadan kuşku verici bir biçimde, Akkuyu Nükleer A.Ş avukatı Kaan Keskin tarafından, atılan e-postanın şirketle alakasının bulunmadığını açıkladı.
Avukat Keskin ayrıca açıklamanın şirket tarafından yapılmadığını, temsil ettiği şirketi bağlayıcı yönü bulunmadığını savundu. Keskin, Üzel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

2010503_Akkuyu-Nukleer_01a(Uzel'inIstifasi)Faruk Uzel basına yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısında, gerçekleştirdiği açıklamalar dolayısıyla tehditler aldığını ifade etti.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında istifa gerekçelerini ve projeyle ilgili endişelerini anlatan Uzel, gerek santral inşaatında, gerekse altyapı teknoloji faaliyetlerinde yaşanan yetersizlikler ve beceriksizliklere dikkat çekerken, şirketin Kıyı Kanunu’na aykırı olarak reaktör inşa etmeye başladığını, yürütülen tüm faaliyetlerin ise şeffafflıktan uzak ve tamamıyla Türk Hukuku’nun etrafından dolaşacak şekilde planlanmış oyunlar çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti. Uzel Rosatom ve projede yer alan tüm firmalar için “Profesyonellik yok. Tepeden tırnağa hatalılar, tepeden tırnağa amatörler” ifadelerini kullanırken,  Akkuyu Nükleer A.Ş’nin nükleer atık yönetimi konusunda da çok önemli eksiklikleri olduğunu belirtti.

İnşaatlar Beceriksiz, Mühendisler ‘Unutkan’, Bilgi Birikimi Yetersiz…

Uzel, sıraladığı ihmal ve eksiklikleri sorular halinde şu şekilde sıraladı:

2010503_Akkuyu-Nukleer_04

  • Mersin Bilgilendirme Merkezi’nde, zemin kotunun 1 metre altındaki ofis olarak kullanılan odalardaki taban suyunu izole edip kesemeyen mühendislik bilginizle, Akkuyu’da deniz kıyısında ve deniz seviyesinden 12 metre düşük kotta yapacağınız nükleer santralin güvenli olacağına inanmamızı mı bekliyorsunuz?
  • 1,5 milyon dolar harcayarak sadece tasarımını yaptırdığınız bilgilendirme merkezindeki 7 bin 200 metre elektrik kablosunu döşeyip, UPS cihazının bilgisayarla bağlantı kablosunu döşemeyi unutan mühendisliğinizle mi nükleer santral inşa edeceksiniz?
  • Geçen yıl ihalesini yapıp aldığınız iki yangın söndürme aracını kullanacak personel alımı yapmadığınız için bekleterek çürüttüğünüz ve geçen ay çıkan yangında kullanamadığınız doğru mu? Bu zihniyetle mi nükleer santral inşa edecek ve güvenliğini işleteceksiniz?
“Finansman yok, sürekli hukukun çevresinden dolaşılıyor”

2010503_Akkuyu-Nukleer_03

  • Projeyi maddi sıkıntılardan dolayı yürütemediğiniz doğru mudur? Dünya üzerinde size güvenip yatırıma katılacak ya da kredi sağlayacak bir tek finans kuruluşu var mıdır?
  • Kıyı kenar çizgisine dikkat etmeyi akıl edemeyip, 1 nolu reaktörü kıyı kenar çizgisi altına yerleştiren mühendislik rezaleti yüzünden projeyi uygulamadığınız, bunun için kanun değişikliği beklediğiniz doğru mu?
  • Son 2 yılda 3 ayrı taş ocağı ruhsatı alıp buradan çıkan ve pasa diye tabir edilen milyonlarca metreküp toprağı mı inşaatta kullanacaksınız?
  • Asıl maksadınız Türk hukukuna gol atıp, çevresinden dolaşıp nükleer santralin zemin tesviyesini yapmak mıdır?
“Şeffaflık da yok çünkü projenin her aşaması kirli”
  • Radyasyon izleme ve ölçüm projesini içerisinde Mersin Üniversitesi ve Mersin halkının temsilcilerinin katılım önerisini neden reddettiniz? Projenin şeffaf izlenme ihtimali sizi rahatsız mı etti?
  • Bu güne kadar taşeronunuz olan firmalardan mahkemelik olmadığınız şirket var mıdır? Sizin kiralama taahhüdü üzerinden inşa edilen otelle nasıl bir ilişkiye girdiniz ki mahkemelik oldunuz? Bu sorundan dolayı Atom Stroy Export’un müdürünü neden apar topar kovdunuz?
  • İş akdimin sonlandırıldığına dair mutabakat sözleşmesinde benim açıklamalarımı engelleyecek maddeleri neden koydunuz?”

– VU/İnadına Haber / 04 Eylül 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 4 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.