Ankara’da Barışa Davet Vardı, Ama “Saraylar Yıkılacak, Halklar Kazanacak”tı – Ankara #BarışMitingi

Ankara Barış MitingiAnkara’da bir haftadır, barış tohumlarını daha iyi atmak için her gün yapılan eylemler, Barış Mitingi ile sonlandırılacaktı. Fakat saray ve hırsız sözcüklerinin yazdığı pankartlar miting alanına alınmadı. Polis niyetini belli edince barış isteyenler de alanda miting yapmaktan vazgeçti.

Ankara’da bir haftadır barış çağrısı ile yapılan çeşitli eylemlerin sonuncusu ve birçok örgüt ve bireysel katılım ile Kolej Meydanı’nda gerçekleşecek olan Barış Mitingi gerçekleşemedi.

Saat 15.00’da Toros Sokak’ta  toplanan kitle, “Barış Hemen Şimdi,” sloganlarıyla Kolej Meydanı’na doğru yürüyüş yaptı. Hem örgütler hem de bireysel katılımlarla renklenen barış yürüyüşünde Kadınlar, LGBTİ bireyler, Devrimci Örgütler, Partiler, Emek – Meslek Örgütleri ve Yerel Örgütler vardı.Ankara Barış Mitingi

Yürüyüş sonucunda Kolej Maydanı Barış Mitingi alanına ulaşan kitlelerin bir kısmı alana giriş yaptıktan sonra “Saraylar Yıkılacak, Halklar Kazanacak,” pankartıyla alana girmek isteyen Birleşik Devrimci Parti’nin alana girmesine polis izin vermedi. Kurulan barikattan sonra pankartın indirilmesini isteyen polis, içinde saray ve hırsız sözcüklerinin geçtiği pankartları alana almayacaklarını söyledi.

Barış MitingiBunun üzerine uzun süre, kapıları kapatıp alana kitleyi almayan polis, içeride de kitlenin toplanmasıyla alan çıkışına da barikat kurdu. Etkinlik sorumlularının konuşmaları sonucunda çözüme ulaşmadı ve polis yetkilileri geri adım atmadı.

Böylece dışarıda basın açıklaması yapmayı kararlaştıran barış isteyenler, “Güvenli alanınız sizin olsun, biz kendimizi koruruz,” dedi. Ayrıca basın açıklamasında “Sarayın barıştan ne kadar korktuğunun anlaşıldığı,” belirtildi.

 

Barış Bloku, izinli miting alanına polisin zor kullanarak insanların sokulmamasına karşı Salı günü suç duyurusunda bulunacak. Barış Bloku’nun açıklaması şöyle: 

“6 Eylül Ankara Barış Mitingi: Saraylar Sizin Sokaklar Bizimdir!

Ankara Barış Bloku çağrısıyla, barışın sesini yükseltmek, hiçbir çocuğun ölmemesi talebini yinelemek, bir arada onurlu bir şekilde yaşamaya dair irademizi bir kere daha ortaya koymak amacıyla bugün bir barış mitingi düzenlemiş bulunmaktayız. Mitingimiz örgütlenme ve düşünce özgürlüğü kapsamında şarkılarla, katılımcılara dağıtılacak çiçek tohumlarıyla, sahneye çıkacak çocuk korosuyla barışçıl bir eylem olarak planlanmıştı.

Ancak Ankara polisi mitingin ilk anından itibaren, birkaç gün önce emniyette yapılan görüşmelerde mutabık kalınan kararlara da aykırı olarak gerginlik ve şiddet yaratacak bir tutum sergilemiştir.
Yürüyüşe katılan örgütlerin taşıdığı pankartları, keyfi şekilde yasa dışı sayarak kişi ve kurumların ifade özgürlüğünün önünde engel oluşturmuştur. Pankartlarda yer alan “saray” ve “hırsız” kavramlarının Cumhurbaşkanına hakaret içerdiği bahanesiyle miting katılımcılarını alana sokmamakta ısrar etmiştir.

Gösterilen her türlü diyalog ve çözüm çabamız gerginliği yükseltecek bir tutumla boşa çıkartılmıştır.
Ankara polisinin ısrarlı tahrikleri ve şiddet uygulama tutumu karşısında saat 15.00’de yürüyüşle başlayan mitingimiz tamamlanamamıştır.

Bunun üzerine miting alanına sokulmayan arkadaşlarımızla birlikte bir basın açıklaması yapmış bulunmaktayız. Mitingimizin gerçekleşmemesinin tek sorumlusu, ısrarla şiddet uygulamak isteyen Ankara polisi ve bu emri verenlerdir. Bugün bu tutum bizim barış talebimiz üzerinden örgütlenme, barış içerisinde toplanma ve ifade özgürlüğümüzün açık ihlalidir. Sarayın savaş, Ankara polisinin şiddet yanlısı olduğunun bir göstergesidir. Bizler bu ihlalin peşini bırakmayacak, hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Tüm engellere, baskıya karşın barış ve özgürlük talebimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Konuyla ilgili olarak Salı günü saat 12.00’da Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaparak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Evet biz bugün bir kere daha gösterdik: Ankara’da polise yaptırmadığımız gibi, kimseye de savaş yaptırmayacağız!

Saraylar sizin sokaklar bizimdir!”

 

Gök Taner | İnadına Haber
Fotoğraflar: Banu Kepenek

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 6 Eylül 2015|

One Comment

  1. […] Ancak, Sarayların yıkılmasını, halkların kazanmasını istemeyen karanlık güçler, bugün barış mitingini engellemeye çalışmakla kalmadı.  Barış Mitingini görüntülemek amacıyla alanda […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.