Ankaralı Özgür Haberciler, basın kuruluşlarına yapılan operasyonları protesto etti

Dicle Haber Ajansı, Azadiye Welat, Aram Yayınları ve Kurdi-Der Diyarbakır Büroları’nın da aralarında bulunduğu basın kuruluşlarına yönelik olarak 28 Eylül’de yapılan polis operasyonu, Ankara Özgür Haber Platformu tarafından 29 Eylül günü akşam saatlerinde gerçekleştirilen basın açıklaması ile protesto edildi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Ankara Bürosu önünde toplanan, gazeteciler, medya aktivistleri, sokak muhabirleri ve aktivistlerden oluşan grup, Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın yanına kadar “Özgür Basın Susturulamaz”, “Dicle Haber Yalnız Değildir”, “Haber Hakkı Engellenemez” sloganlarıyla yürüdü ve grup temsilcisi burada bir basın açıklaması okudu.

Polisin, basın kuruluşlarına yaptığı silahlı operasyonda 32 kişinin darp edilerek gözaltına alındığının hatırlatıldığı açıklamada, özgür basının susturulmaya çalışıldığının ancak buna karşı mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi. Haber yapma, haber alma ve haber verme hakkının bir yurttaşlık hakkı olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi.

“Silahlarla çalışma ofisini basan polisler, ofisin kapılarını kırmış, içeride büyük tahribat yaratmıştır. Gözaltına alınanlara silah kullanıp kullanmadıklarına dair barut testi yapılmıştır. Bilinmelidir ki özgür basının silahı, özgür fikirleri, kameraları ve fotoğraf makineleridir. İktidarın özgür basına yönelik saldırıları ilk değildir, biliyoruz ki son da olmayacaktır. Cizre’de 8 günlük sokağa çıkma yasağı ile beraber bölgede çalışma yürüten basın çalışanları kolluk kuvvetleri tarafından darp edilmiş, haber yapma hakları ellerinden alınmıştır. Gerek haber alanlarında gerek sosyal medyada maruz kaldığımız saldırı ve engellemelerin boyutu artıyor, 80’lerin ve 90’ların karanlık oyunları geri dönüyor. Buradan ilan ediyoruz: Tüm baskı ve tehditlere rağmen gerçekleri ve yaşananları halka ulaştırma çalışmalarımıza daha da artan bir kararlılıkla sürdüreceğimizi, bundan sonra gerçekleşebilecek her olay ve saldırıyı ise var gücümüzle teşhir ve protesto edeceğimizi sizlere duyuruyoruz. Ankara Özgür Haber Platformu

– İnadına Haber / 29 Eylül 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2015-09-29T23:27:19+00:00 29 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.