Beypazarı’ndaki ‘Teröre Lanet’ Eyleminde Hedef ‘Mevsimlik Tarım İşçileri’ Oldu

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 7 Eylül akşam saatlerinde ‘Teröre lanet’ adı altında protesto eylemi gerçekleştiren bir grubun,  çoğunluğunun tarım işçisi olduğu belirtilen bir mahalleye saldırmasıyla başlayan olaylarda kan döküldü.

20150907_UlkucuSaldirisi@Beypazari_09Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğu kökenli yurttaşların yoğun olarak oturduğu Zafer Mahallesi’nde silahlar patladı. “Teröre lanet” adı altında konvoy oluşturan bir grup, ilçede protesto gösterilerinde bulunduktan sonra Zafer Mahallesi’ne girdi. Mahallede yaşayan ve çoğunluğu mevsimlik tarım işçisi olduğu belirtilen halka saldıran grup birçok ev ve aracı ateşe verdi.

Olaylar büyürken ilçede saatler boyunca silah sesleri duyuldu. İlçe emniyet kuvvetlerinin yetersiz kalmasıyla yapılan çağrı sonucu Ankara’dan gelen takviye çevik kuvvet polislerinin, gece yarısına doğru grubu kısmen dağıttığı bildirildi. Ancak saldırgan grubun ara sokaklarda tekrar biraraya gelerek doğu kökenlilerin yerleşik olduğu mahalleler ile Kürtlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere saldırmaya çalıştığı bilgileri ulaşıyor.

Protestoların Bilançosu: Yedisi Ağır, 40 Yurttaş Yaralı

20150907_UlkucuSaldirisi@Beypazari_06Konu hakkında bilgi vermeyen Beypazarı Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden sadece “Ortalık çok karışık” açıklaması yapılırken Beypazarı Devlet Hastanesi görevlileri hastaneye çok sayıda yaralı sevk edildiğini belirtirtti. HDP Ankara İl Eş Başkanı Semra Demir ise kendilerine şu ana kadar ikisi ağır olmak üzere 5 kişinin yaralı olduğu bilgisi geldiğini iletti.

Konuyla ilgili görüşülen CHP Beypazarı İlçe yöneticileri, daha önceden de bu mahalleye yönelik provakatif eylemler ve saldırılar düzenlediğini belirtirken, yetkilileri bu konuda uyarmalarına rağmen önlem alınmadığını vurguladı.
HDP Beypazarı İlçe Eş Başkanı Abdo Öner’in bu gece yaşananlar ile ilgili ifadeleri şu şekilde: “Beypazarı’ndan şehit yürüyüşü, konvoy yaptılar. Sonra Zafer Mahallesine saldırdılar, evleri, araçları yaktılar. Taşlarla, sopalarla saldırdılar. Millet kendini savunuyor. Şu an biraz durdu gibi ama sağdan, soldan yeniden toplanıp saldırmaya çalışıyorlar.”
Polisin grubu dağıtmasının ardından bilgi veren CHP Beypazarı İlçe Başkanı Ali Uysal da “Mahalleden dumanlar yükseliyor, etkilenenler olmasından endişeliyiz” dedi.

Polise Rağmen Silah Sesleri Durulmadı20150907_UlkucuSaldirisi@Beypazari_04

Sosyal medyada yer alan kundaklama görüntülerinin doğruluğu, AKP eski Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu tarafından da resmi twitter hesabından da teyit edildi. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesinin ardından saldırıların devam ettiğini belirten Kınıklıoğlu, silahla vurulan bir kişinin ise ambulansla Ankara’ya sevk edildiğini iddia etti.

İlçeden ve hastaneden alınan ilk bilgilere göre saldırıdan hemen sonra hastaneye kaldırılan yaralılar arasında emniyet mensubu veya saldırganlardan hiç kimse bulunmadığı ve  yaralıların, saldırı gerçekleştirilen mahalle sakinleri ile mevsimlik tarım işçileri olduğu ifade edilirken, ilerleyen saatlerde ilçeye polis takviyesi yapılmasının ardından DHA’dan gelen bilgiye göre, silah seslerinin de duyulduğu saldırılarda olaylara müdahale etmeye çalışan polis memurlarından Yakup Yılmaz ayağına isabet eden saçma ile Coşkun Kara ise atılan taşın başına isabet etmesiyle yaralandığı belirtildi. Diğer yurttaşların ise saçma, taş ve sopa darbeleri sonucu yaralanarak Beypazarı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve burada tedavi altına alındığı bildirildi.

Saldırı gerçekleştirilen bölgelerde hareketlilik ve silah sesleri yer yer sürerken Ankara’dan takviye olarak gelen TOMA ve Akrep araçlarının ise müdahale için hazır bekletildiği bildirildi.

Sabah saatlerinde hastane ve ilçeden iletişime geçilen kaynaklardan edinilen bilgiye göre ise ikisi hafif yaralı polis memuru olmak üzere toplam yaralı yurttaş sayısı 40’ı bulurken, içlerinden yedi ağır yaralının durumu ciddiyetini koruyor.

Kaynak: Evrensel, Beypazarı Haber, Beypazarı-SonDakika, Yerel Yurttaş Muhabirler

– VU / İnadına Haber / 08 Eylül 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 8 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.