Bosna Değil Cizre: Katliam Provası Gibi İntikam Operasyonu 4. Gününde

Cizre’de 4 Eylül günü başlayan ve aralarında çocukların da bulunduğu 7 yurttaşın öldürüldüğü polis saldırıları ve ablukası şiddetini arttırarak devam ediyor. PKK ile güvenlik güçleri arasında son günlerde artan çatışmalar ve hayatını kaybeden güvenlik görevlilerinin sayısının çoğalması üzerine bölgede yaşayan sivil halk üzerinde sürdürülen abluka adeta bir insan avına dönüştü.

Halkın, ilçeye ‘dışarıdan getirilen Özel Harekat Polisleri‘nin sürdürdüğü tüm saldırılara karşın sokakları terk etmemesi ve can güvenliklerini sağlamak üzere hendekler kazması üzerine mahallelere giremeyen polis kuvvetleri, yüksek bina ve tepelerde mevzilenerek sokak ve caddelerde gördüğü yurttaşları keskin nişancıların hedefi haline getirdi. Keskin nişancılar tarafından yaralanan çok sayıda yurttaşın hastanelere götürülemedikleri için evlerde tedavi edilmeye çalışıldığı ve birçoğunun da yaşamını yitirdiği ilçede halk ‘Yürütmenin Başı‘ Erdoğan’a tepkili.

Bosna Değil Cizre: 7 Yurttaş ‘Sniper’ Kurbanı…Cizre_06(35GunlukBebek)

7 Eylül itibariyle güvenlik güçleri tarafından sürdürülen abluka ve silahlı saldırılar sonucunda, kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Hacı Ata Borçin ve Xetban Bülbül, Nur Mahallesi’nde polis tarafından öldürülen Mehmet Emin Levent, Sait Çağdavul, hastaneye götürülemediği için can veren 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış isimli bebek ile dün gece Cudi Mahallesi’nde keskin nişancılarla katledilen Cemile Çagırga’nın ardından son olarak yine keskin nişancılarca vurulan Osman Çağlı’nın (18) hastaneye götürülemeyerek yaşamını yitirdi. Bugüne kadar tespit edilebildiği kadarıyla Cizre’de yaşamını yitirenlerin sayısı 7’ye yükseldi.

Mahallelere ambulansların girmesinin polislerce engellenmesi ve hastanelerin de polis tarafından işgal edilmesi sebebiyle yaralananların tedavileri, yine yurttaşlar tarafından evlerde yürütülmeye çalışılıyor.

Cizre_03(3YasindakiCocuk)Yaşamını yitirenlerden Sait Çağdavul ile 35 günlük Muhammed bebeğin cenazeleri Nur Mahallesi’nde bulunan camide, dün gece katledilen Cemile Çagırga’nın cenazesi ise aile evinde bekletiliyor. Cenazelerin defnedilmesi için ilçede bulunan HDP milletvekillerinin girişimleri sürüyor.

Son olarak dün ekmek almak için evinden çıkan ve birinin 9 yaşında olduğu tespit edilen 3 çocuk, zırhlı araçtan ateş açılması sonucu yaralandı. Çocuklardan bir tanesinin durumu ciddiyetini koruyor.

Saldırı sonrasında ise Nur Mahallesi’nde polisler tarafından baskın gerçekleştirilen bir ekmek fırınındaki tüm ekmeklere emniyet güçleri tarafından el konulduğu ve halkın ekmeğe dahi erişiminin engellendiği bildirildi.

“Cizre Yokedilmeye Çalışılıyor”

İlçede görev yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir öğretmenin, Cizre’de son günlerde yaşananlar ile ilgili aktardıkları bilgiler durumun vehametini de gözler önüne seriyor:

Cizre_02Cizre’de öğretmen olarak görev yapıyorum. İlcede tamamen Özel Harekat Polisleri konuşlandırılmış durumda. Öğrencilerin barınması gereken devlet yurtlarında şu an Özel Harekatçılar kalıyor. İki gün evvel saat 8’den itibaren sokağa çıkma yasağı başladı. Mobil veriler kapalı, telefonlar çekmiyor. Şimdilik sadece wi-fi ile iletişim var. Elimiz kolumuz bağlı, medyada ses yok!
Bu arada elektrikler de yok, artık insanların suyu ekmegi yok. Dört sivil cenaze bekletiliyor, hastaneye gidilemiyor. Dün gece eşimin yakını evde doğum yaptı, doktor yok! Daha ne anlatayım…
Çocuklar silah ve top seslerinden uyuyamıyorlar…
Ne olur duyuralım… Şu anda Cizre yangın yeri, yok edilmeye çalışılıyor! Ne olur yardım edin duyuralım. Sessiz sedasız çocuklar ölmesin!”

“Bebeklerimiz Ölüyor, Kimse Duymuyor. Biz Sadece Barış İstiyoruz…”

Nur Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, polislerin özellikle yaşadıkları mahalleye yoğun olarak gerçekleştirdikleri silahlı saldırılarına rağmen öfkeli olduklarından daha fazla barış ısrarlarını sürdürüyorlar.

Mahallede yaşayan 5 çocuk annesi Hanım Sayın, içerisinde bulundukları ortamı “Keskin nişancılar kapıya çıkan çocuğu bile vuruyor ve ambulansların mahalleye girmesini engelliyor. Sebepsiz yere bebeklerimizi, çocuklarımızı öldüren bu devlete lanet olsun. Erdoğan kendisini bizim yerimize koysun ve oğlunun başına bunlar getirildiğini düşünsün, bakalım ne kadar dayanabiliyor.” diyerek anlatırken, yaşanan katliamlar yüzünden tepkili olan yurttaşlardan Celal Yalun ise, ‘Yürütmenin Başı‘na “Sen sarayında oturarak bu milletin çocuklarını birbirine öldürtüyorsun. Yüreğin varsa sen kendin gel. Kızını ve oğlunu yanına al gel, sen savaş” diyerek çağrıda bulundu.

Bir diğer mahalle sakini olan Ömrüm Bilkiç ise, “3 gündür sokağa çıkmamız bu polislerce engelletiliyor. 35 günlük bebekler bu yüzden yaşamını yitiyor. Küçük çocuklar polis kurşunlarının hedefi oluyor. Bu ülkede yaşayan insanlar ve hayvan severler herhalde pek insan sevmiyorlar. Burada bizim küçük bebeklerimiz ölüyor, hiç kimse sesini çıkarmıyor.” diyerek yaşadıklarını özetlerken “Artık bu yaşanılanların son bulmasını istiyoruz. Barış içerisinde yaşamak istiyoruz” diyerek çözüm yolunu da işaret ediyor.

– VU/İnadına Haber / 08 Eylül 2015 Salı –

Haber Kaynağı: Evrensel, DİHA, Yerel Yurttaş Muhabirler

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 8 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.