Bu Pozu Verebilen ‘Yürütmenin Başı’, Dergiye Kapak Olunca Kızdı…

Nokta Dergisi’ne saatler gece yarısını geçerken polis baskını gerçekleştirildi. Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven derginin dağıtımının yasaklandığı polis baskınını Twitter hesabından “Polis an itibariyle ofisimize intikal etti. Saat 01.30… Nokta toplatılacak sanırım. Asker 2007’de baskına sabah gelmişti. Sivil! baskın gece 01:30’da” sözleriyle duyurdu.

Derginin yasaklanma kararının, yürütmenin başının ‘şehit tabutunu miting kürsüsüne çevirdiği’ bir pozundan sonra, benzer bir şekilde dönemin İngiliz başbakanı Tony Blair’in savaşlar üzerinden prim yapmasını eleştiren bir fotoğrafının Türkiye uyarlamasının dergiye kapak yapılması olduğu belirtildi.

RTE&SehitTabutu_01a
Cevheri Güven, derginin tartışmalı kapağının Guardian’ın Tony Blair için hazırladığı bir kapaktan esinlenildiğini belirtti. Dağıtılan sayıların ise toplatılacağı belirtildi.
Günün erken saatlerinde yapılan baskın ve alınan toplatma kararının ardından bugün 15:30 civarında ise Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Murat ÇAPAN, Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

20150914_RTE-SehitSelfie'si-YasaklananKapak_05(CevheriGuven-Tweet)

Güven açıklamasında, toplatma gerekçesinde sadece Cumhurbaşkanı’na hakaret değil ayrıca ‘terör örgütü propogandasının da eklenmesinin unutulmadığını da açıklamalarına ekledi:

20150914_RTE-SehitSelfie'si-YasaklananKapak_06(CevheriGuven-Tweet)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, şehit cenazeleri önünde selfie çekerken gösteren bir kapakla çıkan Nokta Dergisi’nin 18. sayısının dağıtımının da yasaklandığı bildirildi. Bugün bayilerde olması beklenen, ancak yasaklandığı belirtilen derginin kapağı, sosyal medyada büyük tartışma konusu olmuştu.

Avukat Okay çarıkçı ise yaptığı açıklamada derginin dağıtımının yasaklandığını, bayilere gönderilenlerin ise toplatılacağını twitter hesabından duyurdu:

20150914_RTE-SehitSelfie'si-YasaklananKapak_04(OkayCarikci-Tweet)

 

İşte yürütmenin başının şehit cenazesinde gerçekleştirdiği ‘kürsü’ konuşması pozu ve Tony Blair’e yönelik benzer bir eleştiriden esinlenilen Nokta Dergisi’nin selfie’li kapağı:

RTE&SehitTabutu_06 20150914_RTE-SehitSelfie'si-YasaklananKapak_03
Gün içerisinde Nokta dergisi tarafından yapılan kamuoyu açıklamasının tam metni:

[x_accordion_item title=”Nokta Dergisinin 14 Eylül 2015 Tarihli Açıklaması”]

“Nokta’dan kamuoyuna;

Türk basının en köklü haber dergisi olan Nokta, bugün yeniden susturulmak isteniyor.

Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesiyle basın organlarına operasyon yapılması ve toplatma kararı verilmesi mümkün olmadığından, el yazısıyla eklenen “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla Nokta’ya gece yarısından itibaren operasyon yapılmaktadır.

Çok sayıda önemli gazetecinin mesleğe adım attığı yer olan Nokta, yayın hayatına başladığı günden bu yana her zaman iddialı kapaklarıyla kendinden söz ettirmiştir. 12 Eylül rejiminin görev başında olduğu yıllarda bile kapak politikasını sürdürmüş, hiç bir yasal takibe uğramamıştır.

Polis baskına neden olan sayımızın kapağı; sert, rahatsız edici hatta acımasız bulunabilir.  Bunlar bir medya kuruluşu için suç değildir, bu bizim konuşma biçimimizdir.

Toplatmaya gerekçe gösterilen mizanseni daha önce The Guardian Gazetesi, dönemin Başbakanı Tony Blair için kullanmıştı. Tahmin edeceğiniz üzere hiç bir kovuşturmaya gerekçe edilmemişti.

Görselin kurgu olduğunu saklamıyoruz. İftira atmıyoruz. Yalan söylemiyoruz. Bu kapakta kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından kabul gören bir düşünceyi resmediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitliğin sevinç ve mutluluk duyulacak bir şey olduğunu söylemiştir. İnsanlar mutluluk duyduklarını arkalarına alıp selfie çekimi yaparlar. Kapağımızda ironik ve dozu yüksek bir eleştiri sözkonusudur.

Gerçekler bazen ağırdır. Bize düşen insanların ve ülkemizin yararına gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Bu demokrasinin gereğidir.

Demokrasiye NOKTA konulamaz.”[/x_accordion_item]


– VU/İnadına Haber / 14 Eylül 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:02+00:00 14 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.