Demirtaş’tan Çağrı: “Evlatlarımızın Canı İçin Artık Silahlar Sussun”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yurt dışı programını yarıda keserek geldiği Diyarbakır’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yaptığı açıklamada “Silahlar artık susmalı, bu şiddet ve nefret sona ermeli. Ne yaparlarsa yapsınlar, bütün bu çirkinliklerini lütfen sineye çekin kardeşliğinizi bozmayın Kürt-Türk birbirinize sarılın” vurgusunda bulundu.

Demirtaş yeniden ‘Barış Çağrısı‘ yaptığı konuşması şu şekilde:

Ölümler arasına cenazeler arasına asla ayrım koymuyoruz. Maalesef hükümetin kutuplaştırıcı söylemi toplumu kendi içerisinde cenazeler ve tabutlar arasında ayrım yapacak noktaya getirdi.

Türkiye toplumu barış istiyor, Kürtler barış istiyor, Türkiye’nin batısı barış istiyor, partimiz barış için yollarda ama maalesef ama hala şu saatlerde bile Türkiye’nin birçok yerinde parti binalarımız yakılıyor, yıkılıyor, polis eşliğinde yağmalanıyor ve bunları hükümet teşvik ediyor, tahrik ediyor ya da önünü açıyor.”

“Bu Devlet 12 Yaşındaki Çocuğu Katlediyor, Cenazesi Evden Çıkartılmıyor”

Cizre’de çocuklar katlediliyor, bebekler öldürülüyor, defin edilmesine izin verilmiyor.

Bugün Cizre’de nasıl seçim yapılacak merak ediyorum. 4 gündür insanlar sokağa çıktıkları için ateş ediliyor öldürülüyor.

12 yaşında bir kız çocuğu iki gündür kendi evinde defnedilmeyi bekliyor ve buzdolabında ailesi tarafından cenazesi tutuluyor. Biz gidip Cizre’de seçim mi yapabileceğiz? İnsanların akıllarıyla alay etmesinler. Evet seçim yapılacak ama sizin istediğiniz koşullarda değil. Özgür koşullarda seçim yapılacak ve halk bir kez daha gereken cevabı verecek. Biz buna inanıyoruz.”

Başbakan Davutoğlu’na…

Sayın Davutoğlu’na şunu hatırlatmak istiyorum: Bir defa siz çocuk katili bir başbakan olarak tarihe geçmiş durumdasınız. Çocukların defnedilmesine izin vermeyen başbakan olarak tarihe geçmiş durumdasınız. Cenazelere işkence yapan başbakan olarak tarihe geçmiş durumdasınız. Bunları niye yapıyorsunuz, bütün Türkiye toplumu bunu biliyor. Yeniden tek başınıza iktidar olabilmek için askeri, polisi, Kürt gençlerini çocukları herkesi şu anda ölüm tarlasına sürmüş durumdasınız.

Fakat bu rezil politikalar artık Türkiye’de tutmuyor. Bizim insanlarımız artık huzur içerisinde, özgürce yaşamak istiyor bunu anlamak zor mu? İnsanlar senin koltuğun için ölmek zorunda mı? İnsanlar sizin saltanatlarınız için ölmek zorunda mı? ‘Evlatlarımızı feda edeceğiz’ diyorsunuz her birinizin evladı ya bedelli yapmış ya çürük raporu almış.

Ben daha önce de çağrı yaptım. Buyursun eski Enerji Bakanı ‘Şehit olmak istiyorum’ diyordu buyursun, Dağlıca’da bir gece nöbet tutsun. Ankara’dan öyle işkembeden sallamak kolay tabi. Yoksul halk çocuklarını cepheye sürecekler kendi evlatları lüks içerisinde. Böyle bir şey olabilir mi?”

“Hükümet ‘Niye Silahlar Konuşuyor‘, ‘Bu İnsanlar Kimin İçin Ölüyor‘ Açıklamak Zorunda”

Silahların susması lazım. Ya da niye silahlar konuşuyor hükümetin bunu çıkıp anlatması lazım. Niye ölüyor bu insanlar kimin için ölüyor? Tam olarak nedir bu hükümetin derdi çıkıp anlatsın bakalım. Toplum barış istiyor, herkes barışa hazır ve barış noktasında çok iyi bir noktaya gelmişken niye müzakere masası devrildi, neden bu süreç bitti, bunların hepsinin hükümet tarafından açıklanması lazım. Bu geçici hükümet tek başına iktidar yetkisini kaybetmiş hükümet içeride ve dışarıda savaşa sürükleme yetkisine sahip değildir. Elbette bunların tamamının hesabını bu halka verecekler.

Öyle bu çocukları öldürtüp, bu gençleri öldürtüp arkasından HDP’yi suçlayarak, HDP’yi linç ettirmeye çalışarak oy üzerinden hesap yapma çirkinliğinin elbetteki siyasi faturası yine bu hükümete çıkacaktır.

Ben yine de herşeye rağmen bütün yurttaşlarımız, bütün kardeşlerimiz şundan emin olsun: Ne yaparlarsa yapsınlar, bütün bu çirkinliklerini lütfen sineye çekin kardeşliğinizi bozmayın Kürt-Türk birbirinize sarılın. Bütün bu tahriklere karşı en faydalı ilaç barış söylemleridir. Elbetteki barış kazanacak. Bütün Türkiye, Kürt’üyle, Türk’üyle buna inansın, özgürlük kazanacak, barış kazanacak bundan emin olsunlar.

Bakın 4 gündür Cizre’ye milletvekilleri giremiyor, milletvekillerine ateş açılıyor. Bugün 3 tane küçük çocuk maalesef açılan ateş sonucu yaralandı. Polisler ölüyor, askerler ölüyor, gençler ölüyor, çocuklar ölüyor, bebekler ölüyor. Biz seçimden korkmuyoruz seçim yapılmasını istiyoruz. Halkımıza güveniyoruz, kendimize güveniyoruz seçimden de kaçmıyoruz. Ama ortam süt limanmış, herkes cozkuyla sevinçle seçimi bekliyormuş gibi bir hava yaratmanın da bir anlamı yok. AKP tam da bu ortamda seçime gitmek istiyor. Gerilim, tansiyon silah zoruyla insanları tehdit ederek, ‘Bana oy vermezseniz başınıza bunlar gelir’ diyerek seçime gitmek istiyor.

“Koşulsuz Çağrımızdır: Silahlar Sussun”

Tekrarlıyorum biz seçime gidilmesinden korkmuyoruz, tek bir insanımızın burnu kanamasın, halk kime oy verirse bizim başımızın tacıdır. Tercih halkındır biz saygı duyarız. İster sana 400 tane vekil verir, ister elinin tersiyle sana bir Osmanlı tokadı atar aklın başına gelir. İkisine de saygı duyacağız. Ama sürekli tehdit üzerinden, halkı tehdit ederek, şantajla, ‘Bana 400 milletvekili vermezseniz işte bunlar olur” diyerek, her gün cenazeleri Türkiye’nin dört bir yanına göndererek bu seçimi kazanırız diyorsanız yanılıyorsunuz. Seçim adil olsun güvenli bir ortamda yapılsın diyoruz. Bunun için de sürekli çağrı yapıyoruz ‘Silahlar sussun’ diyoruz, hükümet operasyonları durdursun, PKK eylemlerini durdursun, sadece seçim için de değil, seçimden daha kıymetli bir şeyi kurtarmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin canını evlatlarımızın canını kurtarmaya çalışıyoruz.

Batsın sizin koltuğunuz, batsın sizin iktidarınız diyoruz. Lanet olsun böyle bir iktidar anlayışına. Biz sadece ölümler dursun diyoruz sonrasına halk karar verir. Madem çok güveniyorsunuz milli iradeye, halk iradesine, sandıkta hesaplaşalım diyorsunuz, e buyrun 7 Haziran’da ders almadıysanız 1 Kasım iki ay sonra geliyor orda bir kez daha hesaplaşalım. Ama bir kez daha mızıkçılık yapmak yok. Saygı duyacaksınız, halkın iradesine saygı duyacaksınız.”

– VU/İnadına Haber / 08 Eylül 2015 Salı –

Video: İMC TV

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 8 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.