Gazze Değil #Cizre, Düşman Değil Yurttaş… – Fotoğraflarla Abluka Sonrası

Hükümetin Cizre halkına karşı yürüttüğü saldırılar ile ilçede ilan ettiği sokağa çıkma yasağı ve ablukanın kaldırılmasını ardından adeta bir savaş alanını andıran görüntüler kameralara ardı ardına yansımaya başladı.

Sokağa yasağının kaldırılmasından hemen önce ekmek almaya çalışan 75 yaşındaki bir yurttaşın daha keskin nişancı ateşiyle öldürülmesinin ardından katledilen sivil yurttaşların sayısı ise 23’e yükseldi.

Özel Harekat Çekildi, Tehlikesi Hala Sürüyor

Saldırıların sona erdirilmesinin ve özel harekat polislerinin geri çekilmesinin ardından gün içerisinde DİHA muhabirinin çekim yaptığı sırada bir patlama meydana geldi. 12 yaşında bir çocuğun el ve ayağının kopmasıyla sonuçlanan patlamanın sebebinin ise, özel harekatçıların ablukayı kaldırmasından önce sokak aralarına döşediği ve sayıları yüzlerle ifade edilen bombalardan biri olduğu anlaşıldı.

‘Seçilmiş’i Görevden Alan ‘Atanmış’

LeylaImretAblukanın kaldırılmasının ardından yurttaşlar, ilçeye güvenlik kontrolleri gerçekleştirilerek giriş yapan insan hakları örgütleri, DBP, DTK ve HDP’ye bağlı heyetleri coşku ve ‘Katil Erdoğan’ sloganları ile karşıladı. Cizreliler 8 günlük ablukanın kaldırıldığı güne aynı zamanda belediye başkanlarından da yoksun olarak başladı. Geçtiğimiz hafta Vice News’a bir demeç veren, halkın %83 oyuyla ‘seçilmiş’ bulunan Belediye Başkanı Leyla İmret, Cizre’de yaşanan çatışma ortamını “Türkiye bir iç savaşın içinde diyebiliriz” diye açıklarken haber ana akım ve hükümet medyasında “İç savaş Cizre’den başlayacak“, “Cizre’de Türkiye’ye karşı iç savaş yürütüyoruz” şeklinde yansıtılmış, başlatılan soruşturma sebebiyle de 11 Eylül tarihinde, ‘atanmış’ İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından görevinden alınmıştı.

8 gün süren ablukada katledilen, ancak defnedilmelerine izin verilmeyen ve soğutucularda muhafaza edilmeye çalışılan cenazelerin kaldırılmasından önce Selahattin Demirtaş Cizrelilere hitap etti.

“Cizre’yi bırakın, ülkede huzur mu bıraktınız? Tüm bunların hesabını vereceksiniz”

Demirtaş “Cizre halkı dimdik ayakta. Acılarıyla birlikte ayakta. Katleden zihniyet, neyi bitirdiniz? Cumhurbaşkanı diyor ki, ‘Bunlar Cizre’de huzuru kaçırmak için geliyorlar’. Sanki Cizre’de huzur var. Cizre’yi bırakın, ülkede huzur mu bıraktınız? Sizin orada duruşunuz bu ülke için en büyük tehlike.” derken sözlerine şu şekilde devam etti:

Yeter ki siz özgürlüğe, barışa olan inancınızı kaybetmeyin. Birliğinizi kaybetmeyin. Siz elinizden geleni yapın. Biz daha fazla yapmaya devam edeceğiz. Savaş politikalarının son bulması için görevimiz neyse asla ondan çekinmeyeceğiz. Siz direndikçe sizin yanınızda olacağız.

20150912_AblukaSonrasiCizre_30(DIHA)Zulüm bitmedi, farkındayız. Yaşam ve direniş iç içe olacak. Cenazelerimizi defnedeceğiz. Yaralılarımızla uğraşacağız. Yıkılmış mahallerimizi yeniden inşa edeceğiz. Üstümüze gelmeye çalışanlara karşı biz kendi vicdanımızla direneceğiz. Bizim en büyük gücümüz, halkın beraberliğidir. Biz topraklarımızda zulüm istemiyoruz. Zulüm yaparsanız, karşınızda direniş görürsünüz.

Demokrasiden yana bir hükümet kurulacak. İşte o zaman hesap vermeye başlayacaksınız, o gün yargının karşısına çıkacaksınız. O 23 kişinin, bebeğin hesabını vereceksiniz. Yaralıların hesabını vereceksiniz. Sanıyor musunuz ki AKP sonsuza kalacak. O gün geldiğinde zulüm yapan kim varsa yargıya hesap verecek. Halkımızın verdiği destekle halkımıza mahcup olmadan başarıya ulaşacağız. Haklı olan, zalimler karşısında er ya da geç kazanmıştır. Cizre halkı da kazanacaktır.

Abluka Sonrası Cizre’den Savaş Alanını Aratmayan Kareler…

Fotoğraflar: DİHA, DHA

– VU/İnadına Haber / 13 Eylül 2015 Pazar –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 13 Eylül 2015|

One Comment

  1. […] Abluka sonrası Cizre manzaraları için tıklayın. […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.