“Halkın İstekleri Karşılanıyor” Denen Cizre’de Sivillere ‘Devlet’ Bombası Ve Mermisi Yağıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 7 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre için “Sokağa çıkma yasağı ilelebet devam edecek değil. Ama ne zaman bitmesi gerekiyorsa o zaman bitecek. Ama bu süreçte Cizre’de fırınlar çalışıyor, halkın istekleri karşılanıyor” dediği anların hemen öncesinde abluka altındaki Nur, Sur, Yafes ve Cudi mahallelerinde yaşayan sivil halka yönelik yoğun top atışı ve bombalı saldırılarda 8 sivil daha hayatını kaybetti.

150 bin nüfusa sahip ve bağlı olduğu Şırnak ilinden daha büyük bir yerleşim merkezi olan Cizre’de hükümet tarafından yürütülen ablukanın yedinci gününde, dün gerçekleştirilen katliam gibi saldırı sonrasında yaşamını yitiren yurttaşların sayısı 16’ya yükselirken, yaralıların hastaneye erişimlerinin polis tarafından engellenmesi sebebiyle yurttaşlar kendi imkanlarıyla evlerde tedavi etmeye çalışılıyor. Cenazelerin mahallelerden çıkartılmasına izin verilmediği ve mahallelerdeki evlerde elektrik ve telefon hatlarının da kesik olması sebebiyle yaşamını yitiren devlet terörü kurbanı yurttaşların bedenleri, ancak elektrik temin edebilen market ve kasaplara ait derin dondurucularda muhafaza edilebiliyor.

Polisin Gözü Kararmış, Katliamı İse Dur Durak Bilmiyor

Nur Mahallesi Varol Sokak’ta yaşayan 55 yaşındaki Eşref Edin top atışları sonucunda yaşamını kaybetti. Ardından 10 yaşındaki küçük kızı babasının hastaneye kaldırılması için dışarı çıktıp ellerini havaya kaldırarak, hastaneye gitmeleri gerektiğini anlatmaya çalışırken, keskin nişancılar tarafından vuruldu. Hastaneye kaldırılamayan çocuk yaşamını yitirdi.

Cudi Mah20150910_CizreSaldirilari_08(‏Kaynana&Gelin)allesi Mezbaha Sokak’ta top atışı sonucunda gelin ve kaynana olduğu öğrenilen 18 yaşındaki Zeynep Edin ile 35 yaşındaki Maşallah Edin katledilirken 6 aylık bebeği Berxwedan Edin’in ile Ayşe Edin ise ağır yaralandı.Eş zamanlı olarak bir diğer mahallede ise 17 yaşındaki Sait Nayici adlı çocuk ile Sınır sokak’ta 20 yaşındaki Özgür Taşkın polis tarafından katledildi. Evinin önünde otururken polislerce katledilen 7 çocuk annesi Meryem Süne’nin cenazesi ise, polislerin cenazenin mahalleden çıkarılmasına engel olduğu için mahallede et satan bir yurttaşa ait dondurucuya konuldu.

Cudi mahallesine gerçekleştirilen saldırıda ayrıca biri çocuk ve biri ağır olmak üzere üç kişi yaralandı. Sağlık müdahaleleri ise mahallelerdeki evlerde yapılmaya çalışıldı. Yafes Mahallesi sakinlerinin DİHA muhabirlerine aktardığı bilgilere göre ise, özel harekat kuvvetlerinin özellikle evlerin klimalarını bomba atarla hedef alarak buradan saçılan demir parçalarıyla insanları öldürmeyi amaçladığı bildiriliyor.

“Kan emici zalimlere kulak vermeyelim, çocuklarımızı öldürmeyelim”

Cizre’de yaşanan katliamı engelleyebilmek için İdil’den HDP heyetiyle birlikte yürüyüşe geçen yurttaşların ise İdil çıkışında önleri polis tarafından kesildi.Yürüyen yurttaşların arasında bulunan bir kadının isyanı iktidarın kolluk güçlerine ders nitaliğindeydi:20150910_CizreYuruyusu_08(CizreYolundakiKadin)
Yeter yeter biz birbirimizin kardeşiyiz. Bizim kanımız birbirine karışmış. Biz birbirimizden kopamayız. Çocuklarımızı öldürmeyelim. Annelerimiz ağlamasın. Dünya çok büyük hepimize yeter. Biz birbirimizin kardeşliğini istiyoruz, bu dünyada yaşadığımız sürece. Kaç gündür Cizre’de elektrik su yok ekmek yok siz de açsınız biz de açız. Birbirimize vahşet istemiyoruz. Kan emicilere zalimlere kulak vermeyelim.

“Gazze değil de, Cizre’de çocuklar öldürüldüğü için mi bu kadar sessizsiniz?”

20150910_CizreYuruyusu_12(Barikat-9Eylul)2 gündür Cizre’ye ulaşmaya çalışan ve araçları engellendiği için yollarına yürüyerek devam eden HDP’li bakan, milletvekili ve parti yetkililerinin önü bugün de Cİzre’ye 5km kala yüzlerce polis, asker ve zırhlı araçlarla kesildi.
Bunun üzerine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’nin Türkiye’nin Kobanêsi haline geldiğini söylerken “En barbar savaşlarda bile böyle birşey olmaz. İnsanlar katlediliyor. Cesetler evlerde bekliyor. Cenazelerin gömmesine dahi izin vermiyorlar. Cizre halkının direnişini ne ulusal, ne de uluslararası medya duymuyor. Bu sessizlik niye? Gazze değil, Cizre’de çocuklar öldürüldüğü için mi bu kadar sessizsiniz?” diye tepkisini dile getirdi.

20150910_CizreYuruyusu_05Cizre’deki katliamların 8inci gününe girdiğini belirten Demirtaş “8 gündür Cizre’de katliamlar devam ediyor. Hükümetten bu katliamlarla ilgili tek bir açıklama yok, tam tersine bu katliamların arkasında duruyorlar. Tarihe kadın çocuk katleden Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak geçecekler. Bu yaşanan günler geride kalacak, hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Polisler de bu kanunsuzluğun farkında. Bize ‘Cumhurbaşkanı da, Başbakan’da emir veriyor’ diyorlar. Balık baştan kokar” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

20150910_CizreYuruyusu_13(Barikat-9Eylul)İki gündür Cizre halkına su göndermeye çalışıyoruz. Ona bile izin verilmiyor. Cizre’deki yasağı anladık bu suyun gitmesine neden izin verilmiyor. Onlar bize oy verdikleri için bunları yaşıyorlar. Biz Cizre’ye gitmek istedik. Hükümetin dediği gibi eğer orada karşılıklı bir çatışma varsa, biz bunun için girişimlerde bulunacağımızı söyledik. Buna bile izin vermiyorlar. Onlar her şeyin farkında dertleri başka.
Sayın Davutoğlu, sen bu ülkenin düşük Başbakanısın. Siyasi tarihe düşük Başbakan olarak girdin, bir hiç olarak çıkacaksın. Adın ‘kadın katili’, ‘çocuk katili’ olarak kalacak. ‘Bu gençler neden dağa çıkıyor?’ diye sormayın, Erdoğan ve Davutoğlu’na sorun. Dağların yolunu siyaseti kısırlaştırarak açtılar. AKP medyası, Cizre’de yaşananları temizlik olarak görüyor. O haysiyetsiz medya, gelin beraber Cizre’ye gidip yaşananları birlikte görelim. Orada yaşananlar 2015’te oluyor, Ortaçağ’da değil.

İçişleri “1 Metre Bile Gidemezler“, Demirtaş “Dönmek için gelmedik, Cizre’ye yürüyeceğiz

20150910_CizreYuruyusu_07Dağlıca’daki saldırının ardından yurt çapındaki linç saldırılarını ‘masum halk tepkisi’ olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Selami Altınok “HDP heyetinin Cizre’ye varması söz konusu değil” derken aralarında 35 günlük bebek, 80 yaşındaki yurttaş, yaşları 3 ile 17 arasında değişen çocukların bulunduğu ve çoğunluğu kadın ile çocuklardan oluşan katliam kurbanı yurttaşları ‘terör örgütünün kayıpları’ şeklinde nitelendirirken resmi olarak da terörist olarak ilan etti.

20150910_CizreYuruyusu_08İdil’den Cizre’ye doğru yola çıkan yaklaşık 60 kişilik HDP heyetine yurttaşların yoğun katılımının da eklenmesiyle büyüyerek yoluna devam eden insan konvoyunun önü Cizre’ye 5 km kala kesildikten sonra yurttaşlar yolun 2 tarafından dağlık bölgeye yönelince, barikatı otoyol üzerine kuran emniyet güçleri yurttaşları engellemekte etkisiz kaldı. Arazi üzerinde 2 koldan ilerleyen yurttaşlar arkadan atılan gaz bombaları ile engellenmeye çalışılırken, HDP heyeti, bugün için İdil’e dönerek bir Kriz Koordinasyon Merkezi kurma ve bir süre boyunca durumu buradan takip etme kararı aldı.

20150910_CizreYuruyusu_02

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök Mecliste Sordu: “Cizre’de neler oluyor?”

LeventGokMeclis’te bir açıklama yapan Levent Gök ve Sezgin Tanrıkulu, dünyanın hiçbir yerinde 7 gün sokağa çıkma yasağı olmayacağını söylerken, Cizre’de yaşayan 150 bin kişinin şu an fiilen tutuklu halde olduğunu, hiçbir hukuk devletinde bunun kabul edilebilir olamayacağını vurguladı.

Gök açıklamalarına “Her gün artan ölüm sayıları ve Cizre’de devam eden sokağa çıkma yasağıyla ilgili kamuoyunun bir haberi yok. CHP olarak soruyoruz Cizre’de neler oluyor? Başbakan Cizre’de ne olup bittiğini açıklamalıdır. Çok ağır haberler geliyor. Başbakan bu işin neresinde? Hükümetin bakanının önü kesiliyor. Bunlara kim karışıyor? Bakanlar valiye, kaymakama söz geçiremiyor mu? Sadece AKP’li mi olunca onların sözleri dinleniyor. Türkiye Cumhuriyetinin bakanları seyahat özgürlüğünden yoksun.Bunlar Türkiye’yi iyiye götürmez. Bu şiddet ortamından uzaklaşılmalı, soğukkanlı ve serinkanlı yönetilmesi gerekiyor ama o irade AKP’de ve cumhurbaşkanında yok.” şeklinde devam etti.

– VU/İnadına Haber / 10 Eylül 2015 Perşembe –

Kaynak: DİHA, DHA, Yerel Yurttaş Muhabirler

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 10 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.