“Halkın Sözü İktidarın Korkulu Rüyasıdır. Farkındayız, Aktarmaya Devam Edeceğiz!”

6 Eylül tarihinde Ankara Emniyeti’nin ‘Saray Pankartı‘ hassasiyeti dolayısıyla alan dışında gerçekleştirilen ‘Barış Mitingi‘ sonrasında yürüyüş ve miting boyunca gerçekleşen olayları görüntüleyen Seyr-i Sokak ekibinden Gözde Çağrı’nın polis tarafından tehdit ve taciz edilmesi üzerine Seyr-i Sokak, bu akşam saat 19:00’da İnsan Hakları Anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tüm yurttaş muhabirler gibi sokağın ve hakları çiğnenenlerin özgür sesini duyurmaya, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da korkusuzca devam edeceklerini belirten Seyr-i Sokak üyeleri, muhalif basına karşı iktidar ne kadar çirkinleşirse çirkinleşsin halkın sözünü duyurmaya ve iktidarın bu korkulu rüyasını sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

20150907_SeyriSokak-BasinaTehdit_BasinAciklamasi@Yuksel_02İki yılı aşkın süredir Ankara sokaklarında eylemleri ve sokağın sesini görüntüleyen Seyr-i Sokak ekibinden ekip arkadaşımız Gözde Çağrı, dün Barış Mitingi sonrası evine giderken bir grup polis tarafından alıkonulmuştur. Kızılay Güvenpark civarında GBT kontrolü bahanesiyle durdurulan arkadaşımız GBT’sinde herhangi bir sorun çıkmadığı halde sivil bir araca bindirilmiş ve yol boyunca tehdit edilmiştir. Nereye götürüldüğü anlaşılmayacak şekilde bir süre sivil araçta alıkonulan arkadaşımıza “Her yerde seni görüyoruz, çok göze batıyorsun, birlikte olduğun insanlara dikkat et” şeklinde sözle tacizde bulunulmuş ve beni nereye götürüyorsunuz diye soran Gözde Çağrı’ya “yakında görürsün” denilmiş ve arkadaşımız daha sonra evinin önüne götürülmüştür. “Ev adresini biliyoruz” anlamına gelen bu tehdit sonrası arkadaşımız serbest bırakılmıştır.

Ülkenin siyaset gündemi sağduyudan tümüyle uzaklaşmıştır ve bunun nedeni iktidarın toplumsal vicdanda uzun yıllar boyunca onarılmayacak yaralar açmasıdır. İşte tam da bu nedenle iktidar böyle dönemlerde halka sadece kendi istediği ve doğru bulduğu haberlerin verilmesini istediği için muhalif basını hatta her türlü muhalefeti baskı altında tutmak istemektedir. Çünkü böylesi dönemlerde işe yarayacağını düşündüğü tek bir yöntem vardır; topluma korku salmak. İşte Gözde Çağrı’nın da yasadışı bir şekilde alıkonulmasının temel amacı budur; muhalif bir video aktivisti korkutmak! Bu saldırı sadece Gözde Çağrı’ya değil Ankara sokaklarındaki eylemleri takip eden tüm muhalif basın-yayın ekiplerine de yapılmıştır. Anayasa, tüm yurttaşlara kamusal alanlarda olan biteni görüntüleme ve kaydetme hakkı vermektedir. Kaldı ki, Uluslararası Kuruluşlar tarafından onaylanan bir basın kartına sahip olan Gözde Çağrı son derece çirkin bir tacize uğramıştır. Bu çirkin taciz biçimi faşizmin en karanlık yüzlerinden biridir. Gayet farkındayız ki ekibimizin yaptığı paylaşımlar bu karanlık yüzü rahatsız etmektedir. Bu karanlık güçlerin maşaları da ağaları da bilsinler ki biz bu tehditlere boyun eğmiyoruz!

Biz gerçek gündemin sokakta, sesini yükselten halkın sözlerinde, onların isyanında olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sokaktayız ve tarih boyunca en değerli şey olduğunu düşündüğümüz ezilen halkın her anını, adımını, sözünü ve isyanını kaydediyoruz. Tam da bu nedenle asıl onların bizden korktuğunun farkındayız. Çünkü biliyoruz ki; sokak ve sokaktaki halkın sözü, hele de kaydediliyorsa iktidarın korkulu rüyasıdır.

İktidar ne kadar kirlenirse baskı kurma yöntemleri de o kadar çirkinleşiyor. Daha da çirkinleşecek bunu da biliyoruz. Fakat biz sokaktayız ve duyduklarımızı, gördüklerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

– Seyr-i Sokak – 

– VU/İnadına Haber / 07 Eylül 2015 Pazartesi –

20150907_SeyriSokak-BasinaTehdit_BasinAciklamasi@Yuksel_01

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 7 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.