‘Kısa Adam’ Uzun’a Özendi, 81 İlde Asker Sokağa Çağırıldı, Açık Fişleme Başladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile, artan terör olaylarını gerekçe göstererek 5 Ağustos tarihinde tüm yurt genelinde ‘Olağanüstü Hal’ anlamına gelen kararlar alıp, uygulamaya soktuğu belgelendi. Alınan tedbirler ‘Terör Örgütleriyle Mücadele’ kılıfına sokuldu ve resmi gazetede yayınlanmadan valiliklere gönderdiği gizli genelge ile ‘devlet otoritesini pekiştirmek için’ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirileceğini duyurdu.

Gizli genelgede yer alan talimatlar doğrultusunda “Terör olaylarına yapılacak müdahalelerin etkinliği ile birlikte kurumların arası işbirliğini arttırmak” amacıyla Başbakanlık’ta Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kuruldu. Merkezin il ve ilçelerde gerçekleştirdiği örgütlenme dahilinde bu yeni örgütlenmenin üyeleri olan emniyet, jandarma, başsavcılık ve MİT’e, “terör örgütlerinin illegal yapıları ile teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgileri” toplama adı altında ülke çapında ‘fişleme’  talimatı ve yetkisi verildi.

Halk Artık Resmi Olarak ‘Devlet’in Düşmanı

Gizli olarak 81 il valiliğine gönderilen ve Resmi Gazete’de dahi yayımlanmayan genelgede, terör olaylarında son zamanlarda bir artış yaşandığına dikkat çeken ve askerin gerekirse sokağa indirilmesi konusunda talimat veren Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

20150902_Basbakanlik'tan81ValiligeFislemeTalimati_01Bu çerçevede; ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği süratli ve kesintisiz bir şekilde sağlanacak, her vesile ile devletin otoritesi pekiştirilecek, bütün kolluk kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirilecek, ülke sınırlarımızın güvenliği sağlanacak, hiçbir terör örgütünün vatandaşlarımız üzerinde tehdit ve baskı kurmasına asla izin verilmeyecek, terör örgütlerinin finansmanının önlenmesi için gerekli tüm tedbirler alınacak yollar güvenli bir şekilde ulaşıma açık tutulacak, herkesin kurallara uyulması sağlanacak ve önceden belirlenmiş yerler ve güzergâhlar dışında toplantı ve gösterilere kesinlikle izin verilmeyecektir. Terörle mücadele, halkın desteği ile kamu düzeninden taviz verilmeksizin terör örgütlerinin silah bırakmasına kadar kararlı bir şekilde sürdürülecektir. Terör olaylarına müdahale sırasında, istihbarata dayalı olarak durum ve ihtimaller önceden değerlendirilerek planlı ve proaktif davranılacak, can ve mal kaybı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Şehirler, tüm yerleşim yerleri, mücavir ve kırsal alanlar terör unsurlarından arındırılacaktır.
Başbakanlık Müsteşarı’nın Başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinin katılımı ile Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. Bu çerçevede il ve ilçe uygulamalarınını izlemek ve değerlendirmek üzere başkan ve üyeleri Başbakanlık Müsteşarınca belirlenecek Başbakanlık Takip Merkezi oluşturulmuştur. Başbakanlık Koordinasyon Merkezi ile Başbakanlık Takip Merkezi’nin sekretarya hizmetleri Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülecektir.

‘Herkesin Takibi Ve Fişlenmesi’ Talimatı Veren Örgütün Merkezi ‘Başbakanlık’

Genelgede, Başbakanlık’ta kurulan yeni örgütsel oluşumun yapılanmasının il ve ilçelerde kurulacağı anlatılırken, haftalık raporlama ile herkesin takip edilip fişlenmesi talimatı verildi:

Fisleme_02aAynı kapsamda illerde valilerin başkanlığında garnizon komutanı, cumhuriyet başsavcısı, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü, MİT temsilcisi ve valinin gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi, ilçelerde ise kaymakam başkanlığında ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü ve kaymakamın gerek göreceği diğer ilgililerden oluşan İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi kurulacaktır. İl ve İlçe Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezleri, her hafta düzenli bir biçimde toplanacak, il bazında yapılan değerlendirme, planlama ve uygulamalar valilikler tarafından haftalık olarak Başbakanlık Takip Merkezi’ne ulaştırılacaktır.

Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu’nun, genelgeyi 12 Ağustos tarihinde 81 il valiliğine gönderirdiği ilgili yazısında “Bilgilerin yer aldığı raporun her hafta pazartesi günü düzenli olarak il bazında Başbakanlık Takip Merkezi’ne gönderilmek gerekmektedir” ifadeleri de yer alıyor.

Başbakanlık Müsteşarı, valiliklere “hizmete özel” notu düşülen ve ilde yaşanan olayları raporlaştırmak için ayrıca üç adet de boş form gönderdi. Raporların asıl amacı ise, elbetteki yurttaşların fişlenmesi. “Terörle mücadele amacıyla bakanlıklar ve ilgili kurumca öngörülen eylem, tedbir ve uygulamalara ilişkin bilgiler” başlıklı formun “beklenen olaylar” ara başlığının altında yer alan ‘terör olayları, yürüyüş, gösteri, basın açıklaması’ ifadesi ile ‘terör olayları‘ bahanesi ile her türlü protesto, gösteri ve duyuru çalışmasının ‘terörist‘ faaliyet olarak raporlanacağını ortaya koyuyor.

Eskiye Hızlı Dönüş: ‘Tek Kişi İsen Teröristsin, İki Kişi İsen Terör Örgütü’

İl ve ilçeler meydana gelen bu tür olayları tek tek bu formların ikincisinde, “Terör örgütlerinin kırsal ve şehir yapılanmalarındaki aktif önemli üyeleri” başlığı yer alırken üçüncü form ise hükümette oluşan halk korkusunun boyutlarını gözler önüne seriyor.

Asker-Sokakta_08-1980Bu formun “Terör örgütlerinin illegal yapıları ve teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgiler” başlığının altında açıklanan bu yapıların kapsamına her türlü “Dernekler, STK’ler, platformlar, sözde mahkemeler ve halk meclisleri, yerel basın, internet/haber siteleri, sosyal medya hesapları vb” oluşumlar dahil ediliyor ve fişlenmek için neredeyse sokağa çıkmanın ve muhalif bir ses çıkartmanın yeterli olacağı açık bir şekilde belgeleniyor. Formun devamında bunlara ilişkin yapılan işlemler ile tedbirlerin de ayrıca anlatılması talep ediliyor.

Genelge kapsamında Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ın, talimatı hiç bekletmeden il ve ilçelerde benzer örgütlenmeyi kurduğu öğrenildi. Yeni örgütsel yapılanmanın öngördüğü şekilde İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi her hafta salı günü saat 11:00’de, ilçelerdeki merkezler ise pazartesi günleri saat 11:00’de toplanacak ve raporlar sekretarya görevi verilen İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilecek.

20150901_Cankaya'daPolis'eAramaYetkisiYetmedi mi? Size Bir De ‘Çankaya’da 30 Gün Arama Yetkisi’ Verelim…

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, alınan ‘terörist faaliyet’ duyumlarını gerekçe göstererek başkentin ve Türkiye’nin merkezi Çankaya’da emniyet güçlerine 25 Ağustos tarihinden başlayarak 30 günlük genel arama yetkisi verdi. 25 Ağustos tarihinde başlayan genel arama kararının süresi, 25 Eylül’de sona erecek. Polis, yaklaşık 1.5 milyon kişinin yaşadığı ilçede aralıksız üst, araç, umuma açık işyerleri ve özel evrak araması yapabilecek, makul şüphe üzerine kimlik kontrolü yapıp, gözaltı işlemi uygulama yetkisine sahip olacak.

Son olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine Ankara 10. Sulh Mahkemesi tarafından karar uyarınca 13-27 Şubat 2014 tarihleri arasında uygulamaya konan sıkıyönetim, CHP’nin itirazı sonucu Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmıştı.

– VU/İnadına Haber / 02 Eylül 2015 Çarşamba –

Kaynak: Alican Uludağ (Cumhuriyet)

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 2 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.