Kötülükte İsrail’den Bir Adım Öndeyiz: İsrail ‘İç Güvenlik Yasası’ Onaylandı

Protesto ve savunma hakkını kullanan Filistinlilere karşı İsrail hükümeti tarafından onaylanan ve güvenlik güçlerine geniş olanaklar tanıyan yasa, Filistin topraklarında artık ‘vurabildiğini vur, vuramadığını içeri at‘ devrinin başladığı şeklinde yorumlandı.

İsrail yönetimi Filistin topraklarında gerçekleştirdiği katliamlara, Türkiye’de geçtiğimiz Mayıs ayında TBMM’den tekme ve tokatlar arasında geçirilen ‘İç Savaş Yasası‘na benzer bir yasa hazırlayarak yasal dayanak hazırlama kararı aldı. Özellikle işgal altında tuttukları Filistin topraklarında kendilerine taş ya da molotof kokteyli atan Filistinlilerin keskin nişancılar tarafından katletmesini yasal zemine kavuşturan yeni bir yasa İsrail güvenlik kabinesi tarafından kabul edildi.

The Jerusalem Post’ta yer alan habere göre, İsrail güvenlik kabinesi taş ve molotof kokteyli atan Filistinlilere 4 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmesini ve gerek görüldüğü durumlarda ateşli silahlarla karşılık verimesini öngören yasayı onayladı.

İsrail’de dördüncü kez iktidara elen Benjamin Netanyahu’nun baskıları sonucunda perşembe günü alınan karar, keskin nişancıların taş ya da molotof kokteyli atan Filistinlileri hedef almasına da olanak tanıyor.

Kararın yasal zemininin geçtiğimiz hafta İsrail Başsavcısı Yehuda Weinstein tarafından da onaylandığı belirtilen haberde, Netanyahu’nun “Bizler, öldürücü nesnelerin atılmasının mümkün olduğu İsrail’deki kökleşmiş bu anlayışı değiştirmeye kararlıyız” ifadeleriyle infazları meşrulaştıran sözleri de yer aldı.

– VU/İnadına Haber / 25 Eylül 2015 Cuma –

Haber Kaynağı: The jerusalem Post, Kızıl Bayrak

Print Friendly, PDF & Email
2015-09-25T20:06:31+00:00 25 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.