Muhalif Medya Operasyonu Başladı. İlk Hedef Kanaltürk ve Bugün Gazetesi

Ankara bugün Koza-İpek Medya Grubu’na düzenlenen polis baskınlarıyla başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından alınan ve Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylanan karar doğrultusunda, içlerinde Kanaltürk, Bugün TV, Bugün ve Millet gazetelerinin de bulunduğu Koza-İpek grubuna ait pek çok şirket, vakıf ile birlikte şirkete ait Koza İpek Üniversitesi’nde çevik kuvvet desteğinde arama başlatıldı.

Fuat Avni Yine Doğru Bildirdi

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_05(Operasyon)Yaklaşık 2 yıldır MASAK tarafından da mali inceleme baskısı altında bulunan grup ile birlikte pek çok muhalif medya kuruluşuna yönelik baskınların olacağına dair attığı tweet’ler ile KaçAk Saray’ın basına karşı yeni sansür ve engelleme planlarını duyuran Fuat Avni bir kez daha haklı çıktı.
Fuat Avni, KaçAk Saray’ın hoşuna gitmeyen 7 Haziran Seçimleri sonrasında ‘yürütmenin başı’nın Türkiye’yi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan başlamak üzere kan gölüne çevirme ve kaos ortamına sürükleme planları dahilinde ülkeyi zorla sürüklediği 1 Kasım ‘Yeniden’ Genel Seçimi’ne giden süreçte, kanlı planlarının önünde bir engel olarak gördüğü muhalif medyayı ortadan kaldırma planlarını deşifre etmişti.

Fuat Avni’nin 2 hafta önce yaptığı açıklamalar ile ilgili olarak dün bir açıklama yapan yönetim kurulu başkanı Akın İpek “Aldırmayayım diyorum ama..” diye başladığı ifadesinde “Grubumuz hakkında herhangi hayali bir suç senaryosunun dahi dayanağı olamaz. Bulunduğumuz her tür faaliyetin belgeleri mevcut, atılacak her iftiraya karşı sunulacak yasal bilgi ve belgelerimiz mevcuttur” demişti.
Maliye ve MASAK incelemelerine yönelik olarak da “Tam 11 kurum tarafından incelenip denetleniyoruz. Bazı şirketlerimiz ikinci, bazıları üçüncü kez inceleniyor. İncelemeler geçmiş beş yılı kapsarken, önce sekiz yıla, sonra da on yıla çıktı. Eksiğimiz de yok, belgelerimizin başına bir kaza getirilmezse endişemiz de yok” ifadelerinde bulunmuştu.

Başyurt: “Yazıklar olsun!. IŞİD’e silah sevkıyatını ortaya çıkardığımız gün medya ve grubumuza baskın”

Ankara’da İstanbul Yolu’nda bulunan Koza İpek Holding yönetim kurulu binasına, Çevik kuvvet polislerinin almış olduğu güvenlik önlemleri eşliğinde saat 08:00 sıralarında çok sayıda polis ekibi ile gerçekleştirilen baskın ile ilgili olarak operasyonun medyaya yönelik olmadığını iddia eden bir açıklamada bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nı ve haberi yayınlayan Anadolu Ajansı’nı ise resmi arama talimatı yazısı yalanladı.
Sulh Ceza Hakimi Mustafa Çorumlu tarafından verilen arama ve el koyma kararında, arama yapılacak vakıf ve şirketlerin isimlerinin yer aldığı bölümde Kanaltürk ve Bugün Gazetelerinin bürolarının arama emriyle ilgili olarak da “Ayrıca Koza İpek Grubuna ait şirketler ile Kanaltürk ve BUGÜN Gazetesi Ankara Temsilcilikleri ile bürolarında” ifadesi açıkça görülüyor.

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_01(SavcilikYazisi)

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Medya grubuna yapılan baskını twitter hesabından “İpek Medya Grubu’na polis eşliğinde gözdağı ve susturma operasyonu başladı. Holding merkezimize polis baskını yapıldı. Yazıklar olsun!. IŞİD’e silah sevkıyatını ortaya çıkardığımız gün medya ve grubumuza baskın.” ifadeleriyle duyurdu.
Bugün gazetesinin bugünkü sayısında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından IŞİD teröristlerine ulştırılmak üzere Akçakale Gümrük Kapısından Suriye’ye yüklü miktarlarda yapılan gizli silah, savaş malzemesi ve mühimmat sevkiyatını manşetine taşımıştı.

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_02(Bugun'unAkcakaleManseti)

Muhalefet Durumdan Kaygılı, CHP Komisyon Kuruyor

Bugün başlatılan muhalif medya operasyonları hakkında Cumhuriyet Halk Partisi, medyaya yönelik baskıları gazeteci kökenli milletvekillerinden oluşan bir komisyonla inceleme kararı aldı. Enis Berberoğlu, Utku Çakırözer, Barış Yarkadaş ve Eren Erdem’in yer aldığı komisyon, Bugün, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerini ziyaretlerinin ardından medya üzerindeki baskıları, bu baskıların haber/yayın politikasına etkilerini, haksız rekabet uygulamalarının mali sonuçlarını medya yöneticilerine soracak, görüşlerini alacak. Oluşturulan komisyon yarın da Zaman ve Taraf gazetelerinin yanısıra diğer medya kuruluşları ile gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından saat 16:00’da, meslek örgütü temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda çalışmalarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne aktaracak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olayı nasıl karşıladığına ilişkin soruya, “Baskı devam ediyor ama dikkatle takip ediyoruz. Medyası susturulan bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bu konuda hükümeti dikkatli olmaya tutarlı olmaya ve bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş twitter’dan yaptığı açıklamasında tepkisini “Operasyonun hedefi belli: Kanaltürk, Bugün TV ve Bugün Gazetesi’ni havuzun pis sularına karıştırıp boğmak…” şeklinde ifade etti.

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_07(Operasyon)Avrupa Birliği (AB) Bakanı HDP’li Ali Haydar Konca ise “Özellikle de basına yönelik operasyonların Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğu konusunda bütün dünyada büyük bir endişe yaratmasından şahsen ürkerim. Dolayısıyla basına yönelik operasyonların doğru olmadığı düşüncesindeyim.” derken HDP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada “Biz özgürlüklerinin sınırlarının genişletilmesinin Türkiye’nin bu sıkışık halinin giderilmesi için en önemli araç olduğu inancındayım. Esas itibariyle istediğimiz anayasadaki bütün örgütlenmenin, basının önündeki bütün engellemelerin kaldırılmasıdır. Türkiye’nin ciddi manada demokratik bir hamle yapmasıdır. Sorunlarımızın çözümü bu noktadadır. Özellikle de basına yönelik operasyonların Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğu konusunda bütün dünyada büyük bir endişe yaratmasından şahsen ürkerim. Dolayısıyla basına yönelik operasyonların doğru olmadığı düşüncesindeyim. Bunu açıklıkla belirtmek isterim.” vurgusunu yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli baskını kınayan açıklamasında “Basın üzerinde çok büyük baskılar olduğu gibi sermaye grupları üzerinde de büyük tedirginlik yaratacak davranışlar sergilenmektedir. Bunu tasvip etmem mümkün değil. Bu gidişatın sonu da hayırlı olmayacaktır.” dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise “Özgür medya demokrasilerin vazgeçilmez bir unsurudur. Bilgiye erişim yollarının kısıtlanıp kontrol altına alınması ve ifade hürriyetinin çağ dışı baskılarla engellenmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Unutulmamalıdır ki hukuk meşruiyetini bağımsız ve tarafsız olmasından alır. Hukuk, herkese lazımdır.” ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Basın ve Örgütlerden Tepkiler Yağıyor

Fransız Haber Ajansı AFP haberi ‘Türkiye’de polis muhalif bir medya grubunu hedef aldı’ başlığıyla verirken Twitter fenomeni Fuat Avni’nin muhalif basını susturma operasyonu yapılacağını geçtiğimiz günlerde haber verdiğini de hatırlattı.

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_04(Operasyon)Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı (EFJ) Başkanı Mogens Blicher Bjerregard,”Basın özgürlüğünün olmadığı yerde diktatörlük vardır. Türkiye uzun süredir sistemli olarak basın ve ifade özgürlüğünü ihlal ediyor. Buradan Avrupa’daki iktidarlara seslenerek, basın özgürlüğünü yok etmeye çalışan Türkiye’ye sert tepkisini ortaya koymasını istiyoruz.” dedi.

Rusya Gazeteciler Birliği Sekreteri Rafael Hüseyinov tepkisini “Türkiye’de yaşanan bu operasyonu haberlerden okudum. Rusya Gazeteciler Birliği olarak şunu ifade etmek istiyorum: Basına yönelik hiçbir operasyonu ve baskıyı asla kabul etmiyoruz.” ifadeleriyle dile getirirken “Basına siyasi nedenlerle baskı yapılmamalı ve medya takip altına alınmamalı. Özgür basın susturulmamalı!” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) temsilcisi Johann Bihr, “Muhalif medyayı hedef alan yeni baskıdan derin endişe duyduk. Muhalif medyaya yönelik yürütülen bu şiddete derhal son verin ve uluslararası taahhütlerle de uyumlu demokratik sınırlara geri dönün.” ifadelerinde bulundu.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, “AKP hükümetinin gazetecilere ve yabancı muhabirlere yönelik baskılarına yönelik büyük endişe duymaktayız” açıklamasında bulunurken, ülkede ve bölgede yüksek bir tansiyonun olduğu ve böyle bir dönemde gazetecilerin korkutma ve engellemeye maruz kalmadan özgürce hareket etmelerine izin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği Hala Türkiye’deki AKP İktidarını Anlamaya Çalışıyor…

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, bugün gerçekleştirilen operasyonun yanısıra Diyarbakır’da terörle ilgili suçlamalarla 3 yabancı gazeteci tutuklanmasından da endişe duyduklarını ifade ederken herhangi bir suç ithamında bulunulduğunda sanıkların haklarına tam olarak sayı gösterilmesi, masumiyet karinesi ile bağımsız ve şeffaf soruşturma hakkının önemine dikkat çektiklerini vurguladı.

20150901_Ipek-Koza_Medya'yaBaskin_12(Operasyon)Yapılan açıklamada AB’ye katılım müzakerelerini sürdüren bir ülkenin insan haklarına saygıyı garanti altına alması gerektiğini vurgulanırken, bu haklar arasında da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yerini bulan ifade özgürlüğünün de yer aldığı hatırlatıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun en büyük grubu Hristiyan Demokratlar’ın üyesi Anna Maria Corazza Bildt, Baskınların herhangi bir gerekçesi olmadığına dikkat çekerken “İfade ve basın hürriyeti AB’nin en temel değeridir ve hayati ehemmiyettedir. Mutlak saygı görmelidir.” açıklamasında bulundu. AP- Türkiye Karma Parlamento Komisyonu yedek üyesi Bildt açıklamasında iktidarı uyararak, Avrupalı sıradan vatandaşın bile basın hürriyetine çok önem verdiğini ancak tüm bu kriterlere karşın Türkiye’nin AB üyeliğinin tam tersi istikametinde yol aldığını ve ülkede yaşananlara AP olarak demokratik bir açıklama getiremediklerini kaydetti.

– VU/İnadına Haber / 01 Eylül 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 1 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.