Özgür Basın Susmadığı İçin Ekim Ayı Boyunca Yargılanacak

Basına yönelik baskı, sansür, saldırı ve fiili engellemelerin dozu özellikle 20 Temmuz’da gerçekleştirilen Suruç Katliamı sonrasında uygulanmaya başlanan kaos planı doğrultusunda dozunu arttırarak devam ediyor. Gazetecilere Özgürlük Platformu tarafından yapılan açıklama ise bir demokrasi ayıbı olan tabloyu gözler önüne seriyor.

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) yaptığı açıklamada, Ekim ayı boyunca neredeyse hergün bir habercinin Adliye yolunu tutacağı belirtilirken muhalif basın organları ve mensuplarına yönelik baskının ulaştığı boyuta dikkat çekiliyor.

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun açıklaması şu şekilde:

GazetecilereOzgurlukPlatformuGazeteciler Ekim Ayında Adliye Yolunda

1 Ekim: Vural Nasuhbeyoğlu ve Arif Koşar (Evrensel) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla yargılanıyor.

6 Ekim: Sedef Kabaş twitter üzerinden yolsuzluk iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı veren yargıcı eleştirdiği için İstanbul Ağır Ceza Mehkemesinde yargılanacak.

8 Ekim: Özgür Mumcu (Cumhuriyet) “Zalim ve Korkak” yazısı nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanına Hareketten hakim karşısına çıkacak.

12 Ekim: Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya (Cumhuriyet) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Charlie Hebdo” kapağını köşelerinde yayımladıkları için “dini değerleri aşağılamak”tan yargılanacak.

13 Ekim: Ahmet Şık (Gazeteci) “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabında eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

20 Ekim: Barış Pehlivan (Odatv) “Şaşırtıcı Benzerlik” yazısı nedeniyle Erdoğan’a hakaretten yargılanacak.

20 Ekim: Ender İmrek (Evrensel) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanacak.

22 Ekim: Barış İnce (Birgün) akrostişli savunma metni yoluyla Cumhurbaşkanı’na hakaretten İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Gazetecilere Özgürlük Platformu olarak yargılanan tüm meslektaşlarımızla dayanışma duygularımızı paylaşıyor ve davaların takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını savunan tüm gazetecileri ve halkı davaları izlemeye ve meslektaşlarımıza destek vermeye çağırıyoruz.

Gazetecilere Özgürlük Platformu

– VU/İnadına Haber / 30 Eylül 2015 Çarşamba –

Kaynak: Gazetecilere Özgürlük Platformu

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:58+00:00 30 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.